2020-03-11

Doğallığı Evinize Taşıyın: Balkonunuzu Bahçeye Çevirmenin 5 Yolu

Bahar ve yaz ayları kapıyı çaldığında doğayı daha yakından hissetmek, toprağın uyanışına tanıklık etmek isteriz. Müstakil bahçeli evlerde yaşayanlar bu konuda biraz daha şanslı olsalar da apartmanlarda ya da sitelerde yaşayanlar da bu tür zamanları balkonlarına çıkarak değerlendirirler.

Kış boyunca atıl şekilde duran balkonlar, havaların ısınmaya başlamasıyla beraber hatırlanırlar ve yeniden dekore edilerek yaz ayları için hazırlanırlar. Son yıllarda ise balkon düzenlemesi daha farklı bir hal aldı. Artık balkon dekorasyonu da balkonu bahçeye çevirmek üzerine şekilleniyor.

Düzenlemesinde canlı bitkilerin olduğu ve balkonları daha doğal hale getiren bu trend, sizin de ilginizi çekebilir. Bu yazımızda size balkonunuzu bahçeye çevirmek için dekorasyon fikirleri vereceğiz. Hazırsanız başlayalım ve yeni balkon tasarımları ile yeşile doyalım.

● Taş ve Bahçe Süslemeleri

Balkonunuzun içine bir bahçe peyzajı yapabilirsiniz ve bu peyzaj düzenlemesinde ahşap ya da doğal bahçe süslerini kullanabilirsiniz. Değerlendireceğiniz bahçe süsleri, balkonunuza renk ve hava katacaktır. Ayrıca bu sayede peyzajın doğal bir bahçe gibi görünmesini de sağlayabilirsiniz.

Bu noktada önemli olan, doğru bir oranlama yapmanız. Balkon dekorasyonu içerisinde ayırdığınız alanın büyüklüğüne göre bahçe süslemelerini seçebilirsiniz ve bahçe oranınıza göre süslemeler yapabilirsiniz.

● Göz Alan Renkli Saksılar

Balkon bahçesi oluştururken dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi, balkonunuzda yer vereceğiz saksıların renkli olmasıdır. Eğer renkli saksılardan hoşlanmıyorsanız doğaya yakın hissettiren ahşap saksıları da tercih edebilirsiniz.

Ancak renkli saksılar balkonunuza daha pozitif, cıvıl cıvıl bir enerji yayar. Ayrıca saksı seçerken ve değiştirirken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

● Bitki Seçimine Dikkat

Balkonunuzda tercih edeceğiniz bitkiler oldukça önemlidir. Döneme ait mevsim bitkilerini ya da nergis, kardelen, kasımpatı gibi 4 mevsim boyunca açan çiçekleri kullanabilirsiniz. 4 mevsim açan çiçekleri tercih ederseniz bu çiçekleri mevsim geçişlerinde de evinizin başka bir köşesinde değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca balkon içinde saksı bitkileri kullanmak istiyorsanız bodur ağaçları saksı içinde tercih edebilirsiniz.

● Özel Aydınlatmalardan Yararlanın

Balkonda kendinize ait bir bahçe oluştururken bahçenin dışında kalan alanları özel aydınlatmalar ile tamamlayabilirsiniz. Yapacağınız aydınlatmalar ile balkonunuza hem ayrı bir hava katabilirsiniz hem de oluşturacağınız köşeyi akşamları da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Ancak aydınlatma tasarımı yaparken abartılı tasarımlardan kaçınabilirsiniz ve doğaya yakın olan sade tasarımlara yönelebilirsiniz.

● Ahşap Zemin Kaplamaları ve Bambu Detayları

Son olarak balkon bahçesi oluştururken doğal bir uyum yakalamaya özen göstermelisiniz. Süslemeler, peyzaj, bitki, aydınlatma gibi ihtiyaçların ve dekorasyon ürünlerinin hakkını verdikten sonra seçeceğiniz ahşap zemin kaplamaları, bambu detaylar ve hasır sandalyeler ile gerekli olan atmosferi tamamlayabilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.