Küçük Yatak Odası Nasıl Dekore Edilir?

2020-04-06

Küçük Yatak Odası Nasıl Dekore Edilir?


Yatak odanız küçük olduğu için dekorasyonuna pek de önem vermediniz mi? Oysa ne kadar küçük olursa olsun yatak odası, güne başladığınız ve çarşaf serinliğinde rahatladığınız yerdir. Bu mutluluk anlarını yaşadığınız yatak odanızı neden daha zevkli hale getirmeyesiniz? Peki, küçük yatak odası için dekorasyon önerileri nelerdir?

Küçük yatak odasının size mutluluk verecek bir görünüme kavuşması aslında hiç de zor değil. Sadece birkaç küçük ipucu sayesinde daracık bir yatak odasını dahi kullanışlı ve zevkli bir alan haline getirebilirsiniz. İşte, küçük yatak odası dekorasyonunun püf noktaları:

Geniş Görünümlü Oda İçin: Duvar Boyasının Tonu

Küçük yatak odasına ferah bir görünüm vermek için açık tonlu duvar boyaları tercih edebilirsiniz. Fildişi, beyaz ya da uçuk pastel tonları ile yatak odanızı boyayabilirsiniz. Kontrast renkte avize, yatak örtüsü ya da kırlent gibi aksesuarlar kullanarak odanıza şık bir görünüm katabilirsiniz. Odaya dar bir görünüm vermemesi için desenli boya ve duvar kağıdı kullanmamanızda fayda vardır.

Yatak odanızın stil sahibi bir görünüm kazanması için yatağın arkasını çizgili ya da puantiyeli şekilde boyayabilirsiniz. Odanın aydınlık kalmasını istediğiniz için sadece açık renk kullanacaksanız da tavanı değerlendirebilirsiniz. Tavandan yatağınıza doğru inen bölümü pastel bir renkle boyayabilirsiniz.

Dilediğiniz Kadar Kıyafet İçin: Dolap Kullanımı

Dar yatak odası dekorasyonu yaparken çok parçalı eşyalar kullanıp alanı küçültmemeye dikkat edebilirsiniz. Bu elbette az kıyafet koyacağınız tek bir dolabınızın olması gerektiği anlamına gelmez. Şifonyer gibi çekmeceli dolaplar yerine tek ve tavana kadar uzanan bir gardrop tercih edebilirsiniz. Gardrobun içini raflara ayırarak da daha fonksiyonel hale getirebilirsiniz. Yatağınıza çarpmaması için ise sürgülü kapaklı gardrop kullanabilirsiniz. Ayrıca bazalı bir yatak tercih ederek de mevsimlik kıyafetlerinize yer bulabilirsiniz.

Kendi Tarzınızı Yansıtmanın Yolu: Dekoratif Raf Türleri

Başucu kitaplarınızı ya da sevdiğiniz bir bitkiyi koymak için yüksek bir yere raf monte edebilirsiniz. Duvarın üst kısımlarında bulunan raflar odanın alanını küçültmez ve dekoratif bir görünüm katar. Sabit bir raf yerine tavana halatla küçük bir kütük parçası ya da raf asabilirsiniz. Askılı raf hem yer kaplamaz hem de odada estetik durur. Merdiven şeklindeki raflar da yatak odanızda dekoratif objelere rahatlıkla yer vermenizi sağlar. Duvara dayandığı için neredeyse bir adım genişliğinde yer kaplar, araları açık olduğu için de oda görünümünü küçültmez.

Odayı Genişleten İllüzyon: Aydınlatma

Yatak odasını hem gündüz hem de gece kullanımına uygun şekilde aydınlatabilirsiniz. İyi bir aydınlatma, odanın daha geniş görünmesini sağlar. Gündüz aydınlığı yakalamak için odanın güneş gören duvarına geniş bir ayna koyabilirsiniz.

Gece yatak odasının keyfini yaşamak ve alana ferah bir görünüm kazandırmak için de birkaç farklı aydınlatma ürününü kullanabilirsiniz. Yatağınızın baş kısmına aplik monte edebilir, şifonyerin üstüne ince LED lambalar yapıştırabilirsiniz. Dilerseniz hafif bir müzik eşliğinde uykuya dalmak için loş spot lambalar ya da lambader de kullanabilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.