Tezatların Birliğinden Doğan Stil: Eklektik Ev Dekorasyonu

2016-12-30

Tezatların Birliğinden Doğan Stil: Eklektik Ev Dekorasyonu

Ev dekorasyonu, kişiliğinizi ve zevklerinizi en özgür şekilde yansıtabileceğiniz alanlardan biridir. Çünkü eviniz, sadece size ve birlikte yaşadığınız insanlara ait, hayatınızı geçirdiğiniz yuvanızdır. Bu yüzden “Ev dekorasyonu nasıl olmalı?” sorusunu kendi zevklerinize ve beklentilerinize göre cevaplamanız gerekir.

Son yıllarda popüler olan ev dekorasyon trendlerinden biri ise eklektik ev dekorasyonu. Bu dekorasyon trendini anlayabilmek için önce “Eklektik tarz ne demek?” sorusunu yanıtlayalım.

Eklektisizmi en iyi tanımlayan kelime “seçmecilik”. Buna göre “Eklektik dekorasyon ne demek?” sorusunu; “farklı tarz, dönem, malzeme ve dokuları bir araya getiren bir tasarım anlayışı ile oluşturulan dekorasyon” şeklinde cevaplayabiliriz.

Kaos Değil Birlik

3

Farklı tarzları bir araya getirmek elbette zor bir iş. Bu yüzden eklektik ev dekorasyonunda iyi bir tasarım gözünün olması ve detayları kararında kullanabilmek önemli. Evde karmaşa oluşturmadan farklı renkleri, malzemeleri ve stilleri bir arada kullanmak için eklektik ev dekorasyonu önerilerimize göz atın:

Farklı Tarzlar Bir Arada

2

Ev dekorasyonunuzda eklektik atmosfer yakalamanın birçok yolu var. Bunlardan biri, farklı üslupları bir arada kullanmak. Örneğin vintage ev dekorasyonu ile country tarzı, romantik stille geleneksel dekorasyonu birleştirebilir ya da evinizde hâkim olan Rustik tarza mistik dokunuşlar katabilirsiniz. Ya da geleneksel tarzda döşenmiş salonunuza modern bir tablo asabilir, mutfaktaki oturma gruplarını farklı malzemelerden ve tarzlardan seçebilir, sade yatak odası dekorasyonunuzu oymalı büyük bir avize ile bambaşka bir boyuta taşıyabilirsiniz.

Unutmayın; bazen tek “zıt” bir dokunuşla bile evinizde adeta bir zaman tünelindeymişsiniz gibi geçmişin ve bugünün havasını bir arada soluyabilirsiniz.

Eklektik Ev Dekorasyonunda Farklı Malzeme Kullanımı

1

Zıtlıkların birliğinden yola çıkarak yepyeni bir tarz oluşturulmasını sağlayan eklektik dekorasyon, tam da bu yüzden zamansız bir stil anlayışına sahiptir. Eklektik ev dekorasyonu için birbirleri ile hiç alakası yokmuş gibi duran malzemeleri abartıya kaçmadan bir arada kullanabilirsiniz.

Metal-ahşap, keten-saten kumaş, eskitme mobilya-cam obje birliktelikleri bunun için en iyi örnekler. Örneğin oval hatlı mobilyalar ya da sehpalar keskin metal ya da cam objelerle birlikte çok hoş duruyor.

Renk ve Desen Çeşitliliğinden Faydalanın

4

Ev dekorasyonunda renk uyumları, illa yakın tonlardaki renkleri bir arada kullanmakla yakalanmıyor. Zıt renkleri birlikte kullanarak harikalar oluşturabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken, bu zıtlıkların dozunu iyi ayarlamak. Bir ya da birkaç parlak ve canlı renkle birlikte daha koyu veya ara tonları kullanırsanız istenilen etki daha fazla olur.

Perdelerden koltuk döşemelerine, kırlentlerden halılara, renkleri çok fazla alanda kullanabilirsiniz. Bunun yanında yine döşemelerdeki, duvar kâğıtlarındaki ve perdelerdeki desenlerde de tezatlardan yararlanabilirsiniz. Örneğin sadece kanepenizin üzerine dizdiğiniz kırlentlerde bile hem desen hem de renk bakımından çeşitlilik oluşturmanız, odanızın havası bir anda değişir.

Özgür davranın, korkmayın, farklılıklara evinizin kapısını her zaman aralayın!

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.