Küçük Yatak Odası Dekorasyonu İçin Pratik Öneriler: Genişlik Hissi Yaratan Dekorasyon Taktikleri

2024-01-03

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu İçin Pratik Öneriler: Genişlik Hissi Yaratan Dekorasyon Taktikleri

Günü karşıladığımız ve güne veda ettiğimiz oda hangisi? Evet, yatak odalarından bahsediyoruz! Söz konusu yatak odaları olduğunda pek çok insanın alanı küçük bulduğunun ve bu nedenle “Küçük yatak odası nasıl büyük gösterilir?” ya da “Küçük yatak odası dekorasyon fikirleri nelerdir?” gibi sorulara cevap aradığını biliyoruz. O halde sizi fazla bekletmeyelim ve küçük yatak oda dekorasyonu püf noktalarını paylaşalım!

Tercihinizi Açık Renklerden Yana Kullanın

Açık renkler alanı olduğundan daha geniş ve ferah gösterme konusunda oldukça başarılıdırlar. Koyu renkler ise ışığı yansıtmadıkları için tercih edildikleri alanı daha dar ve küçük gösterebilirler. İşte, tam da bu yüzden küçük yatak odası dekorasyonu yaparken beyaz, krem rengi, açık gri, bej gibi açık renklere öncelik vermelisiniz. Ayrıca dilerseniz sarı, pembe, açık mavi gibi pastel renkleri de tercih edebilirsiniz.

Mobilya seçiminde beyaz ya da krem rengi tonları alanı daha ferah kılacaktır. Fakat bu renkleri tercih etmek istemiyorsanız seçiminizi çok açık kahverengi tonlarından yana da kullanabilirsiniz.

Küçük yatak odası dizaynında açık renk kullanımı elbette sadece mobilya seçimi ile sınırlı bir konu değil. Duvarlarda da açık renkleri tercih edebilirsiniz. Eğer duvarlarda seçiminizi duvar kağıtlarından yana yapacaksanız bu noktada size önerimiz, küçük desenli ve sade tasarımlı alternatifleri değerlendirmeniz. Ayrıca nevresim seçiminde de açık renkli alternatifleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Aydınlatmaya Ekstra Özen Gösterin

Doğru bir aydınlatma, alanı olduğundan daha geniş gösterebilme gücüne sahiptir. Bu yüzden aydınlatma konusunu kesinlikle geri plana atmamakta fayda var! Peki, yatak odası aydınlatmasında dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Eğer yatak odanız gün ışığı alıyorsa öncelikli tercihiniz güneş ışığından yararlanmak olmalı. Mobilya yerleşimini pencereden gelecek ışığı kesmeyecek şekilde yapmak bu noktada alabileceğiniz aksiyonlardan biri. Ayrıca ince, açık renkli tül ve perdeler tercih ederek odanıza giren güneş ışığı oranını da artırabilirsiniz.

Yüksek lümenli tavan aydınlatmaları, tavan aydınlatmasının yeterli olmadığı durumlarda minimal tasarımlı lambader ya da apliklerden yardım almak da küçük ve dar yatak odaları için çözümler arasında yer alabilir.

Minimal Tasarımlı ya da Yer Kazandıracak Mobilyaları Değerlendirin

Sade ve minimal tasarımlı mobilyalar klasik ya da country tasarımlı seçeneklere kıyasla genellikle daha az yer kaplayabilirler. Ayrıca bu mobilyaların hantal bir görüntüsü olmadığı için alanda daha ferah ve dinamik bir yansıma oluşturabilirler. Özellikle alt kısmı açık olan karyolalar, tabanı zemine değmeyen şifonyer ve gardıroplar bu açıdan oldukça kullanışlı seçenekler.

Sürgülü kapaklı gardıroplar küçük yatak odası modelleri arasında en çok tercih edilen alternatifler ve hiç kuşkusuz ki alanı verimli kullanma konusunda size yardımcı olabilirler. Buna ek olarak alacağınız gardırobun ön kapağında boy aynası bulunması ise hem yerden tasarruf etmenize yardımcı olabilir hem de aynanın alanı yansıtma gücünden yararlanarak yatak odanızı olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz.

Her ne kadar seçiminizi minimal mobilyalardan yana yapmanızı önersek de depolama alanına ihtiyacınız varsa bu değişebilir. Örneğin daha büyük bir gardırop almaktansa karyola yerine baza seçerek alanı daha verimli kullanabilirsiniz.

Gömme dolaplar, açıldıklarında çalışma masası olarak kullanılabilen açılır-kapanır paneller, hem boy aynası hem takı dolabı olarak kullanılan tasarımlar… Çok amaçlı ve yer kazandıran seçenekler dar yatak odası dekorasyon fikirlerinde öncelikli olmalı.

İşlevsel Çözümlerden Yardım Alın

Şifonyer yerine duvar raflarını ya da merdiven rafları tercih etmek, abajur yerine duvara monte edebileceğiniz apliklerden ya da aydınlatma seviyesi ayarlanabilen akıllı ampullerden yardım almak küçük yatak odasını verimli kullanmak konusunda işinizi oldukça kolaylaştırabilir.

Bunların yanı sıra dolap içi düzeni de oldukça önemli, çünkü dolap içlerini verimli bir şekilde kullanarak ek depolama alanı ihtiyacını azaltabilirsiniz. Gardırop ve şifonyer içlerinde düzenleyici ürünler, sepetler, hatta vakumlu poşetler kullanmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca ihtiyacınız varsa kapı arkası askılıklarını da küçük yatak odası aksesuarlarından biri olarak değerlendirebilirsiniz.

Küçük yatak odası dekorasyonu hakkında ihtiyacınız olan püf noktalarını verdik! Şimdi, bu önerilerimizle yepyeni bir yatak odasına kavuşma zamanı!

 
Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.