2017-07-11

Eviniz Yemyeşil Olsun: Odalara Göre Bitki Seçme Rehberi

Renkler, evimizde iç dünyamızı yansıtmanın en çok kullanılan yollarından biri. Kendimizi yansıtmanın yanı sıra renklerin evimize getirdiği huzurdan da yararlanmamız mümkün. Mesela ev dekorasyonunda yeşil, doğayı temsil eden ve dinlendirici, rahatlatıcı etkisi olduğu bilinen renkler arasında yer alıyor. Ev bitkileri sayesinde de yeşilin sunduğu bu rahatlatıcı etkiden bol bol yararlanabiliyoruz. Peki, evinizi bitki çeşitleri ile renklendirip evinizin her köşesi huzurla dolsun ister misiniz? Evinizin dekorasyonunu yüksek bir bütçeye ihtiyaç duymadan yenilemenizi sağlayacak saksı bitkileri, bakım konusunda da sizi yormayacak. Çünkü evinizde yetiştirebileceğiniz, suya ve güneşe çok ihtiyaç duymayan bitkiler mevcut. İşte, evinizin farklı alanlarında sizinle birlikte yaşayabilecek bitki çeşitleri:

Salon ve Yemek Odası

Philodendron beside an office window

Evinizin en çok kullanılan alanı olan salonunuzun dekorasyonunu çiçeklerle zenginleştirmek gibisi yoktur. Salonunuzun güneş ışığını alma durumuna göre çok ışığa ihtiyacı olan ya da az ışıkta da yaşamını sürdürebilen çiçeklerden seçebilir ve salon çiçekleri ile doğanın renklerini evinize rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

- Cennet Kuşu Çiçeği: Turuncu yaprakları ile evinize renk katacak olan bu çiçeğin güneşe ihtiyacı vardır. Güneş ışığı alan bir yere yerleştirildiğinde haftada bir sulanması yeterlidir. Eğer çok güneş alan bir yerdeyse sulama aralığını biraz daha sıklaştırmanız gerekebilir.
- Devetabanı: Büyük ve yeşil yapraklara sahip olan devetabanını direkt güneş ışığını alacak bir yere koymamanız önemlidir. Işığı az alacak bir yerde yetişebilen bu ev bitkisi, haftada bir sulanmalıdır.
- Etli Bitki: Kaktüs ailesinden gelen etli bitkinin, bilinen kaktüsler gibi dikenleri olmaması onu tercih etmeniz için geçerli bir sebep. Güneş ışığı alan bir yerde konumlandırabileceğiniz bu salon bitkisi, ayda bir ya da kendi boyutundan daha küçük bir hal almaya başladığında sulanabilir.

Yatak Odası

yo

Günün yorgunluğunu attığınız, size rahat ve huzurlu bir uyku sunan yatak odanızda yeşilin verdiği huzurun katsayısı elbette ki daha fazla oluyor. Yatak odanıza yerleştireceğiniz bir ya da iki bitki sayesinde odanızın havası temizlenebilir ve stresiniz azalabilir.

- Paşa Kılıcı: Uzun, dik ve yeşilin farklı tonlarını barındıran yaprakları olan paşa kılıcı bitkisi evde çok yer kaplamayan bitkiler arasında yer alıyor. Direkt ışığı sevmeyen bu bitkiyi az ışıklı ortamda konumlandırabilir ve ayda bir sulayabilirsiniz.
- Kurdele Çiçekleri: Paşa kılıcını andıran ama yaprakları daha ince ve dik olmayan kurdele çiçekleri de yatak odasında tercih edebileceğiniz bitki türlerinden. Haftada bir sulanmaya ihtiyacı olan bu bitki türü de paşa kılıcı gibi direkt ışığı sevmiyor.

Mutfak

Detailed shot of kitchen area inside a modern loft.

Mutfak, evinizin nem oranı en yüksek olan alanlarından biridir yani tam bitkilerin ihtiyacı olan ortamı sunar. Dar ve bitki yerleştirmek için yeterli alanı olmayan bir mutfağa sahipseniz asılabilen ya da cam pervazlarının altına yerleştirebileceğiniz bitkiler tam size göre olacaktır.

- Eğrelti Otu: Küçücük yeşil yapraklardan oluşan eğrelti otu, mutfağınızda uygun gördüğünüz alana asabileceğiniz bir bitki. Direkt ışık almayan bir yerde, bol nemle yetişmesi gereken bu bitkiyi haftada bir sulamanız yeterli.
- Otlar: Adaçayı, fesleğen, maydanoz… Hem size mutfakta yardımcı olacak hem de mutfağınıza hoş bir koku verecek olan otları yetiştirmeye ne dersiniz? Güneş ışığını seven bu bitkileri haftada iki kere sulamanız yeterli olacaktır. Çok sıcak havalarda bitkinin toprağı çabuk kurursa haftada üç kez de sulamanız gerekebilir.
- Pothos Sarmaşığı: Evde yetiştirilen bitki çeşitleri arasında en bilinenlerden biri olan pothos sarmaşığı, havayı temizlemesiyle de bilinen bir bitki. Mutfağınıza daha samimi bir hava katacak olan bu bitkiyi direkt güneş ışığına maruz bırakmamalısınız. Az ışık sevdiği gibi haftada bir sulamanız da yeterli.

Banyo

Banyo

Yüksek nem oranına sahip olan banyonuzun da biraz renklenmeye ihtiyacı var. Küçük detayların dekorasyonda devleştiğini banyoda görmeniz mümkün.

- Hava Bitkisi: Küçük bir fanusun içerisine yerleştirebileceğiniz gibi duvara da asabileceğiniz hava bitkisi, banyonuza şıklık katacak. Yüksek neme ihtiyacı olan bu bitkiyi bir fısfıs yardımıyla haftada iki kez sulamanız yeterli.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.