Bahçe Teraslarında Vakit Geçirmenin 3 Nedeni

2023-07-21

Bahçe Teraslarında Vakit Geçirmenin 3 Nedeni

Evde ilkbahar ve yaz aylarının en keyifli zamanlarını hiç şüphesiz bahçe teraslarında geçiririz.Bahçe terasları kimi zaman ailemiz ve sevdiklerimizle sabah kahvaltısını yaptığımız mutfak, kimi zaman ise akşam serinliğinde günün yorgunluğunu attığımız oturma odasının yerini alır. Yazın sıcak günlerinde huzurlu ve keyifli anları yalnızca deniz kıyısında yaşamayız. Harika zamanlar geçirmek için çiçeklerle dekore edilmiş bahçe teraslarında da çekici ve ferah bir ortam sağlayabilirsiniz. Şehrin karmaşası bazen çok yorgun hissettirse de şehir hayatının avantajını bahçe terasları ile hissederiz. İçinde evi olan bir hobi bahçesi hayal edin. Evinize yakın ama şehirden uzak konfor alanındasınız.  Çiçeklerle dolu hobi bahçesinde yeşil alan ile ruhunuzu dinlendiriyorsunuz.

Teras bahçe düzenlemesi yaparak çocuklar için eğitici oyun alanları yaratıyor, zevkinize göre dekoratif düzenlemelerle kahve köşeleri oluşturup, bahçe salıncakları ile de günün yorgunluğunu atıyorsunuz. Açık alanda hobilerinize daha çok vakit ayırabiliyorsunuz.  Doğanın kucağında huzuru bulduğumuz bahçe teraslarında vakit geçirmenin 3 nedenini sizler için sıraladık.

1.Doğa ile iç içe olmak stresi azaltır

 

 

Zaman zaman şehrin karmaşasından bunalıp stres yaşarız. Kendi içimizde yaşadığımız stres sağlığımızın bozulmasına yol açabilir. Yapılan araştırmalara göre uzmanlar, doğanın insan psikolojisi üzerinde olumlu etkileri olduğunu belirtiyor. Doğada çokça zaman geçiren insanların şehir yaşantısında uzun süre kalmış insanlara oranla daha mutlu hissettikleri kanıtlanmış. Aile bireyleri için ise açık alanda zaman geçirmek kaynaşmanın en güzel yolu. Evinizin yanı başında kendi konfor alanınızı oluşturduğunuz bahçe teraslarında günlük yaşamın monotonluğunu bir kenara bırakıp, doğanın verdiği enerji ile sevdiklerinizle en eğlenceli anları yaşayabilirsiniz. Şehir hayatı avantajlarını bahçe teraslarında hissedebilirsiniz. 

2.Yaratıcılığın gelişmesine neden olur

 

 

Şehrin karmaşasında kendimizi dinleme fırsatımız olmaz çoğu zaman. Ruh halimizi en kolay değiştirmenin yolu doğayla baş başa kalmaktır. Olumsuz duygulardan arınıp, doğanın renkleri içinde kendimizi dinleyip sakin kalabilmek ruhumuzu güçlendirir. Zihnimizi, içinde yaşadığı kaostan arındırıp güçlü hissetmemizi sağlar. Depresyon, öfke, kaygı gibi olumsuz duyguları doğanın yardımıyla bir kenara bırakıp ruhumuzu dinlendirebiliriz. Yapılan araştırmalara göre dışarıda zaman geçiren çocukların akademik performansının daha iyi olduğunu ve daha geniş bir vizyon sahibi olduklarını gösteriyor.  Açık havada yapılan etkinliklerin insanların dikkat ve odağını artırdığını, problem çözme becerilerini geliştirdiğini de söylemek mümkün. Yaz aylarının en favori yeri bahçe teraslarında farklı dekorasyon fikirleri ile de tarzını bahçenize yansıtabilirsiniz. İç açıcı renklerle enerjik hissedebilir, çocuklarınızın seveceği aksesuarlar ile sevimli bahçeler yaratarak kendinizi yeniden keşfetme şansı bulabilirsiniz.  Açık alanlar hobileriniz için daha çok vakit ayırdığınız yerlerdir.

3.Sağlığımız üzerinde pozitif etkisi vardır

 

 

Doğada zaman geçirmek vücudun derin nefes almasını sağlar, temiz havanın beynimize ulaşmasına yardımcı olur. Vücudumuzun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için vitamine ihtiyacı vardır. Açık alanda ne kadar çok vakit geçirirsek vücudumuzun ihtiyacı olan yararlı D vitaminini daha iyi alabiliriz. Çocukların kemiklerinin daha iyi büyümesi ve gelişmesi için de D vitaminine çokça ihtiyaç vardır. İnsan vücudu yeterli oranda D vitaminine sahip olduğu zaman osteoporoz, kanser, diyabet, Alzheimer gibi hastalıklara karşı direnç yüksek olur bağışıklık güçlenir. Araştırmalar insanların büyük bölümünün vücudunun güneş ışığı vitamin eksikliği yaşadığını gösteriyor.  Açık alanda vakit geçirmek sindirim sistemi için de yararlı olduğu gibi temiz hava almak solunum yolunda bakterilerin durmasına neden olur. Virüs ve bakteriler kapalı alanlarda daha çok yayılır.  Açık alanda ise mikrop ve bakteriler bizden uzaklaşır. Uzmanlar hastanede yatan hastaların doğayı seyrederek iyileştiğini belirtiyor. Dışarıda egzersiz yapan insanlar diğer insanlara oranla daha az yoruluyor.

Evinizin bahçe terasında sevdiklerinizle keyifli vakit geçirmek için yeşilin binbir tonunun hayat bulduğu bir vadide konumlanan, Ege'nin mavi sularına olan mesafesiyle iç dünyanızı beslerken; doğa ve deniz ile daima bağlantıda kalmanızı sağlayacak eşsiz bir deneyim sunan Ege Yapı Kekliktepe’de özel havuzlu, müstakil bahçeli villalarda aradığınız huzurlu yaşamı bulabilirsiniz.  İç ve dış mekan kullanımını maksimize eden avluları ve kapanabilir terasları ile 4 mevsim, 7 gün Urla Kekliktepe’de ayrıcalıklı bir yaşam sizleri bekliyor.

 

Projelerimizi incelemek ve sitemizi ziyaret etmek için https://www.egeyapi.com/ ‘a tıklayınız.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.