2020-03-13

Loft Evi Dekore Etmenin 6 Harika Yolu

Loft stil dekorasyon günümüzün en popüler dekorasyon trendlerinden biri. Modern şehir yaşamını ifade eden bu tarz, stilize ve ilham verici görünümüyle dikkat çekiyor. Yüksek tavanları ve ferahlık veren atmosferleri ile parlayan loft evler, tüm dünyada hızla yayılıyor.

İlk olarak 1970'li yıllarda ABD'de eski depoların dönüştürülmesiyle ortaya çıkan loft dekorasyon, daha çok özgür ve sanatçı ruhlu kişiler tarafından tercih ediliyor. Büyük pencerelerin, açık alanların, tesisat borularının, ham betonların, çıplak strüktürlerin estetik şekilde kullanıldığı loft tarzında dekorasyon detayları da oldukça önemli oluyor.

Bu yazımızda sizin için yüksek tavanlı loft evleri dekore etmenin yollarına göz atacağız. Haydi gelin, beraber inceleyelim.

1. Sanayi Stili Mutfak

Loft tarzı yapıların olmazsa olmazları arasında sanayi tipi mutfaklar yer alır. Bu mutfakları da metalik ögeler ile detaylandırabilirsiniz. Ayrıca mutfağınızda kullanacağınız çelik mutfak araç gereçleri ile ahşap bir masayı da birleştirebilirsiniz. Yüksek tavandan sarkan büyük fener tipi aydınlatmalardan da yararlanabilirsiniz.

2. Ham Beton, Tuğla ve Boruların Uyumu

Loft tarzın ana özelliklerinden bir tanesi de yaşam alanınızdaki bazı detayların olduğu gibi kalmasını sağlamak. Örneğin evinizdeki bir duvarı boyamadan, eskimiş bir şekilde bırakabilirsiniz. Özellikle brüt (ham) beton kullanımı, evinizde soğuk ve havalı bir etki oluşturur.

Evinizin içinden geçen su borularını ve eski tip tuğla duvarları da loft ev dekorasyonu uygularken gerçekçi olmak adına değiştirmeden kullanabilirsiniz.

3. Metal ve Ahşap Kullanımı

Loft stili aynı zamanda zıtlıkları da içerisinde barındırır. Modern yapıları ve sofistike görüntüleriyle dikkat çeken loft evlerde metal ve ahşap parçaları özgürce kullanabilirsiniz. Dekorasyonunuzda metal dokular ve ayrıntılar daha ön plandaysa mobilya seçiminizde ahşabı tercih ederek ambiyansı dengeleyebilirsiniz.

4. L Tipi Mobilyalar

Loft stili bir evde oturuyorsanız mobilya seçiminde de oldukça dikkatli davranmanız gerekiyor. Minimalist bakış açısının hakim olduğu bu evlerde büyük, geniş ve yer kaplayan L tipi kanepeler oldukça şık durur. Büyük ve yere yakın sehpalar tercih ederek de kanepelerinizi tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca loft tarzında öne çıkan bir başka detay da tavana kadar uzanan, yüksek ve ahşap kütüphaneler. Seçeceğiniz farklı türdeki objeleri de kütüphanenize yerleştirebilirsiniz.

5. Vintage Kumaşlar ve Deri Döşemeler

Maskülen bir tarzdan hoşlanıyorsanız loft ev dekorasyonunda vintage kumaşlar ile deri ağırlıklı döşemeleri de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Özellikle koltuklarınızın kol kısımlarında chester tarzından faydalanabilir ve evinizdeki endüstriyel havaya şık bir dokunuş yapabilirsiniz.

6. Kirişleri Değerlendirin

Loft stilindeki evlerde göze çarpan özelliklerden biri de açık halde bulunan kirişlerdir. Bu kirişleri beton, çelik ya da ahşap şekilde dekore edebilirsiniz. Ayrıca kirişleri, odalarınızı ya da asma katınızı bölmek için de dikkat çekici bir biçimde kullanabilirsiniz. Kısacası yatak odası ile mutfağı ayırmak için oldukça etkili bir seçenek.

Sizin de sanatçı bir ruhunuz ve ince zevkleriniz varsa loft tarzı evleri tercih edebilirsiniz. Mesela Ege Yapı ve Emlak Konut GYO iş birliği ile İstanbul'un en köklü ve en görkemli yerleşim yerlerinden biri olan Tarihi Yarımada'da geliştirilen Cer İstanbul projesi tam size göre.

100 yılı aşkın bir süre boyunca lokomotif ve vagonların sökümü, onarımı ve montajı için kullanılan Cer Atölyeleri, şimdi göz alıcı ve ilham verici loft evlere dönüşüyor. Tarihi Yarımada'nın güneybatısında yer alan ve Osmanlı Döneminde Altın Kapı olarak adlandırılan bölgede, Yedikule Hisarı'nın yanı başında inşa edilen Cer İstanbul projesi; sofistike zevklerini yaşam alanlarına taşımak isteyenler için gerçek loft deneyimi sunuyor.

Dünyaca ünlü mimarlar tarafından sadece 36 adet tasarlanan loftlar, her açıdan ayrıcalıklı bir yaşamın kapılarını aralıyor. Detaylı bilgi almak ve özgür ruhunuzu yansıtan bir yaşam alanı sahibi olmak için Cer Loft projemizin sayfasını ziyaret etmeniz yeterli.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.