2017-11-22

Yenidoğan Odası Nasıl Dekore Edilmeli?

Müjdeyi aldınız; artık hayatınızda yeni bir dönem başlıyor! Ailenize yeni bir üye geleceği haberini aldıktan sonra heyecanlanmanız ve bir an önce hazırlıklara başlamak istemeniz gayet normal. Peki, çocuğunuzun özel alanı olacak bebek odası nasıl dekore edilir biliyor musunuz? Yenidoğan odası dekorasyonu ile ilgili önemli detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Dekorasyondan Önce Doğru Odayı Seçtiğinize Emin Olun

Doğal ışıktan yararlanabilmek ve kolay ısınabilirliği sağlamak için yenidoğan odasının güneş alması oldukça önemli. Bebek odasının zemini, zor ısınmaya neden olduğu için mermer ya da taş zemin olmamalı. Kolay temizlenebilir olması ve alerjen olmaması sebebiyle bebek odası zemini için parke tercih edilebilir.

Odanın Sade ve Ferah Olmasına Özen Gösterin

Yenidoğan odası dekore ederken sadeliğe önem vermeli, alanın ferah olmasına özen göstermelisiniz. Sade bir dekorasyon için az mobilya kullanımının yanı sıra duvar rengi tercihini gökyüzü mavisi, açık yeşil, beyaz gibi renklerden yana yapabilirsiniz. Bu renkler sade bir dekorasyon oluşturmanıza yardımcı oldukları gibi bebeğinizi psikolojik olarak rahatlatma etkisine de sahipler.

Bebeğiniz Doğmadan Odası Hazır Olmalı

Bebek odasını hangi renge boyayacağınıza karar verdiniz, sıra geldi mobilya seçimine. Bebek odası mobilyaları seçimi oldukça dikkat etmeniz gereken bir konu. Mobilyaların köşelerinin sivri olmamasına, bebeğin hareketleneceği ileriki aylarda kolunun sıkışmaması için korkuluk şeritleri arasındaki boşlukların yeterli ölçüde olmasına dikkat etmelisiniz.

Bebek odası boyasının yapılması ve bebek mobilyalarının odaya yerleştirilmesi için doğum beklenmemeli. Doğumdan yaklaşık iki ay önce bu işlemlerin yapılması ideal olacaktır. Bu sürede oda havalandırılarak mobilya ve boya kokusundan kurtulabilirsiniz.

Tavana, duvara yapıştıracağınız renkli karakterler bebeğinizin dikkatini çekebilir ve onun hoşuna gidebilir. Bebek odası dekorasyonunu, yapıştıracağınız bu desenlerden ya da desenli perdelerden yararlanarak daha renkli hale getirebilirsiniz.

Bebek Odasında Hangi Eşyalar Olmalı?

Bebek odasında kullanılmayacak hiçbir eşyaya yer vermemelisiniz. Bebek karyolası, gardırop, emzirirken zorluk çekmemeniz için bir berjer ve küçük bir sehpa yeterli olacaktır. Karyolanın cam kenarında olmamasına özen göstermelisiniz. Bebek odası halı olarak ise antibakteriyel halıları tercih etmelisiniz.

Bebeğinizin oyuncakları konusunda da oldukça seçici olmalısınız. Bebeğinizin ağzına atabileceği küçük oyuncaklar ya da toz tutabilecek tüylü oyuncaklar almamalısınız. Oyuncakları saklamak ve bebek odasında düzeni sağlamak için küçük karton kutulardan yardım alabilirsiniz.

Bebek Odası Işıklandırması

Bebeğinizin rahatsız olmaması ve kolay uykuya dalması için bebek odalarında ışığın tavandan gelmesi değil; duvardan yansıması tercih edilir. Bu nedenle bebek odasında bir lambadere ya da abajura yer verebilirsiniz. Bebeğinizin güvenliği için tüm eşyalar gibi ışıklandırma ürünlerini de sabitlemeyi unutmamalısınız.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.