Yaşama Keyif Katın: Küçük Balkon Dekorasyonu İpuçları

2021-01-21

Yaşama Keyif Katın: Küçük Balkon Dekorasyonu İpuçları

Yaşama Keyif Katın: Küçük Balkon Dekorasyonu İpuçları

Balkonlar ya da teraslar evlerimizdeki nefes alma alanlarıdır ve bu nedenle de oldukça önemlidirler. Özellikle havaların hayli keyifli ve güzel olduğu yaz ya da bahar günlerinde balkonlarda geçirilen zaman içeride geçirilen zamanlardan daha fazladır.

Ayrıca Covid-19 ya da korona virüs salgını dolayısıyla yaşam alanlarımıza hapsolduğumuz zamanlarda, balkon ya da terasların hayatlarımızdaki yeri de daha iyi anlaşıldı. Yaşam alanlarının renkli ve özgürlük veren parçalarından biri olan balkonların, dekorasyonları da bu nedenle önemlidir.

O yüzden bu yazımızda sizler için küçük balkonlara uygulanabilecek dekorasyon önerilerinde bulunacağız. Haydi gelin maddeler halinde inceleyelim.

● Açık Renk Kullanın

Küçük ve dar balkon sahibiyseniz, açık renk kullanımı oldukça kritik ve önemli bir detay. Balkonunuzda kullanacağınız açık tondaki renklerle alanı olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz.

● Bitkilerden ve Mini Ağaçlardan Yararlanın

Küçük balkonları olduğundan daha geniş ve ferah göstermenin yöntemlerinden bir tanesi de küçük saksılara ekeceğiniz bitki ve mini ağaçlardan yararlanmaktır. Bu sayede balkonunuza hem daha geniş bir görünüm sağlayabilirsiniz hem de doğa ile olan ilişkinizi sürekli kılabilirsiniz.

Balkonunuzu daha yeşil bir hale getirmek isterseniz, sarmaşıklardan yararlanabilirsiniz. Yukarıdan aşağıya bağlayacağınız bir ip ve sarmaşık ile kendinize hoş bir gölgelik oluşturabilir, güneşten korunabilirsiniz. 

● Küçük ve Minimal Mobilyalardan Faydalanın

Küçük balkon dekorasyonu yaparken daha küçük ve minimal stilde mobilyalar seçmekte fayda var. Özellikle daha az yer kaplayacağı için küçük mutfak masalarına göz atabilirsiniz. Bu alanı daha çok çay-kahve içmek ve okuma yapmak için kullanacaksanız masa yerine kahvelik sehpalardan da yararlanabilirsiniz. Böylece alanı daha verimli kullanabilirsiniz.

Ancak balkonunuzda sandalye kullanmak istemiyorsanız bunun için uygun bir köşe seçip o köşeye özel oturma alanı tasarlayabilirsiniz. Bunun için de DIY(Do it yourself) yani kendin yap fikirlerini kullanabilirsiniz. Eğer ilginiz varsa ahşap malzemelerden emeğinizi kattığınız bir köşe takımı yapabilirsiniz.

● Yumuşak Yastıkları Tabana Yayabilirsiniz

Küçük ve dar balkonlarda yerden tasarruf etmek için balkonun tabanlarına yumuşak yastıklar bırakarak kendinize oturma alanları da oluşturabilirsiniz. Ayrıca farklı tarzdaki kilimlerden de yararlanabilirsiniz ve balkonunuza otantik bir hava katabilirsiniz.

Yumuşak yastık bölümlerini köşelere yerleştirirseniz, kilimi de balkonun orta kısmında kullanarak keyifli bir dekorasyona sahip olabilirsiniz.

Dikey Tasarımlar Oluşturun

Eğer küçük bir balkonunuz varsa, alandaki hacmi düşünerek dikey tasarımları da tercih edebilirsiniz. Bu bağlamda duvarlarınızı dikey olarak kullanabilirsiniz, tavandan asılabilecek uygulamalarla çözüme gidebilirsiniz. Örneğin; raf kullanarak duvarlarınızı değerlendirebilir, balkonunuzda görünmesini istediğiniz eşyalarınızı ya da kitapları bu raflara dizebilirsiniz.

Ancak alanı düşünerek minimal tercihler yapmanızda fayda var. Raflar ve benzeri ürünler kullanırken alanı boğmamaya dikkat etmelisiniz.

Bu önerimizle yazımızın sonuna geliyoruz ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Doğa ile Uyumlu Tasarım Trendi: Zen Stili Ev Dekorasyonu içeriğimize geçebilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.