2019-01-03

Aydınlatma Ürünü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aydınlatma ürünleri denildiğinde aklımıza, uygulanan ev dekorasyonu stilini tamamlayan, tavanların ya da odaların farklı noktalarının daha şık görünmesini sağlayan yardımcı ürünler geliyor. Basit bir konu gibi görünse de aslında aydınlatma ürünü seçimi oldukça önem vermeniz gereken bir konu. Çünkü aydınlatma ürünü seçmek, ev dekorasyonuna katkı sağlamaktan çok daha fazlası! Peki, aydınlatma ürünü seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Hangi oda için hangi özelliklere sahip aydınlatmaları seçmelisiniz?

Verimli Bir Aydınlatma Sağlayacak Ürünleri Tercih Edin
Aydınlatma konusuna karar verirken öncelikle uyguladığınız dekorasyona uyum sağlayabilecek ürünleri seçmeye özen gösteriyorsunuz, biliyoruz. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi, aydınlatma sadece dekorasyon ile ilgili bir konu değil. Mesela doğru aydınlatma ürünleri sayesinde ev yaşamanızı daha güvenli kılmanız mümkün! Peki, ev için aydınlatma ürünü nasıl seçilir? Bu konuda işin uzmanlarından yardım almanız sağlıklı olacaktır; çünkü aydınlatma ürününde ihtiyaç duyulacak ampul giriş sayısı, alanın genişliğine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin 15 m²’lik bir oda için tek girişli bir aydınlatma ürünü yeterli olabilirken 35 m²’lik bir alan için çift girişli bir avize almanız gerekebilir. Bu nedenle uzmana, alanın fotoğrafını göstermeli ve genişliği hakkında ona bilgi verip size yardımcı olmasını rica etmelisiniz.

Farklı Aydınlatma Ürünlerinden Yardım Alın
Evinizin her noktasını aydınlatmak, alanda oluşabilecek kazaları engellemenin ve daha verimli bir yaşam alanı sunmanın yanı sıra alanın daha geniş görünmesini de sağlayabilir. Bu nedenle odalarınızda karanlık bir alan kalmamasına özen göstermelisiniz. Mesela avize, sarkıt gibi tavan aydınlatma ürünlerinin yanı sıra aplik, abajur, spot, masa lambaları gibi farklı aydınlatma seçeneklerinden de yardım alabilirsiniz. Tavan aydınlatmasına ek olarak kullandığınız bu ürünler, yaşam alanınızda dekoratif obje görevi de görecektir.

Seçtiğiniz Ampullere de Önem Verin
Enerji tasarrufu yapmak, bütçenizi korumanızın yanında doğayı korumanıza da katkı sağlar. Bu nedenle akkor ampuller yerine tasarruflu ve daha uzun ömürlü olan LED aydınlatma seçeneklerini tercih etmelisiniz.

Ampul seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer kriter ise seçtiğiniz ışık rengi. Örneğin yatak odası için ampul seçerken sarı ışığın dinlendirici, beyaz ışığın ise uyarıcı etkisi olduğunu unutmamalısınız. Bu doğrultuda yatak odalarında sarı ışığın tercih edilebileceğini söyleyebiliriz. Çalışma odalarında ise beyaz ışık gözlerinizi rahatsız edebilir, sarı ışık ise uykunuzun gelmesine neden olabilir. Bu nedenle çalışma alanlarında, içerisinde sarıyı da barındıran sıcak beyaz ışık tercih edebilirsiniz. Evin diğer alanlarında da tamamen beyaz ışık kullanmamanızı, bunun rahatsızlık verebileceğini belirtelim. Bunun yerine çalışma odasında olduğu gibi beyazın yumuşak tonlarını tercih edebilir ya da aydınlatma armatürleri sayesinde beyaz ışığın etkisini azaltabilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.