Aşk İçin İnşa Edilen Yapılar

2019-01-07

Aşk İçin İnşa Edilen Yapılar

Aşk, bir duygu olsa da kimi zaman sadece manevi bir şekilde yaşanmasının dışında somut bir şekilde de gösterilmek isteniyor. İşte, tam da bu yüzden dünyanın farklı yerlerinde farklı zamanlarda inşa edilen öyle görkemli yapılar var ki… Hadi o zaman aşk ile ortaya çıkan aşk binalarını incelemeye başlayalım.

Tac Mahal, Agra, Hindistan
Babür İmpartorluğu’nun hükümdarı Babür Şah’ın, doğum sırasında vefat eden eşi Ercümend Banu Begüm için inşa ettirdiği Tac Mahal, hiç kuşkusuz ki günümüzde aşkın mimariye yansımış en somut hali. Mümtaz Mahal olarak da bilinen Ercümend Banu Begüm’ün anısına 1631-1654 yılları arasında inşa edilen ve Dünyanın Yeni Yedi Harikası Listesi’nde yer alan Tac Mahal aynı zamanda 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edilmiş.

Boldt Kalesi, New York, ABD
Karısı için bir adanın üzerine yeni ve sıra dışı bir yaşam alanı inşa ettirmeye karar veren George Boldt, Heart (Kalp) Adası adını verdiği alanda özel mülk oluşturmak için ilk adımlarını 1900 yılında atmış. Dönemin en iyi mimarlık firmalarıyla çalışan milyoner, 1905 yılında bu adayı karısına hediye etmeyi planlıyormuş ama; 1904 yılında eşi Louise Kehrer Boldt’un ölümüyle bu planını gerçekleştirememiş ve bir daha dönmemek üzere adayı terk etmiş. Dünyanın en ünlü aşk binaları arasında yer alan Boldt Kalesi ve ada, günümüzde ada idaresi tarafından yılın belirli dönemlerinde ziyarete açılır durumda.

Dobroyd Kalesi, Todmorden, İngiltere
18. yüzyılın ortalarında zengin bir sanayici olan John Fielden’in, işçi bir genç kız olan Ruth Stansfield’e aşık olup evlenme teklif etmesinin ardından Ruth’un isteğiyle bu kale inşa edilmiş. 1866-1869 yılları arasında inşa edilen 66 odalı bu lüks kale, İngiltere’de aşk için inşa edilen en ünlü yapılardan.

Kodaiji Tapınağı, Kyoto, Japonya
Kodaiji Tapınağı, listemizde bir kadın tarafından inşa ettirilen tek aşk binası. Kita-no-Mandokoro, eşi Toyotomi Hideyoshi’nin 1598 yılındaki ölümünün ardından bu tapınağı inşa ettirmeye karar vermiş ve 1606 yılında tapınağın inşası tamamlanmış.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.