Çocuk Dostu Ev Dekorasyonu İçin 6 Adım

2020-04-08

Çocuk Dostu Ev Dekorasyonu İçin 6 Adım

Çocuklar sadece kendi odalarında değil, evin hemen tüm bölümlerinde oynamaktan keyif alır. Ancak yetişkinler için dekore edilmiş bir ev, çocukların kullanımı için pek de uygun değildir. Oysa hem çocuğunuzun özgürce hareket etmesi hem de ev dekorasyonundan ödün vermemeniz için uygulayabileceğiniz birkaç pratik yöntem vardır. İşte, çocuklu ailelere dekorasyon önerileri:

1. Duvar Boyasının Türüne Dikkat Edin

Çocukların parmak boya ile başlayan boyama eğlencelerinin hangi boyuta vardığını bilmeyen ebeveyn yoktur. Biz yine de henüz kalem tutmayan, sadece kağıda parmak boya yapan bebeklerin anne babalarına küçük bir hatırlatma yapalım: Bebeğiniz kuru boya ve pastel boyayı keşfettiği zaman önce halılarınız, sonra duvarlarınız bir resim defterine dönüşebilir.

Çocuğunuzun resim sevgisini desteklemek ve evinizin temiz görünümünü korumak için duvar boyanızda değişiklik yapabilirsiniz. Örneğin silinebilir boya tercih edebilir ya da çocuğunuzun hem boyayıp hem de silebilmesi için tebeşir boya kullanabilirsiniz. Evinizin duvarını boyarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek için “Yepyeni Bir Ev: Duvar Nasıl Boyanır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Kumaş Seçimine Özen Gösterin

Çocuğunuz yemek yerken ya da oyun oynarken sizin yanınızda vakit geçirmek isteyebilir. Bu da en sevdiğiniz salon koltuğunuzun ya da yatak örtüsünün sık sık kirlenmesine sebep olabilir. Bu durum da evinizdeki tekstil ürünleri sık sık yıkanmasını gerektirir.

Mavi, sarı, kırmızı gibi canlı renkler yerine krem rengi, kahverengi gibi yumuşak renkleri tercih edebilirsiniz. Böylece sık yıkanan örtülerinizin rengi solmaz, çocuğunuz da sizinle vakit geçirmenin keyfini yaşar. Yani zannedilenin aksine çocuk dostu ev dekorasyonu için canlı renkleri kullanmak zorunda değilsiniz.

3. Depolama Çözümleri Üretin

Çocuklar her ne kadar oyuncaklarını dağıtsalar da düzenli bir ev görüntüsü onları da rahatlatır. Evinizin tüm odalarına, çocuğunuzun eşyalarını doldurabileceği oyuncak sepeti ya da kutular koyabilirsiniz. Hatta hole oyuncak sandığı koyarak hem eşyalarını toplaması hem de ayakkabılarını oturarak giymesi için imkan verebilirsiniz.

4. Tüm Ailenin Kullanabileceği Eşyalar Seçin

Çocuğunuza bakıp “Ne kadar da hızlı büyüdü!” dediğiniz zaman dekorasyonun da değişme zamanı gelmiş demektir. Sadece çocuk odası dekorasyonunda yapacağınız değişimin yeterli olması için evinizin diğer odalarında ortak kullanıma yönelik eşyaları tercih edebilirsiniz.

5. Okuma Köşesi Oluşturun
Çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz en keyifli zamanlardan birisi de kitap zamanıdır. Bu eşsiz zamanı daha da zevkli kılmak için evin ışık gören bir bölümüne sedir koyabilirsiniz. Çocuğunuzun yaslanacağı minderler ve yumuşak bir battaniye de dekorasyona sıcak bir görünüm katar.

Altında raflar bulunan bir sedir tercih ederseniz çocuğunuz dilediği kitaba kolaylıkla ulaşabilir. Ailenize özel okuma köşesi dekorasyonu önerilerine ulaşmak için “Kitap Tutkunlarını Mutlu Edecek Okuma Köşesi Önerileri” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

6. Salonda Çocuğunuza da Yer Açın

Çocuğunuzun odasını ne kadar renkli dekore ederseniz edin, o yine de zamanının büyük bir kısmını sizin yanınızda geçirmek isteyebilir. Ancak siz de özenle dekore ettiğiniz salona oyuncak renklerinin hakim olmasını istemeyebilirsiniz. Orta yolu bulmak adına çocuk dostu salon için oda renklerinize uygun bir çadır alabilirsiniz. Çocuğunuz oyun çadırının içinde oyuncakları ile oynarken hem eğlenir hem de sizinle birlikte olmanın güvenini yaşar.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.