Trendlerin İzinden: Terrazzo Kullanımı İçin 4 Öneri

2019-07-22

Trendlerin İzinden: Terrazzo Kullanımı İçin 4 Öneri

Giyim modasında olduğu gibi dekorasyon trendlerinde de zaman zaman geçmişin izlerini görmek mümkün. İşte, 2019 yılında adından sıklıkla bahsettiren terrazzo da tam bu bahsettiğimiz sınıfa dâhil. Dekorasyon alanında otorite kabul edilen Maison & Objet Paris ve Londra Tasarım Festivali’nde 2019’un malzemesi olarak belirtilen terrazzonun etkileri daha uzun yıllar sürecek gibi duruyor. Şimdi, terrazzo ile dekorasyon nasıl yapılır anlatmaya başlayalım.

Terrazzo Nedir? Dekorasyon önerilerimize geçmeden önce terrazzonun ne olduğunu kısaca anlatmakta fayda var. Terrazzo, 15. ve 16. yüzyıllarda Venedik’te kullanılmaya başlanan bir yüzey malzemesi. Çimentonun içine mermer, granit, taş parçaları ile katılarak oluşturulan terrazzo, günümüzde epoksi reçineler katılarak oluşturulur.

Peki, terrazzoyu nerelerde kullanabilirsiniz?

1. Duş Kabinlerini Daha Dikkat Çekici Hale Getirin
Çeşitli uygulamalarla duş alanını ve banyonun diğer noktalarını ayırmak oldukça dikkat çeken bir trend. Örneğin duş kabininin bulunduğu alanda farklı fayanslar kullanmak ve banyonun diğer duvarlarını su geçirmez boyalarla boyamak, modern yansımalı bir alan oluşturmak için tercih edilen bir yöntem. Siz de duş kabini alanını terrazzo desenli seramikler ile kaplayabilir, banyonuzun kalan duvarlarını boyayabilir ya da terrazzo ile uyum sağlayabilecek farklı desende bir seramik modeli tercih edebilirsiniz.


Kaynak

2. Duvar Kâğıtları ile Terrazzo Etkisini Yakalamak Mümkün
Terrazzo artık sadece sert yüzey malzemesi olmaktan çok uzak, çünkü terrazzo desenini evin pek çok noktasında uygulayabilirsiniz. Örneğin terrazzo desenli duvar kâğıtlarını kullanarak evinize modern bir görünüm verebilirsiniz. Fakat bu desene sahip duvar kâğıtlarını odanın her duvarını kullanmaktansa bir duvara uygulamayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede alanı daha dikkat çekici kılabilirsiniz.

Peki, terrazzo desenli duvar kâğıdı ile kaplayacağınız duvarı nasıl seçebilirsiniz? Karmaşık bir alan oluşturmamak için çok eşyaya yer vermediğiniz bir duvara terrazzo duvar kâğıdı uygulayabilirsiniz. Ayrıca terrazzo deseninin metal ile mükemmel uyum yakaladığını belirtmekte fayda var. Örneğin evinizde metal apliklere yer verdiğiniz bir duvarınız varsa bu duvarı tercih edebilirsiniz. Eğer yatağınızın baş kısmı duvara dayalıysa ve yatağınızın iki yanında bulunan abajur ya da sarkıtlar da metalse bu duvarı kâğıtlarla kaplayabilirsiniz.

Bu arada “Ev Dekorasyonunda Metal Ürün Kullanımına Dair 3 İpucu” yazımızı okuyarak metal objelere evinizde şık bir şekilde yer verebilmek için ihtiyacınız olan önerilere göz atabilirsiniz.

3. Terrazzo Sehpalara Evinizde Yer Açın
Sehpalar evlerin olmazsa olmaz mobilyaları arasında yer alıyor. Peki, bu mobilyaların yardımıyla terrazzo trendine evinizde yer vermeye ne dersiniz? Metal ya da mermer ayaklı terrazzo desenli sehpalar sayesinde evinizde sade ama şık bir etki oluşturabilirsiniz.

Kaynak

4. Terrazzo Desenli Dekoratif Objelere Yer Verin
Vazolar, mutfak kavanozları, biblolar, banyo aksesuarları… Oldukça popüler olan terrazzo desenine evinizde yer vermek için pek çok ürün bulabilirsiniz. Fakat bu noktada küçük bir uyarı yapalım. Eğer tercih ettiğiniz terrazzo deseninin geneli açık renkliyse koyu zeminlere, desen koyu renkliyse de açık renkli zeminlere objeyi konumlandırıp zıtlık oluşturmalısınız. Bu arada tek renk zeminlerin alanda karmaşa oluşturmamak adına önemli olduğunu da hatırlatalım.

Kapak Görseli Kaynak

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.