Ülkemizin her şehri tarihi hikâyelere, doğal güzelliklere, kendine hayran bırakan noktalara ev sahipliği yapıyor. Bu zenginlik ise sadece bizim değil, yabancı turistlerin de ülkemizi karış karış keşfetmek istemesinin nedenleri arasında bulunuyor. Gezginlerin sıklıkla yararlandığı internet sitelerinden biri olan tripadvisor.com ise ülkemizde en çok ziyaret edilmesinin yanı sıra en çok sevilen noktaların yer aldığı bir liste paylaştı. Peki, bu liste doğrultusunda Türkiye’nin en çok ziyaret edilen turistik yerleri nereler?

1. Efes Antik Kenti, İzmir
İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan ve kuruluşu Cilalı Taş Devri’ne dayanan Efes Antik Kenti; Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Kral Yolu gibi yapılara ev sahipliği yapıyor. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Efes Antik Kenti, hem yerli hem de yabancı turistler tarafından çokça ziyaret ediliyor.

2. Ayasofya Müzesi, İstanbul

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzesi olan Ayasofya, ilk olarak 4. yüzyılda Antik Çağ’dan kalmış bir tapınağın üzerine inşa edilmiş. Çeşitli nedenlerden dolayı yıkılan ve yeniden inşa edilen bu tarihi eser, İstanbul’un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet’in emriyle restore edilmiş ve camiye dönüştürülmüş. Günümüzde müze olarak hizmet veren Ayasofya, Tarihi Yarımada’nın en görkemli yapılarından biri.

3. Süleymaniye Camii, İstanbul

16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle büyük usta Mimar Sinan’a inşa ettirilen Süleymaniye Camii, sadece İstanbul’un değil ülkemizin de en önemli ibadethanelerinden biri. İnşa edilmesinin üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen hâlâ pek çok mimari sırrı saklayan Süleymaniye Camii’nin benzersiz atmosferi de onu özel kılıyor.

4. Yerebatan Sarnıcı, İstanbul

6. yüzyılda Roma İmparatoru I. Justinianus tarafından halkın su ihtiyacını karşılamak için inşa ettirilen Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet bölgesinin en çok ziyaretçi çeken noktalarından biri. Osmanlı Devleti’nin İstanbul’u fethetmesinin ardından da kısa bir süreliğine yapılış amacına uygun şekilde kullanılan yapı, günümüzde ziyaretçilerine görkemli bir deneyim sunuyor.

5. Göreme Milli Parkı, Nevşehir

Dünyanın masal diyarlarını aratmayan yerleri arasında yer alan noktalardan biri de Kapadokya… Doğanın ülkemize armağanı olan Peri Bacaları arasında gizemli ve bir o kadar muhteşem bir tatil deneyimi yaşatan Göreme Milli Parkı, her mevsim başka bir güzellik sunuyor.

FacebookTwitterGoogle+LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir