Herkesin; yapılarından, sokaklarından, doğasından, belki de kültüründen etkilendiği yerleşim yerleri vardır. Bu noktaların bazılarının sınırları dâhilinde dev yaralar açılmamış olsa da savaş, doğal afet gibi nedenlerden dolayı harap olmuş ve yeniden inşa edilmiş noktalar da mevcut. Şimdi, zor olsa da yakın tarihte küllerinden doğmayı başaran ve bugün de ziyaretçilerini kendine hayran edebilen o yerleşim yerlerini tanıyalım.

1. Phuket, Tayland

Tayland’ın en turistik şehirlerinden biri olan Phuket, turkuaz denizi ve denizin üzerinde bulunan yemyeşil kaya parçacıklarıyla ünlü bir nokta. 2004 yılında yaşanan ve Phuket’i vuran tsunaminin ardından Phuket’te bulunan pek çok ada yerle bir olmuş. Tsunaminin ardından yeniden inşa edilen Phuket, bugün de Tayland’ı ziyaret edenlerin doğayla buluşabilecekleri, gün batımını muhteşem bir şekilde izleyebilecekleri şehirlerden.

2. Mostar, Bosna Hersek

1993 yılında yaşanan savaştan, Bosna Hersek’in diğer bölgeleri gibi Mostar da etkilenmiş. 16. yüzyılda Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından inşa edilen Mostar Köprüsü, savaş sırasında yıkılmış ve şehrin büyük bölümü de zarar görmüş. Osmanlı mimarisinden izler taşıyan şehirler arasında olan Mostar’ın meşhur köprüsünün 2004 yılında yeniden inşa edilmesi ve çevrede bulunan evlerin restore edilmesinin ardından UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Mostar, Balkanların geçmişe yolculuk yapmanıza imkân veren en çekici şehirlerinden biri.

3. Dresden, Almanya
Barok tarzdaki mimari eserlere ev sahipliği yapan ve Elbe Nehri’nin kıyısında bulunmasından dolayı doğal bir güzelliği de olan Dresden, 13-15 Şubat 1945’te yani II. Dünya Savaşı’nın son aylarında yapılan bombardıman ile yerle bir olmuş. Savaşın ardından yıkılan pek çok binanın yeniden dikilmesi ise şehrin, bugün o kötü günleri hiç yaşamamış gibi görünmesini sağlamış.

4. Varşova, Polonya

II. Dünya Savaşı sonrasında neredeyse tamamen yıkılan bir diğer şehir de Polonya’nın başkenti Varşova. Yıkılan yapıların, Dresden’de olduğu gibi aslına uygun bir şekilde yeniden inşa edildiği Varşova’da şehrin yeni olduğunu fark etseniz de diğer yandan geçmişe doğru bir yolculuk yapmanız mümkün.

5. St. Martin

2017 yılının Eylül ayında yaşanan ve özellikle Karayipleri vuran Irma Kasırgası’ndan en çok etkilenen ülkelerden biri de St. Martin. Yaralarını sarmaya başlayan St. Martin, doğal güzelliğini hâlâ koruyor ve bu da onu turistlerin gözdesi yapıyor.

*Kapak görselinde Mostar’a yer verilmiştir.

FacebookTwitterGoogle+LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir