2018-06-20

Yazı Evinizde Yaşayın: Akdeniz Dekorasyonu Nedir, Nasıl Uygulanır?

Akdeniz’in masmavi denizini ve ağaçlarla çevrili yemyeşil alanlarını düşününce içinizi huzur kaplıyor, değil mi? Yazın gelmesini istememizin nedenlerinden biri de hiç kuşkusuz Akdeniz’in bu güzelliklerine kavuşma arzumuz. Peki, uygulayacağınız ev dekorasyonu sayesinde her mevsim, Akdeniz’i evinizde hissetmeye ne dersiniz? Cevabınız “Evet” ise öncelikle “Akdeniz ev dekorasyonu nedir?” sorusunun cevabını anlatmaya başlayalım.

Dekorasyonda Akdeniz stili, adından da anlaşıldığı üzere Akdeniz coğrafyasını yansıtan bir dekorasyon tarzı. Burada sadece ülkemizin Akdeniz kıyılarından bahsetmiyoruz; Yunanistan, İtalya, İspanya gibi ülkelerin yanı sıra Fas, Tunus, Cezayir gibi Kuzey Afrika ülkelerinde de Akdeniz kültürünün yansımalarını görmek mümkün. Akdeniz tarzı dekorasyonda önemli olan konforlu, sakinleştirici ve doğal bir alan oluşturmak. Peki, Akdeniz ev dekorasyonu nasıl uygulanır?

Zemin ve Duvar Dekorasyonuna Önem Verin
Duvarlar ve zemin, Akdeniz dekorasyonunu yansıtmak için size en çok yardımcı olan alanlar. Doğallığın son derece önemli bir unsur olduğu Akdeniz dekorasyonunda taş ya da beyaz duvarlar olmazsa olmaz. Eğer duvarlarınızı taşla kaplamak gibi bir seçeneğiniz yoksa doğal görünümlü duvar kâğıtlarından yardım alabilirsiniz. Mutfak ve banyo duvarlarında ve zeminlerinde ise mavi ve beyaz rengin yoğun olduğu seramikleri tercih edebilirsiniz. Akdeniz stili dekorasyonda zeminlerde halı kullanmak, oluşturmak istediğiniz sıcak etkiyi azaltabilir. Bu nedenle kilim kullanabilirsiniz.

Rustik İzleri Takip Edin
Ahşap kullanımı da bu dekorasyon tarzı için oldukça önemli. Sehpalarınızın, masanızın, konsolunuzun ahşap olması, Akdeniz dekorasyon uygulamasında sizi bir üst seviyeye çıkarabilir. Bu arada kahverengi ahşap kullanabileceğiniz gibi beyaz ahşaptan da yararlanabileceğinizi belirtelim.
Peki, Akdeniz dekorasyonda mobilya seçimi nasıl olmalı? Evinizi bu dekorasyon stili doğrultusunda düzenlerken oldukça sade mobilyalar seçmelisiniz. Hatta modern değil, nostaljik bir etki oluşturmak isterseniz divan gibi geleneksel mobilyalara bile yer verebilirsiniz. Bu arada sadeliğin ön planda olduğu bu tarzda, alanı oldukça minimal bir şekilde dekore etmeniz gerekiyor.

Akdeniz’i Yansıtacak Renklerden Yararlanın
Mavi ve yeşil, Akdeniz’in olmazsa olmazı; fakat bu renklerin yanı sıra ev dekorasyonunuzda turuncu ve kahverengi tonlarına da yer verebilirsiniz. Akdeniz ev dekorasyonu etkisini güçlü kılmak için bu renklere sahip desenli yastıklara yer verebilirsiniz. Ayrıca pişmiş toprak saksılara yerleştireceğiniz bitkiler de evinizde Akdeniz dekorasyonunu yansıtabilmeniz için en büyük yardımcılarınızdan. Dilerseniz duvarlarınızı doğa tablolarıyla süsleyebilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.