Film İzlemek İçin Koltuğunuza Yerleşin: Evde Sinema Odası Kurmanın İpuçları

2020-04-08

Film İzlemek İçin Koltuğunuza Yerleşin: Evde Sinema Odası Kurmanın İpuçları

Sinema salonunda film seyrederken arkanızdan gelen patlamış mısır sesi ya da seyircilerin gürültüsünden bıktıysanız keyfinizi yerine getirmek için size güzel bir önerimiz var: Evinizden ayrılmadan, dilediğiniz konforu yaşayabileceğiniz bir ev sinema odası kurmak.  İşte, evde sinema odası kurmanın yolları:

1. Karanlık Odayı Tercih Edin

Evinizin varsa bodrumu ya da garajı, sinema odası için en uygun alandır. Pencere bulunmadığı ya da kapatılabilecek kadar küçük camlar olduğu için ihtiyacınız olan karanlık ortamı kolayca elde edebilirsiniz.

Sinema odası olarak kullanılabilecek böyle bir alanınız yoksa evin en az pencereli bölümünü kullanabilirsiniz. Pencereleri de karartma adı verilen güneş geçirmeyen perdelerle örtebilirsiniz.

2. Ekran Konumlandırmasına Karar Verin

Ev sinema odası dekorasyonu yaparken karar vermeniz gereken konulardan biri, ekran ya da perdeyi hangi duvara yerleştireceğinizdir. Odanın en geniş ve karşısına koltuk konulabilecek duvarını seçin. Duvara perde monte ettikten sonra karşısına koltuk koymadan önce projeksiyonu yerleştireceğiniz yeri belirleyin. Tavana projeksiyon asmak her zaman için en ergonomik çözümdür. Bu sayede fazladan yer kaplamadığı için size oturacak daha geniş bir alan kalır.

3. Duvarlarınızı Boyayın
 

Projeksiyonu perdeye yansıtmak isterseniz duvarları siyah, lacivert gibi koyu renklere boyayabilirsiniz. Böylece sinema için ihtiyaç duyduğunuz karanlık ortamı kolaylıkla elde edebilirsiniz. Sinema perdesini monte etmek için uygun alanınız yoksa duvarları filmin net görüneceği şekilde açık renge boyamanız da işinizi kolaylaştıracaktır.

4. Eşyaları Çıkarın

Sinema keyfini yaşamanız için oda içerisinde akustiği sağlamanız gerekir. Bunu karşılamak için de odada bulunan fazla eşyaları çıkarabilir , olabildiğince boş bir oda elde edebilirsiniz.

Zaten sinema keyfini yaşamak için geniş koltuklar ve projeksiyondan fazlasına ihtiyaç duymayacaksınız. Ancak zemini çıplak bırakmamanızı tavsiye ederiz.  Sesin yankılanmaması için yerleri halı kaplayabilirsiniz.

5. Ses Yalıtımı Yapın
 

 

Özellikle aksiyon filmlerini iyi ses kalitesi ile seyretmek gibisi yoktur. Ses kalitesinin iyi olması için ses sisteminin yanı sıra izolasyona da ihtiyaç duyulur. Birçok firma artık ev içi ses yalıtım hizmeti veriyor. Siz de evde sinema odası kurmak için ses yalıtımı yaptırabilirsiniz. Böylece kapı zili ya da komşuların sesinden rahatsız olmazsınız.

6. Zevkinizi Yansıtan Seçimler Yapın
 

Projeksiyon seçimi, ses yalıtımı, ses sistemi kurulumu gibi bir ev sineması için ihtiyaç duyulan tüm malzemeleri aldınız. Size kaliteli bir sinema izleme deneyimi yaşatacak tüm bu ekipmanın dışında bir şeylere daha ihtiyacınız var: Sizi anlatan bir sinema odası tasarımı.

En sevdiğiniz filmlerin afişleri, kült film cümleleri ya da patlamış mısır makinesi gibi odaya keyif katacak sinema odası dekorasyon ögelerini de ekleyebilirsiniz. Böylece daha önce gittiğiniz ve birbirine benzeyen sinema salonlarından çok daha fazlasını elde etmiş olabilirsiniz.

Bonus: Tüm bu düzenlemeleri en şık ve pratik şekilde gerçekleştirmenin yolunu da sizinle paylaşmak istiyoruz: Cer Loft. 1.500 yıllık tarihi İstanbul Surları’nın yanı başında yükselen Cer İstanbul’un loftları, sofistike zevklerini yaşam alanına da yansıtmak isteyenler için gerçek loft deneyimini en seçkin şekilde sunuyor.

Yüksek tavanlı yapısı sayesinde hem ferah bir yaşam alanına sahip olabilir hem de üst kat ve alt katta özel olarak tasarlanmış alanları hobi odası olarak değerlendirebilirsiniz. Cer Loft’un bu özel mimarisi sayesinde dilerseniz alt kat odalarını kendinize ait bir sinema odasına dönüştürebilirsiniz. Ekran kullanımına uygun ve koltuk yerleşimine müsait hobi odası sayesinde bir sinema odasından çok daha fazlasına sahip olacaksınız.

Şimdiden iyi seyirler dileriz.

 

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.