2018-07-03

“Çok, Azdan İyidir” Diyenlerin Tercihi: Maksimalist Dekorasyon

Belki kırsal hayatı hissetmek istiyor ve bu nedenle country dekorasyonu seviyorsunuz, belki etnik desenlerin verdiği enerjiden yararlanmak için bohem dekorasyonu tercih ediyorsunuz, belki de ihtişamı evinize taşımak için avangart dekorasyon stilinden vazgeçemiyorsunuz… Evinizde uyguladığınız dekorasyon stili, kendinizi yansıtabilmeniz için oldukça önemli. Oluşturacağınız ev dekorasyonunda sevdiğiniz her şeye yer vermek istiyorsanız farklı desenleri harmanlamayı seviyorsanız ve dikkat çekici bir dekorasyon tarzı sizin için olmazsa olmaz ise maksimalist dekorasyon ile hemen tanışmalısınız. Şimdi, maksimalist stil nedir, birlikte bakalım.

Maksimalist dekorasyonu basit bir şekilde anlatmak için minimalist dekorasyonun tam zıttı diyebiliriz. Bol mobilya ve dekoratif ürünün kullanılabildiği maksimalist dekorasyonda, country dekorasyonda olduğu gibi heybetli mobilyalar tercih ediliyor. Az yerine çok kavramının daha iyi olduğunu düşünenlerin tercih ettiği maksimalist dekorasyon uygulandığında, yaşam alanlarında lükse yakın bir etki oluşuyor. Peki, maksimalist (maximalist) dekorasyon nasıl uygulanır?

Farklı Desenleri Bir Arada Kullanma Sanatı

Çizgili, puantiyeli, ekose, çizimlerden oluşmuş desenleri barındıran ya da düz renkli… Aklınıza gelen her kumaş modeline yer verebileceğiniz maksimalist dekorasyon, bu alandaki kuralları yıkıyor. Amacı biraz da kalabalıktan güç almak olan maksimalist dekorasyonda önemli olan, hangi desenlere sahip kumaşları kullandığınızdan çok, onları nasıl kombinlediğiniz. Yani amacınız farklı desenleri ve renkleri birbirine yakıştırmak olmalı. Ayrıca zeminde desen kullanımı da maksimalist dekorasyonun en dikkat çeken özelliklerinden. Örneğin labirent desenli halılar ya da siyah-beyaz renkleri buluşturan seramikler, maksimalist dekorasyonu uygulayacağınız alanın zeminine çok yakışacak dekorasyon önerileri arasında.

Parlak Objeler, Maksimalist Dekorasyonun En Yakın Dostu

Bakır tonlarındaki objeler ve yaldız detaylı mobilyalar “Maksimalist ev dekorasyonu nasıl olmalı?” sorusunun yanıtlarından. Maksimalist stilin bir lüks yansıması olduğundan bahsetmiştik. İşte; tasarım olarak klasik dekorasyona yakın olan iri boyutlu mobilyalarda parlak detaylar sayesinde bu etkiyi yakalamanız mümkün hâle geliyor. Ayrıca bakır tonlarında büyük avizeler, lambaderler ya da bakır çerçeveye sahip dekoratif duvar aynaları da bu dekorasyon tarzını hayata geçirirken size çok yardımcı olabilir.

Bol Obje Kullanımı, Bol Eşya

Adı üzerinde; maksimalist dekorasyon! Evinizde istediğiniz mobilyalara, dilediğiniz tüm dekoratif ürünlere yer verebilirsiniz; çünkü “Acaba oda kalabalık görünür mü?” sorusuna cevap aramak zorunda değilsiniz! Yani yer vermek istediğiniz, farklı tarzlara sahip dekoratif ürünlerle alanı daha şık kılmanız mümkün.

Maksimalist Dekorasyon Sevdalılarına Minik Bir Not

Dekorasyon fikirlerini incelediniz ve size en yakın stilin maksimalist olduğuna karar verdiniz. Fakat evinizde yer vereceğiniz eşya konusunda özgürlük tanıyan maksimalizmin bazı durumlarda olumsuz bir etki oluşturabileceğini unutmamalısınız. Örneğin yaşam alanınız küçükse ve evinizi geniş göstermenin yollarını arıyorsanız maksimalist dekorasyonu uygulamamanızı öneririz; çünkü fazla eşya, alanın daha küçük görünmesine neden olabilir. Ayrıca maksimalist dekorasyonu yatak odasında uygulamak da alanı kalabalık göstereceğinden uyku kalitenizin olumsuz etkilenmesine sebep olabilir. Eğer uygulayacağınız dekorasyonun uyku kalitenizi olumlu etkilemesini istiyorsanız “Yatak Odası Dekorasyonunun Uyku Kalitesine Etkisi” yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.