Tasarım Uzmanlarının Bile Yaptığı 6 Dekorasyon Hatası

2017-02-03

Tasarım Uzmanlarının Bile Yaptığı 6 Dekorasyon Hatası

Tıpkı giyim modasında olduğu gibi ev dekorasyonları ve yaşam alanı tasarımları söz konusu olduğunda da her sene yeni trendler ve konseptler öne çıkıyor.

Ev dekorasyonunda yapılan tercihlerin hem ruh halimiz hem fizyolojimiz hem de konforumuz üzerinde etkisi büyük. Örneğin küçük evler için dekorasyon önerilerine baktığımızda, ortamı daha ferah göstermenin yollarından ya da yeterince ışık almayan evler için aydınlatma ürünlerinin kullanımının daha efektif olması gerektiğinden bahsedildiğini görüyoruz.

Ev dekorasyonu trendleri her sene farklı olacak şekilde belirlense de bu alanın uzmanı olan kişilerin tüm zamanlar için belirlediği doğrular var. Ama tasarım uzmanları bile bazen hata yapabiliyor. Siz de sık yapılan dekorasyon hatalarından haberdar olarak evinizi doğru bir şekilde düzenleyebilirsiniz. İşte en çok yapılan ev dekorasyon hataları:

1- Yanlış Aydınlatma

Aydınlatmanın ortamın havasını değiştirmedeki etkisi çok büyük. Bu yüzden ev dekorasyonunda doğru aydınlatmanın yapılması çok önemli. Evde aydınlatmanın nasıl olması gerektiğine dair hazırladığımız yazıyı inceleyerek ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Fakat yine de şunları söyleyelim:

● Okuma ve çalışma masalarında ışığın arkadan gelmesi, gölge oluşmasına ve gözün yorulmasına neden olan yanlış bir uygulama. Işık soldan gelmeli.
● Aydınlatma, işleve hizmet etmeli. Bu yüzden tek ışık kaynağı yerine aplikler, lambaderler, spotlar, abajurlar kullanılmalı. Kitap okurken ya da mutfakta yemek yaparken ihtiyacınız olan ışık farklıdır.

2- Evi Eşyalarla Doldurmak

Birçok eşya hoşunuza gidebilir ama uyum, ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. Her beğendiğiniz eşyayı evinize koyarak büyük bir karmaşaya yol açmış olursunuz. Farklı tarzları bir arada kullanma prensibine dayanan eklektik ev dekorasyonu sizin için ideal olabilir. Elbette püf noktalarına dikkat ettiğiniz sürece.

3- Tüm Evi Duvar Kâğıdıyla Kaplama

Özellikle iri desenli ya da çok renkli duvar kâğıtları eve hareket katar. Ama odanın tüm duvarlarını duvar kâğıtlarıyla kaplamak ortamda kalabalık oluşturur. Ön plana çıkarmak istediğiniz alanları veya tek bir duvarı duvar kâğıdı ile kaplarsanız görüntü daha etkili ve vurgulu olur.

4- Yastıklarla Dolu Koltuklar

Renk ve desen çeşitliliğine sahip yastıkları koltukların üzerine koymak hoş durabiliyor ama en sık yapılan hata, oturacak yer kalmayacak kadar fazla yastık kullanmak. Ayrıca salondaki ya da oturma odasındaki tüm koltukları yastıklarla doldurmayın. Sadece bir tanesine yeterli sayıda yastık koyun.

sadw

5- Mobilyaları Duvara Yapıştırmak

Mobilyaları duvarlara bitişik şekilde yerleştirerek ortada boşluk oluşturma fikri artık mazi oldu. Mobilyaları odanın içine, birden fazla boşluk oluşturacak şekilde koyun. Kanepe arkalarının görünmesi kötü bir şey değil, bu şekilde daha alternatif alanlar oluşturabilirsiniz.

6- İşlevselliği Unutmak

Rahatlık, belki de beğenilerinizden daha önemli. Sırf güzel bulduğunuz için aldığınız oymalı koltuk takımlarının temizliği sizi yorabilir ya da evinizde küçük çocuk varsa cam sehpa tehlikeli olabilir. İhtiyaçlarınızı göz ardı etmeyin.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.