Stil Sahibi Evler İçin: Doğal Taş Dekorasyonu Önerileri

2021-01-31

Stil Sahibi Evler İçin: Doğal Taş Dekorasyonu Önerileri

Ev dekorasyonunda doğal taş kullanımı her geçen gün biraz daha popüler hale geliyor. Eskiden daha çok şık kafe ve restoranlarda görmeye alışık olduğumuz taş motifleri, günümüzde yaşam alanlarımızda da sıkça yer alıyor.

Yapısı gereği doğayı tanımlayan bir malzeme olan taş, yaşam alanlarına sıcaklık ve farklı bir üslup katmayı başarıyor. Teras ya da bahçe gibi dış mekanların yanı sıra salon, mutfak ve banyo gibi bölümlerde de kullanılan doğal taşlar, evlere stilize bir görünüm kazandırıyor.

Bu nedenle bu yazımızda ev dekorasyonunda kullanabileceğiniz doğal taş örneklerinden bahsedeceğiz ve bazı önerilerde bulunacağız. Haydi gelin, maddeler halinde inceleyelim.

Patlatma Taşlar Kullanımı

Doğal taşların özel makineler kullanılarak kırılması sonucunda üretilen malzemelere “kaplama taş” ya da “patlatma taş” deniyor. Bu kaplama taş ya da patlatma taşlar da mermer ya da limradan oluşabiliyor.

Bu tür taşlar makinede sıkıştırılarak kırılıyor ve küçük küçük taşların bir araya gelmesiyle oluşturuluyor. Patlatma taşlar son dönemlerde oldukça trend ve evlerde sıkça kullanılıyor. Özellikle salonlarda karşımıza çıkan bu taşlar, evlere doğal ve klas bir görünüm kazandırıyor.

Rustik Taş Kullanımı

Rustik dokulu taş dekorasyonları da son dönemlerde hayli moda. “Nehir taşları” olarak da isimlendirilen bu tarz, çoğunlukla nehirlerden ya da deniz kıyılarından toplanan taşların duvara kaplama olarak monte edilmesi sonucu oluşturuluyor.

Daha çok Amerikan tarzı evlerde ve geniş iç mekanlarda görülen bu taş kullanımı, rustik dokulu dekorasyonlarda tercih ediliyor. Özellikle bu stildeki taşların form olarak görünümü evlere sıra dışı ve yenilikçi bir bakış açısı getiriyor. Dolayısıyla dekorasyon konusunda yenilikten hoşlananlar için bu stil biçilmiş kaftan.

Tezgah Üzerinde Doğal Taş Kullanımı

Doğal taş kullanımı, mutfaklarda da kendisine yer bulmaya başladı. Özellikle son zamanlarda tezgah üzerindeki fayans kaplamaların yerini doğal taşlar alıyor. Mutfaklara modern ve yenilikçi bir hava getiren bu uygulamalar, doğadaki canlılığı da evlere taşıyor.

Mutfaklara estetik ve biçim olarak sıra dışı bir görünüm katan bu stil, farklı büyüklükteki ve tarzlardaki taşlardan oluşturulabiliyor.

Taş Lavabolar ve Küvetler

Doğal taşların ve başka şekildeki doğal tasarım unsurlarının dekorasyondaki yeri artmaya başladıkça bu tarzdaki trendler salonlar ve mutfakların yanı sıra banyolara da yansımaya başladı. Yani doğal taşlara günümüzde banyolarda da sık sık rastlıyoruz.

Özellikle taş lavabo kullanımı bu dönemde hayli yaygın. Evlerinde doğayı ve doğal unsurları hissetmek isteyenler için taşlar oyularak lavabo haline getirilebiliyor. Pürüzlü yapıları ile doğayı çağrıştıran taş lavabolar, banyolara stil sahibi bir ruh katıyor. Bunun yanı sıra doğal taşlar, küvet olarak da banyolarda kendisine yer buluyor ve banyolara farklı bir atmosfer sağlıyor.

Yazımızın burada sonuna geliyoruz. Verdiğimiz doğal taş dekorasyonu önerileri ile siz de stil sahibi bir ev oluşturabilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.