2017-07-31

Hem İşlevsel Hem Dekoratif: Perdeler

Perdeler, ev dekorasyonunda en önemli parçalardan biri. Ayrıca eve giren güneş ışığı miktarını ayarlamak ve alanın gizliliğini sağlayabilmek için de oldukça önemli ve işlevsel parçalar. Perdenin tarihi hakkında bilgi veren arkeolojik çalışmalar ise Antik Çağlarda perdelerin, odaları ayırmak gibi işlevsel bir amaç için kullanıldığını söylüyor. Orta Çağ’da ahşap panjurlar ile kapatılan camların bazı zamanlarda ağır ve kalın bezlerle örtülmesi ise perdenin bugün kullandığımız haline atılan ilk adım olarak kabul ediliyor. Rönesans döneminde dekoratif bir görev üstlenmeye başlayan perdeler bugün hem işlevsel hem de dekoratif olma görevini yerine getiriyor. Günümüzde, hayalimizdeki eve kavuşmamızı sağlayan, farklı perde çeşitleri ve perde modelleri var. Peki, perde seçerken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Perde Seçimini En Sona Bırakın

“Evi gösteren perdedir.” sözünü daha önce duymuşsunuzdur. Perdeler, evinizin dekorasyonunu tamamlayan ve havasını değiştiren parçalardır. Bu nedenle perde seçimine geçmeden önce mobilyalara, duvar rengine ya da duvar kağıdına karar verdiğinizden emin olmalısınız. Ev dekorasyonunuzun ana hatlarını belirledikten sonra perde seçimine geçebilirsiniz. İlk olarak duvar rengiyle aynı renkte perde seçmemelisiniz. Perdeleriniz koltuklarınızla aynı renk olabilir ama bu, evinizde sıradan bir hava oluşturabilir. Evinizin daha dikkat çekici olmasını istiyorsanız seçiminizi, koltuk takımınızdan birkaç ton daha koyu renklerden ya da yastıklarınızın renklerinden yana kullanabilirsiniz. Böylece en iyi koltuk-perde uyumunu yakalamış olursunuz. Perdenin kumaş seçiminde de odadaki mobilyaların kumaşlarıyla uyum yakalamalısınız.

Perdeden Ne Beklediğinize Karar Verin

Amacınız sadece evinizin dışarıdan görünmemesi mi, ev dekorasyonunuzun kusursuz olması mı? Yoksa ışık geçirmeyen ya da ısı yalıtımınıza katkı sağlayacak seçenekler de sizin için önemli mi? Astarlı perdeler, eve giren ışık miktarını en aza indirirler ve bu nedenle genellikle yatak odasında tercih edilirler. Eğer kış aylarında ısı yalıtımına destek olacak bir perde arayışındaysanız termal kumaşlardan yapılan özel perdeleri kullanabilirsiniz. Fakat ilkbahar ve yaz aylarında daha havadar bir ortam oluşturabilmek adına bu perdeleri çıkarmanız gerekebilir.

Mobilyalar Perdelerinizin Stilini Belirler

Hangi perde tarzını seçeceğiniz ise evinizin tarzına göre değişim gösterebilir. Vintage ve country dekorasyona sahip evlerde desenli modelleri tercih edebilirsiniz, fakat evinizin tavan boyu kısaysa bu seçimin evinizi daha küçük gösterebileceğini de unutmamalısınız. Eğer eviniz modern ya da spor çizgilerle döşenmişse tercihinizi çizgili zebra model perdeler, stor perdeler ya da farklı modelde kumaşlarla pek çok alternatif sunan tül perdelerden yana kullanabilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.