Kendin Yap Fikirlerini Sevenlere: 4 Mobilya Yenileme Önerisi

2019-07-20

Kendin Yap Fikirlerini Sevenlere: 4 Mobilya Yenileme Önerisi

Zevkiniz doğrultusunda dekore ettiğiniz evinizde bazı dönemlerde farklılık yapmak isteyebilirsiniz. Duvarları boyamak ve duvar kâğıtları ile kaplamak ya da “Evinize Renk Katmak İçin 4 Kolay Öneri” yazımızda yer verdiğimiz dekorasyon önerilerini hayata geçirmek, bu yenilenme isteğini karşılayabilir.
26
Ancak dekorasyonda farklılık yapmanın yanı sıra evinizdeki mobilyalarınızı da yenilemek istiyorsanız pek çok insan gibi siz de bunu gerçekleştirebilmek için yüksek bütçelere ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. Peki, aslında mobilya yenileme fikirleri sayesinde küçük bütçelerle de mobilyalarınızı yenileyebileceğinizi biliyor musunuz? İşte, tasarruflu bir şekilde yaşam alanınızı yeni bir görünüme kavuşturabilecek eski mobilyaları yenileme teknikleri:

1. Mobilyalarınızı Boyayabilirsiniz
Gardırobunuzu ya da koltuk takımınızın ahşap bölümlerini yenilemek istiyorsunuz. Mobilyaları boyamak eşyanızın görünümünü değiştireceği gibi oldukça da pratik bir uygulama! Son yıllarda adlarını daha çok duymaya başladığımız hobi boyaları sayesinde gerçekleştirebileceğiniz bu işlem için hangi adımları izlemelisiniz?

● Öncelikle mobilyayı hafif nemli bir bezle silmeli ve tozunu almalısınız.
● Eğer ihtiyaç varsa zımpara kullanarak mobilyanın pürüzlerini giderebilirsiniz. Bu işlemin ardından mobilyayı yine nemli bir bezle silmeyi unutmamalısınız.
● Boyama işlemine geçmeden önce hangi tür fırça kullanacağınıza karar vermelisiniz; çünkü kullanacağınız fırça türü, uygulama yapacağınız alana göre farklılık gösterebilir. Örneğin gardırop yüzeyi gibi geniş bir alanı boyayacaksanız rulo fırçadan, koltuğun kollarını boyayacaksanız da kestirme fırçadan yardım alabilirsiniz.
● Hobi boyasını bir boya tavasına döktükten sonra fırçayı boyaya hafifçe batırmalı ve fazla boyayı tavaya sürterek atmalısınız.
● Boyama işlemini yaptıktan sonra ilk katın kurumasını beklemeli ve ardından ikinci katı uygulamalısınız.
● Dilerseniz boya kuruduktan sonra en üst kata cila da uygulayabilirsiniz.

2. Yapışkanlı Folyolardan Yararlanabilirsiniz
Yüzeyleri hasar görmüş sehpalarınız, görünümünü değiştirmek istediğiniz televizyon üniteniz… Yapışkanlı folyolardan mutfak tezgâhı dâhil pek çok alanı yenilemek için yardım alabilirsiniz. Şimdi, yapışkanlı folyo uygulaması nasıl yapılır anlatalım.

● Uygulama yapacağınız mobilyayı nemli bir bezle silmeli ve kurulamalısınız.
● Folyo ile mobilya yenileme malzemeleri arasında yapışkanlı folyonun yanı sıra silikon spatula, makas, mezura yer alıyor.
● Yapışkanlı folyoyu mobilyaların ölçüsünden birkaç santim daha geniş olacak şekilde kesmeli ve ucundan yavaş yavaş açıp yapıştırarak uygulamayı yapmalısınız.
● Folyoyu yüzeye yapıştırmak için silikon spatulayı folyo üzerinde ileri doğru itmelisiniz. Bu sayede yüzeyde hava kabarcıkları kalmasını engellersiniz.

3. Stencil Uygulaması ile Dikkat Çekici Alanlar Oluşturabilirsiniz
Eğer mobilyalarınız boyama işlemine ihtiyaç duymayacak durumdaysa ama yine de farklılık arıyorsanız stencil uygulaması yapabilirsiniz. İnternetten bulduğunuz desenleri kağıda çıkarıp ya da hobi dükkânlarından alabileceğiniz desenleri mobilyaya yapıştırdıktan sonra hobi boyası ile kağıttaki boş olan alanı boyayabilirsiniz. Bu şekilde kağıttaki deseni mobilyanıza uygulamış ve zevkinize göre bir tasarım oluşturmuş olacaksınız.

Kaynak

4. Mobilya Kulplarından Yardım Alın
Mobilyalarınızın detayları da önemli! Vitrin, mutfak dolapları, gardırop ya da şifonyer gibi mobilyaların kulplarını yenileyerek küçük, tasarruflu; ama etkili bir değişim gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.