Spor; daha kaliteli hayatın sırrı, fiziksel ve psikolojik sağlığın anahtarı… İster kapalı bir fitness salonunda yapın ister evinizde, bilinçli bir şekilde yaptığınızda sporun yararını kısa süre içerisinde görebilirsiniz. Fakat doğa ile buluşulan, açık havada yapılan bol oksijenli sporun keyfi bir başka… Şimdi, hem doğayla buluşmanızı hem de spor yapmanızı sağlayan Türkiye’deki yürüyüş parkurlarını, bilinen diğer adıyla Türkiye trekking rotalarını paylaşalım.

Likya Yolu

Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan bir yürüyüş rotası çizen Likya Yolu, sadece doğa ile buluşup spor yapmanızı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda bu buluşmada tarihle de bir araya gelmenizi sağlıyor. Sydma, Apelia, Simena, Phellos gibi pek çok antik kenti ziyaret edebileceğiniz bu parkurda muhteşem manzaralar da sizi bekliyor. Dünyanın en iyi trekking parkurlarından biri olarak kabul edilen Likya Yolu’nda dilerseniz kısa, dilerseniz de upuzun bir yürüyüşe çıkabilir, hatta tesislerde kamp kurup benzersiz bir deneyim de yaşayabilirsiniz.

Bafa Gölü

Bafa Gölü çevresi, Aydın ve Muğla il sınırları içerisinde bulunan, zor ama bir o kadar da keyifli bir yürüyüş yolu sunuyor. Güzel manzaraların size eşlik edeceği bu yolculukta kamp yapabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra Latmos ve Keramos antik kentleri de ziyaret edebileceğiniz tarihi noktalar arasında.

Erikli Yaylası

İstanbul’a yakın trekking parkuru arıyorsanız Erikli Yaylası tam size göre! Yalova’nın Çınarcık ilçesinde bulunan ve Teşvikiye Köyü’nden başlayan rota, ormanların arasından yaylaya uzanıyor. Pek çok meyve ağacı arasında yapacağınız bu yürüyüşte, doğanın bir harikası olan Sudüşen Şelalesi’ni de görme imkânınız oluyor.

Kaçkarlar

Rize’nin Çamlıhemşin ve Artvin’in Yusufeli ilçeleri arasında kalan Kaçkarlar, Doğu Karadeniz’in yemyeşil ve huzur dolu, rüya gibi atmosferini anbean yaşamanızı sağlıyor. Orta zorlukta bir parkur olan ve toplamda 20 saate yakın süren Kaçkarlar deneyiminden aldığınız hazzı kamp yaparak katlayabilirsiniz.

Belgrad Ormanı ve Polonezköy

Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız ve İstanbul’da doğa yürüyüşü yapılan yerleri arıyorsanız Avrupa Yakası’nda Belgrad Ormanı’nı, Anadolu Yakası’nda ise Polonezköy’ü tercih edebilirsiniz. Başlangıç seviyesinde yürüyüş yapanlar için ideal olan bu noktaların sunduğu bol oksijen ile kendinizi çok iyi hissetmeniz garanti!

FacebookTwitterGoogle+LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir