Evinizde Doğal Tasarım Ögelerini Kullanmanın 5 Yolu

2020-07-10

Evinizde Doğal Tasarım Ögelerini Kullanmanın 5 Yolu

Günümüzdeki dekorasyon akımları ve tasarım trendleri, farklılaşan insan ihtiyaçlarıyla beraber gelişiyor. Hızlı kentleşme, küresel iklim değişiklikleri ve doğanın giderek çevremizden uzaklaşması gibi nedenler dolayısıyla da ihtiyaçlarımız daha ekolojik ve daha doğal bir hal alıyor.

Yapılan araştırmalar da doğada olmanın insan sağlığına iyi geldiğini ve motivasyonu artırdığını gösteriyor. Ancak şehirleşmenin ve günlük koşuşturmaların bir getirisi olarak doğanın tadını her zaman çıkaramıyoruz.

Fakat doğal tasarım ögelerini yaşam alanlarımızda kullanarak evlerimizde doğa esintileri yaşamamız mümkün. Bu yazımızda size ev dekorasyonu için kullanabileceğiniz doğal tasarım ögelerinden bahsedeceğiz. Haydi gelin, doğa sevgisini evlerimize taşıyalım.

Ahşabın Çekiciliğini Kullanın

Doğayı evinize davet etmenin ve doğal bir ortam oluşturmanın temellerinden biri, yaşam alanlarınızda ahşabın çekiciliğinden faydalanmaktır. Doğal tasarım ögelerinin ve ekolojik yaklaşımların son yıllarda ön plana çıkması, ahşabın dekorasyonda kendisine daha fazla yer bulmasını beraberinde getirdi. Bu nedenle doğallığı evlerinde hissetmek isteyen kişiler, ahşap odaklı stillere yöneliyor.

Dolayısıyla evlerinizde boyanmış, verniklenmiş ya da özel formlar kazandırılmış kaplama ahşaplar kullanabilirsiniz.

Seramik, Mermer ve Doğal Taşlardan Faydalanın

Yaşam alanınızda seramik, mermer ve doğal taşlar kullanmak, dekorasyonu çeşitlendirmek için oldukça faydalıdır. Özellikle doğal taşları evinizin farklı köşelerinde tercih edebilir ve doğal yansımalar oluşturabilirsiniz.

Ayrıca mermer yüzeyli sehpalar, seramik vazolar ve duvar süsleriyle de evinizi renklendirebilirsiniz. Bunların yanı sıra deniz kabukları, bükülmüş ağaç dalları ya da kozalaklar da evinize ferahlık katabilir.

Bitkilerden Yararlanın

Ev bitkilerinin dekorasyondaki kullanımı son yıllarda giderek daha popüler bir hal aldı. Hatta bazı dekorasyon trendleri dolayısıyla bitkiler, banyolarda bile kullanılmaya başlandı.

Siz de doğal bir ambiyans oluşturmak için evinizin farklı köşelerinde çeşitli bitkilere yer açabilirsiniz. Hatta son dönemlerde hayli trend olan ve az bakım gerektirdiği için sıkça tercih edilen sukulent ya da teraryumları kullanabilirsiniz.

Tablolara ya da Fotoğraflara Yer Açın

Doğayı yaşam alanlarına taşımanın bir başka yolu da duvarlarınızda kullanacağınız tablolar ya da fotoğraflardır. Doğayı yansıtan ve ilham veren okyanus, orman, gün batımı resimlerini duvarlarınızda kullanabilirsiniz. Evinizdeki dekorasyona göre soyut ya da sade tablolar da tercih edebilirsiniz. Böylece yaşadığınız alanda bir ferahlık ve açıklık meydana gelecektir.

Eğer fotoğrafa ilginiz varsa manzara fotoğraflarını tercih edebilirsiniz. Hatta yaptığınız seyahatlerde çektiğiniz fotoğrafları, büyük şekilde bastırabilir ve çerçeveleterek kullanabilirsiniz. Evinizde kendinize ait bir sergi oluşturmak size farklı sanatsal ilhamlar da verebilir ve hobileriniz gelişebilir.

Lamba ve Aydınlatmaya Dikkat Edin

Doğal veya organik dekorasyona ait temel özelliklerinden biri de ışıktan yararlanabilmektir. O yüzden pencere önlerinde ağır ve koyu perdeler yerine ketenden, mısır pamuğundan veya ipekten yapılmış hafif kumaşları tercih edebilirsiniz.

Ayrıca iç mekan aydınlatmanız için de ahşap tabanlı lambaları ya da granit, mermer gibi doğal taşlardan yapılmış kaideleri kullanabilirsiniz.

Bu uygulamalarla iç tasarımda doğallığı yakaladınız. Peki, tüm yaşam alanınızı doğa ile bütünleştirmeye ne dersiniz? Tertemiz bir havayı içinize çekebileceğiniz doğal bir ortamda yaşamak istiyorsanız Ege Yapı ÇamlıYaka Konakları’na yakından bakabilirsiniz.

Yeşil doğası ile huzur dolu ÇamlıYaka Konakları, size eşsiz bir yaşam alanı sunuyor. Detaylı bilgi almak için Ege Yapı ÇamlıYaka Konakları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.