Evcil Hayvan Dostu Bir Ev İçin Dekorasyon Fikirleri

2020-11-10

Evcil Hayvan Dostu Bir Ev İçin Dekorasyon Fikirleri

Evini evcil hayvanlarla paylaşanlar iyi bilir ki onlar zaman geçtikçe ailenin bir ferdi haline gelir. Yaptıkları şirin yaramazlıklarla eve neşe getirirler ve zamanla da evi kendi doğal ortamları gibi algılamaya başlarlar. Hatta evi sahiplenip kendi sınırlarını, bölgelerini bile çizerler.

Bu durum da bize gösterir ki evde bir evcil hayvan yaşıyorsa sadece kendi zevkinize göre değil, ona uygun şekilde de dekorasyon yapmalısınız. Hayvanın rahat şekilde hareket edebileceği bir ortam oluşturmak aynı zamanda bir şeyleri kırıp dökme oranını da azaltır. Böylelikle hem siz rahat edersiniz hem de evcil hayvanınız rahat etmiş olur.

Şimdi, ev hayatını kolaylaştırmak ve evdeki iç huzuru sağlamak adına evcil hayvanınız için ev dekorasyonu önerilerini sizinle paylaşalım.

Doğru Mobilya Seçimi Yapın

Kuş ya da balık gibi hayvanlardan ziyade evinizde kedi ya da köpek besliyorsanız mobilya seçiminizi dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Çünkü kedi ve köpekler hareket etmeyi, enerji atmayı çok severler. Evde oyun oynamaya çalışırken de mobilyalarınızın üstünde zıplamak ya da tırnaklarını mobilyalara takmak isteyebilirler.

Ayrıca hareket etmek için yeterli alan bulamamaları durumu da onları mobilyaların üstüne çıkmaya ve yaramazlık yapmaya teşvik eder. İşte, tam da bu olasılığı önlemek için aşırı büyük ve yer kaplayan mobilyalar yerine daha pratik, altında boşluk bulunan ve kolay temizlenen kumaşlardan/malzemelerden yapılmış eşyaları tercih edebilirsiniz.

Evcil Hayvanın Eşyalarına Yer Açın

Evde evcil hayvanla yaşamak, onun eşyalarına ve sevdiği şeylere de yer açmak demek aslında. Artık evinizde mama kapları, sepetler, küçük evler ya da tırmalama tahtası gibi eşyalar bulunacak. Yapmanız gereken ise bu eşyaları evcil hayvanın en rahat şekilde ulaşabileceği alanlara yerleştirmek. Ayrıca ona eşyalarını kullanma konusunda belli bir alışkanlık kazandırmak için bu eşyaları koyacağınız köşeleri iyi seçmeniz ve yerlerini çok sık değiştirmemeniz gerektiğini de belirtmek isteriz.

Kırılacak Eşyaları Ortadan Kaldırın

Hayvanların da kendilerine özgü karakterleri var ve hepsi birbirinden farklı. Önceden de söylediğimiz gibi sizin evcil hayvanınız çok enerjik ve biraz da yaramaz olabilir. Evde bir şeylerin kırılmasını ya da çeşitli ev kazalarının yaşanmasını önlemek için vazo, biblo gibi dekoratif eşyaları mümkün olduğunca azaltın. Bu eşyaları görmek sizin için önemliyse onun ulaşamayacağı bir yere yerleştirip çözüm bulabilirsiniz. Böylelikle hem minik dostunuzu kısıtlamamış olacak hem de içiniz rahat bir şekilde yaşamaya devam edeceksiniz.

Ev Tekstili Ürünlerine Dikkat Edin

Koltuklarda, kanepelerde çabuk temizlenen kumaş çeşitlerini seçmiş olsanız bile hayvan tüyleri bu eşyalara da yapışabilir. Bu durumla baş etmek için ise çeşitli yöntemler mevcut. Örneğin hayvan tüylerini hızlıca temizlemek için koltuk örtüsü gibi ev tekstili ürünlerini kullanabilirsiniz. Mekanın dekorasyonuna ve renklerine uygun bir şekilde seçeceğiniz koltuk örtüleri hem ortamı aydınlatacak hem de hayvan tüylerini kolayca temizlemenize yardım edecektir. Aynı şekilde çabuk temizlenen küçük parça halılar ve kilimler de hayvan besleyen evler için iyi bir alternatiftir.

Bunların yanında minik dostunuzun perdelerle oynayıp yırtmasını önlemek için de boyları pratik bir şekilde ayarlanabilen stor perdeler kullanabilirsiniz. Eminiz ki bu tarz ev tekstili ürünleri sizin için hayat kurtarıcı olacaktır.

Kısacası evde evcil hayvan bakmak, doğru bir şekilde organize olmayı ve yeni kararlar alırken onu da düşünmeyi gerektiriyor. Bu nedenle yaşam alanlarınızda çok fazla eşya olmamasına ve evcil hayvanın özgürce dolaşabilmesine dikkat etmeniz şart. Unutmayın ki ev dekorasyonunuzu artık ailenizin ferdi haline gelmiş bir canlıya göre yapmak, sizin işlerinizi kolaylaştıracağı gibi ona da güzel bir hayat sunacaktır!

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.