Ev Düzenini Sağlamanın Püf Noktaları: Pratik İpuçları ve Organizasyon Önerileri

2024-01-03

Ev Düzenini Sağlamanın Püf Noktaları: Pratik İpuçları ve Organizasyon Önerileri

Yaşam alanını daha kullanışlı ve daha ferah kılmayı kim istemez ki! Aslında bunları gerçekleştirmek, evinizi daha düzenli bir hale getirmek, hatta yerden tasarruf etmek sanıldığı kadar zor değil! O halde sizi daha fazla bekletmeyelim ve “Ev düzeni nasıl yapılır?” sorusuna yanıt verelim.

Ek Depolama Alanları Oluşturun

Yaşam alanlarındaki dağınıklığın ve düzensizliğin ana sebeplerinden biri, yeterli depolama alanının olmamasıdır. İhtiyacınız olan depolama alanına sahip olmak ise fazlalığı ortadan kaldırmanızı, evinize düzen getirmenizi sağlar. Özellikle 1+1 ev düzeni gibi küçük alanlar için bu oldukça önemli! Peki, ev düzeni püf noktalarından olan depolama alanını nasıl oluşturabilirsiniz?

Bazalar, çekmeceli ya da dolaplı TV üniteleri, dolaplı banyo dolapları, çekmeceli sehpalar, ayakkabılıklı bench’ler ek depolama alanı sunan mobilyalar arasında. Bu mobilyalardan yardım alarak etraftaki kalabalığı ortadan kaldırıp alana düzen getirebilirsiniz. Tabii bunu yaparken dolap ve çekmece içlerinde de düzen sağlamak şart. Baza altı düzeni ya da dolap içi düzenini sağlamak için düzenleyici kutuları, hurç ve rafları değerlendirebilirsiniz.

Tüm Alanları En Verimli Şekilde Kullanmaya Çalışın

Özellikle küçük bir eviniz varsa ya da yaşam alanınız geniş olsa bile eşyanız fazlaysa düzenli bir alan tasarlamakta zorlanabilirsiniz. İşte, tam da bu noktada sahip olduğunuz alanı en verimli şekilde kullanmanızı sağlayacak ürünler yardımınıza yetişebilir!

Salon, balkon, hatta banyolarda bile duvara monte edeceğiniz raflardan yardım alarak ek depolama alanı oluşturabilirsiniz. Örneğin banyoda raflara havluları, kişisel bakım malzemelerinizi ya da tuvalet kağıtlarını yerleştirebilir ve alandan tasarruf edebilecek düzenli bir çözümden yararlanabilirsiniz.

Dolap içlerinde tercih edebileceğiniz portatif raflar ve kullanışlı hurçlar da alana özel düzenleme imkanı sunacak yardımcı ürünlerden olacak! Özellikle mutfak dolaplarının içerisinde yararlanabileceğiniz tabak, bardak ve tencere kapağı rafları, alanı daha verimli kullanmanızı sağlayabilir.

Ayrıca ister açık mutfak düzeni ister 2+1 ev düzeninde kapalı mutfak için konuşuyor olalım, tezgah düzeninin de çok önemli olduğunu unutmamak gerek. Tezgah ve dolap arasındaki alana bardak askılıkları, mıknatıslı bıçaklıklar, baharatlıklar monte ettirerek bu noktaları daha kullanışlı ve verimli bir hale getirebilirsiniz.

Eğer mutfağınız çok küçükse, mutfak dolaplarınız yetersizse ve ek bir dolap koyacak alanınız yoksa da şık bulaşıklık tasarımlarından yardım alıp tabaklarınızı burada sergileyebilirsiniz. Bu sayede hem düzenli hem de dekoratif bir dokunuş yapmış olursunuz.

Kutu ve Sepetlerden Yardım Alın

Evinizin pek çok noktasında kullanabileceğiniz ürünlerden biri de düzenleyici kutular ve sepetler! Örneğin evinizin dekorasyonuna da uyabilecek tasarımlardaki kapaklı saklama kutularına dergilerinizi, çocuklarınızın oyuncaklarını, hatta temizlik malzemelerini bile yerleştirebilirsiniz. Kalabalık bir görünüme neden olabilen tüm bu eşyayı saklama kutularında depolamak, sade ev düzenine ulaşmak isteyenler için büyük bir yardımcı!

Sepetleri kullanmanın ise pek çok yolu var! Mesela mutfakta baharatlıklarınızı küçük metal sepetlere koyabilirsiniz. Gardırop içi düzeni sağlarken ise metal ya da hasır sepetlere kemer, atkı gibi aksesuarlarınızı yerleştirebilirsiniz.

İhtiyacınız Olmayan Eşya ile Vedalaşın

Her ne kadar ek depolama alanı oluştursanız düzenleyici kutu ve sepetlerden yardım alsanız da eşyanız çok olduğunda ev düzenini sağlamak zor olabilir. Daha ferah bir ev düzeni sağlamak için ise artık kullanmadığınız veya ihtiyacınız olmayan eşya ile vedalaşmanız kaçınılmaz olabilir. Bu eşyaları ihtiyacı olanlara verebilir ya da ikinci el eşya satışı yapabileceğiniz platformlar aracılığıyla eşyayı yeni sahipleri ile buluşturabilirsiniz.

Ev düzeni nasıl olmalı, anlattık. Umarız verdiğimiz pratik ev düzeni fikirleri ve ev yerleştirme teknikleri ile hayalinizdeki düzenli ve kullanışlı alana ulaşırsınız!

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.