Zıtlıkların Uyumunu Yakalayın: Etno-Modern Tasarım Önerileri

2020-06-06

Zıtlıkların Uyumunu Yakalayın: Etno-Modern Tasarım Önerileri


Seyahatlerinizden aldığınız, gittiğiniz ülkenin kültürünü yansıtan objeler artık size yetmiyorsa ve kültürel ögelere ev dekorasyonunda modern bir şekilde daha fazla yer vermek istiyorsanız tam size uygun bir stil var: Etno-modern dekorasyon! Etnik desenler ile modern stilin sadeliğinin buluşup müthiş bir denge oluşturduğu bu dekorasyon stilinin inceliklerine birlikte bakalım!

Etno-modern stili yaşam alanlarında uygulamanın püf noktalarını sıralamadan önce “Etno-modern dekorasyon nedir?” sorusunun cevabını vermek sağlıklı olacaktır. Etno-modern stili, Anadolu, Afrika ya da İskandinav coğrafyalarının etnik desenlerini evinizde modern dekorasyon ile harmanlamanızı sağlayan stil olarak açıklayabiliriz. Yöresel dokunuşların modern tasarımlarla buluştuğu bu stili hakkıyla uygulamak için ise elbette dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var!

Bir Coğrafya Belirlemekle Başlayın

Nasıl bir yaşam alanı kurgulamak istiyorsunuz? Örneğin canlı renklerden, karışık desenlerden pek hoşlanmıyorsanız evinizdeki yalın atmosferi zenginleştirmek için İskandinav etnik desenlerden yararlanabilirsiniz. Renklerin evinize canlılık katmasını istiyorsanız da tercihinizi Anadolu’nun ya da Hindistan’ın etnik desenlerinden yana kullanabilirsiniz. Diğer bir deyişle etno-modern stil için kolları sıvamadan önce evinizde nasıl bir yansıma oluşturmak istediğinize karar vermeli ve istediğiniz yansımayı oluşturacak bir coğrafya belirlemelisiniz.

Dengenin Önemli Olduğunu Unutmayın

Evet, hem modern hem de etnik dekorasyonun ögelerini bir arada kullanacaksınız; ama bu stili uygularken en dikkat etmeniz gereken noktalardan birinin denge olduğunu unutmamalısınız. Etnik desenler çok dikkat çekici oldukları için onları halı, kırlent ve tablo gibi eşyalarda değerlendirip koltuk takımı, konsol gibi ana mobilyalarda modern tasarımlar tercih etmeniz, dengeyi yakalamanız konusunda size yardımcı olabilir. %75 modern, %25 etnik stil ögesine yer vermek dengeli bir alan kurgulamak için değerlendirebileceğiniz bir oran olabilir.

Küçük yaşam alanları için dengenin önemi daha büyük! Özellikle canlı, karmaşık desenlerle renklere yer vermek istiyorsanız ve odanız küçükse etnik dekorasyon ögelerine kesinlikle detaylarda yer vermenizi öneririz. Bu sayede alanın olduğundan daha küçük, hatta karmaşık görünmesini engelleyebilirsiniz.

Dekoratif Objeler Size Yardım Etmeye Hazır

Dengeyi yakalamak için etnik desenlere detaylarda yer vermeniz gerektiğini belirttik. Peki, hangi detaylar bu stili uygulamanız konusunda size yardımcı olabilir?

Evinizde bir kendin yap projesi ile uygulayabileceğiniz etnik desenlerin bulunduğu seramik tabaklar, etnik esintiler sunan kırlentler, koltuk şalları, rengârenk halılar, tablolar, biblolar kullanabileceğiniz dekoratif objelerden. Bu arada eğer Afrika coğrafyasının etnik yansımalarına yaşam alanlarınızda yer vermek istiyorsanız hasır veya ahşap depolama sepetleri, sandalyeler dekorasyonu tamamlayabilir.

Evinizin Tüm Alanlarında Etnik Yansımalara Yer Verin
Dekorasyon denildiğinde genellikle akıllara yaşam alanlarının en çok zaman geçirilen yerleri olan salonlar ya da oturma odaları gelse de etno-modern stili banyo, mutfak gibi alanlarda uygulayarak şık bir bütünlük sağlayabilirsiniz. Bu konuda en büyük yardımcınız ise seramikler! Eğer seramiklerde değişiklik yapmak için tasarruflu bir çözüm arıyorsanız “Kendin Yap Fikirlerini Sevenlere: 4 Mobilya Yenileme Önerisi” yazımızda bahsettiğimiz yapışkanlı folyo uygulamasını seramiklerde de uygulayabileceğinizi belirtelim.

Seramiklerin yanı sıra aksesuarlar da bu stili uygulamak için size yardımcı! Etnik esintiler barındıran baharatlıklar, sabunluk gibi set üstü banyo aksesuarları, kilimler ve paspaslar alanda bütünlük yakalamanız için kullanabileceğiniz detaylar!

Zamansız tasarım anlayışıyla her dönemde kolayca uygulanabilecek etno-modern stille evinizi bambaşka bir atmosfere bürümek işte bu kadar kolay! Şimdi kolları sıvama zamanı!

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.