Geleceğimizi Düşünüyoruz: Akıllı ve Sağlıklı Evler

2022-07-18

Geleceğimizi Düşünüyoruz: Akıllı ve Sağlıklı Evler

Akıllı ev sistemleri ve sağlıklı ev yaklaşımı, yaşama değer katan mekanlar oluşturmada büyük rol oynuyor. Akıllı ev, otomasyon sistemleri ile kullanım kolaylığı ve konfor sağlıyor. Sağlıklı evler ise doğayla iç içe ve bir yaşam sunarak hem insanların zindeliğini destekliyor hem de dünyanın geleceğine katkıda bulunuyor. Peki, akıllı ve sağlıklı evler hangi özelliklere sahip?

Akıllı ve Sağlıklı Evlerin Özellikleri Nelerdir?

 

Bazı kavramların anlamlarını ve uygulama yöntemlerini uzakta ararız. ¨Otomasyon sistemi nedir?¨ ve ¨Sosyal sorumluluk nedir?¨ soruları da bunlardan ikisi. Otomasyon sistemi, akıllı evler sayesinde günlük yaşamın bir parçası haline geldi, yani yabancı olduğumuz bir kavram olmaktan çıktı.

Akıllı evlerde aydınlatma, ısıtma gibi ev cihazlarının gerçekleştirdiği fonksiyonlar otomasyon sistemleri sayesinde uzaktan da kontrol edilebiliyor ve programlanabiliyor. Bu da konfor, güvenlik ve enerji tasarrufu sağlıyor. 

Öte yandan evden başlayarak sürdürülebilir yaşama destek olan sağlıklı evler de sosyal sorumluluk yolunda adımlar atmayı mümkün kılıyor. Bunu ise güneş enerjisi sistemleri sayesinde kaynak tüketimini azaltarak, doğaya saygılı bir yapı formu sunarak ve evde doğal malzeme kullanımı gerçekleştirerek sağlıyor. Akıllı ve sağlıklı evlerin sunduğu diğer özellikler şunlar:

Çevrenin Geleceği İçin: Sürdürülebilir Yaşam

Sağlıklı ev tasarımlarının merkezinde insan ve doğa yer alıyor. İnsanın fiziksel ve ruhsal sağlığı korunurken çevrenin de zarar görmemesi amaçlanıyor. Yani tüm yapı imkanları bir denge içerisinde sunularak sürdürülebilir yaşama katkıda bulunuluyor.

Sağlıklı evlerde karbon salınımının azaltılmasına, gürültü kirliliğinin önlenmesine, atıkların ayrıştırılmasına ve enerji kaynaklarının bilinçli şekilde kullanılmasına dikkat ediliyor. Böylece tabiatın ve insanlığın geleceğine destek veriliyor.

Doğa Dostu Kaynak Kullanımı İçin: Güneş Enerjili Sistemler

Güneş enerjisi sistemleri sera gazı salınımı gerçekleştirmiyor ve enerji tüketimini azaltıyor. Yani diğer enerji kaynaklarına kıyasla çevre üzerindeki olumsuz etkileri çok daha az.

Evlerde elektrik tüketiminin olduğu önemli alanlardan birisi de açık alanlar. Akıllı ve sağlıklı evlerde açık alanlardaki elektrik ihtiyacı güneş enerjisi sistemleri ile karşılanıyor. Böylece çevreye zarar vermeden, yaşam alanı için gerekli sistemlere enerji verilebiliyor.

Konfor ve Emniyet İçin: Otomasyon Sistemi

Akıllı evlerde, cihazlar internete bağlı oluyor ve uzaktan da kontrol edilebiliyor. Ev otomasyonu olarak da adlandırılan bu sistem hayatı kolaylaştırıyor. Örneğin sabah kahveniz otomatik olarak hazırlanmaya başlayabilir, siz evden ayrıldığınızda kombi kapanabilir ya da uyuduğunuzda ışıklar sönebilir. Otomasyon sistemlerinin sağladığı tüm bu özellikler bir yandan konfor, diğer yandan da kontrollü kullanım sayesinde enerji tasarrufu sağlıyor.

Sürdürülebilir Yaşam İçin: Ekolojik Malzemeler

Akıllı ve sağlıklı evlerin inşa sürecinde de insan ile çevrenin faydası gözetiliyor. Bunu gerçekleştirmek için de iç mimaride ekolojik olarak sertifikalandırılmış malzemeler kullanılabiliyor. Hem iç mimari hem peyzajda karbon salınımını azaltacak, çevreyle uyumlu ürünler tercih ediliyor.

Akıllı ve Sağlıklı Evler Bize Neler Sunar?

Akıllı ve sağlıklı evlerin faydaları şunlardır:

Otomasyon Sistemi ile Yakıt ve Elektrik Tüketiminde Minimum Kullanım

Otomasyon sistemlerinde ev sahiplerinin tercihleri doğrultusunda cihazların farklı şartlarda nasıl çalışacağı ayarlanabiliyor. Örneğin akıllı termostatlar dış ve iç mekan sıcaklığını ölçerek kombiyi optimum oda ısısına gelecek kadar çalıştırıyor.

Su sensörleri ise bir sızıntı olduğunda uyarı verebiliyor. Aydınlatma kullanımında da tasarruf sağlayan ayarlamalar yapılabiliyor. Böylece pratik bir şekilde su, elektrik ve yakıt tasarrufu gerçekleştirilebiliyor.

Geniş Bahçe Alanları ile Oksijen ve Doğa ile İç içe Olmak

Tabiatın içerisinde olmak hem huzur hem de şifa kaynağı. Sağlıklı ve akıllı evler, sahip oldukları geniş bahçe alanları, büyük balkon ya da teraslar ile doğaya yakın konumları sayesinde ev sahiplerinin bu ihtiyacına karşılık veriyor.

Gelecek Nesillere Olan Sorumluluk

Yaptığımız her seçim doğanın geleceğini şekillendiriyor. Sağlıklı ve akıllı evler içerisinde bir yaşam sürme tercihi de bunlardan birisi. Sürdürülebilir yaşam alanları içerisinde doğaya saygılı bir hayat sürmek sadece kişisel iyilik halini değil, gelecek nesillerin de yaşamını korumaya yardımcı oluyor.

Çam ormanlarının yanı başında yer alan ÇamlıYaka Konakları da sizin ve çevrenin geleceği için ihtiyaç duyduğunuz değerli ortamı sunuyor. Özgün bir mimariye ve az katlı yapıya sahip ÇamlıYaka Konakları, doğaya saygılı

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.