Yaz Tatili Biterken: Ev Okulu Dekorasyon Önerileri

2021-01-31

Yaz Tatili Biterken: Ev Okulu Dekorasyon Önerileri

Yaz mevsimi sona erip yeni eğitim ve öğretim yılı yaklaştığında çocuklu ailelerin evlerindeki heyecan yükselir. Özellikle evde okula yeni başlayacak çocuklar varsa ailelerdeki hazırlık süreci biraz telaşlıdır ve bu sürece dair duyulan heyecan farklı olur.

Ancak Covid-19 ya da diğer adıyla korona virüs salgını sonrasında yaşadığımız yeni normal dolayısıyla okul süreciyle ilgili bir belirsizlik mevcut. Örgün eğitim, hibrit eğitim, uzaktan eğitim gibi seçenekler gündemde yer alıyor. Haliyle çocukların okula dair motivasyonlarını nasıl koruyacakları ve dersleri takipte izlenmesi gereken yollar konusunda da çeşitli soru işaretleri bulunuyor.

Bu nedenle ebeveynler okul dışında eğitim gören çocuklarının evde de motive olabilmeleri için ne yapmaları gerektiğini merak ediyor. Bu yüzden bu yazımızda size çocukların motivasyonunu ve konsantrasyonunu artıracak ev okulu dekorasyon önerilerinde bulunacağız ve çocuk ya da çalışma odası fikirleri vereceğiz. Haydi gelin, beraber inceleyelim.

● Çocuğunuzun Sevdiği Şeyleri Merkeze Alın

Ev okulu dekorasyonu yaparken öncelikle dikkat etmeniz gereken detaylardan biri, çocuğunuzun ilgi duyduğu şeyleri evinizin merkezine yerleştirmektir. Örneğin çocuğunuzun sevdiği çizgi film ya da çizgi roman karakterleri, sevdiği renkler ya da yanından ayırmadığı bir kitap, çocuk odası teması olabilir.

Seçtiğiniz bu temayı evin farklı noktalarına da yayabilirsiniz. Çocuğunuzun odasındaki perde modellerinden duvar kâğıtlarına ya da dekorasyon ürünlerinden nevresim takımlarına kadar pek çok alana bu tema yansıyabilir. Çocuğunuzun renkli dünyasının eve yansıması onun motivasyonunu olumlu şekilde etkileyecektir.

● Yerleşim Şemasına Dikkat Edin

Çocukların oyun alanları, çalışma bölmeleri ve uyuyacağı yer çoğunlukla aynı alan içerisinde konumlanır. Bu nedenle bu yerleşim alanını ve fonksiyonları doğru biçimde kurgulamak, çocukların zihninde daha analitik bir yapı oluşturmak açısından değerlidir.

Örneğin çocuğunuzun yattığı yeri odanın en loş kısmına koymalısınız. Ayrıca çalışma masasını da ışığı en iyi şekilde alan noktaya konumlandırmalısınız ki çocuğunuz doğal ışıktan faydalanabilsin.

● Renklere Önem Verin

Renk kullanımı sadece çocukların değil, aynı zamanda büyüklerin de psikolojisini etkileyen önemli bir faktördür. Bu sebeple evdeki renk paletine ve renklerin yaydığı enerjiye önem vermek gerekiyor.

Siyah ve tonlarından kaçınmak ve aşırı kontrastlar oluşturmamak, çocuğunuzun dikkatini dağıtmamak açısından yardımcı olur. Özellikle çocuğunuzun çalışma odasında sıcak, parlak renkleri kullanmak ve bu renkleri farklı aksesuarlar ile desteklemek üretkenlik açısından önemlidir.

● Ergonomik Ürünler Tercih Edin

Hareketli çocuklar için masa başında oturmak ve konsantre olmak oldukça zor olabiliyor. Bu nedenle çocuklara ait bir dünya inşa ederken kullandıkları ürünlerin ergonomik olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Özellikle çalışma masası, çalışma sandalyesi, uzanma rafı ve çekmece gibi ürünlerin çocuğun ergonomisine uygun olarak seçilmesi, onun masa başında geçireceği süreyi artırması açısından kritiktir.

Rahatlama Alanları Tasarlayın

Günümüzde yaygınlaşan akıllı cihazlar ve tabletler nedeniyle çocukların büyük bir kısmı uzanarak ya da yatarak çalışma eğiliminde oluyor. Bu da masa başına oturma konusunda konsantrasyonu düşüren bir durum.

Dolayısıyla çocuğunuzun çalışma alanı ile rahatlama alanını birbirinden ayırmak oldukça önemli. Bunun için de çocuğunuza yer minderlerinden oluşan rahatlama alanları tasarlayabilirsiniz.

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Dolapları Düzene Sokmanın Pratik Yolu: Konmari Metodu içeriğimize geçebilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.