Bu Yapılar Pritzker Mimarlık Ödüllü

2016-12-31

Bu Yapılar Pritzker Mimarlık Ödüllü

Hyatt Vakfı tarafından 1979 yılından beri verilen Pritzker Ödülü, o yılın en iyi mimarına veriliyor. Yeteneğini sosyal sorumluluk bilinciyle birleştirmiş mimarlara, topluma ve mimarlığa kattığı yeniliklerin karşılığı olarak verilen bu tasarım ödülü; bir mimarın hayatı boyunca kazanabileceği en önemli başarılardan biri.

Mimarlık alanının en prestijli ödülü olan Pritzker, bu sene Şili’ye gitti. Kentsel dönüşüm projeleriyle öne çıkan 48 yaşındaki mimar Alejandro Aravena, 2016 Pritzker Ödülü’nün sahibi oldu. Peki, daha önce bu ödülü alan belli başlı mimarlar ve eserleri hangileri?

Centre Pompidou-Metz / 2014

Centre-Pompidou-Metz

Geri dönüşüm ile üretilmiş mukavva tüplerle tasarladığı yapılarla tanınan mimar Shigeru Ban, Fransa’nın Metz şehrine inşa ettiği Centre Pompidou-Metz Çağdaş Sanatlar Müzesi ile Pritzker ödülünün sahibi oldu.

Ningbo Müzesi / 2012

ningbomuzesi

Yapımı 2008 yılında tamamlanan Ningbo Müzesi, Çin’in Zhejiang eyaletinde bulunuyor. Ningbo bölgesinin tarihi ve kültürel eserlerinin sergilendiği müze, ünlü Çinli mimar Wang Shu tarafından tasarlanmış.

Therme Vals / 2009

thermevals

İsviçre’nin Vals kasabasında bulunan bir kaplıca oteli Therme Vals, Peter Zumthor tarafından ağırlıklı olarak kuvarsit kullanılarak tasarlanmış bir yapı.

Lloyd Binası / 2007

lloyds

Lord Richard Rogers tarafından tasarlanan Lloyd Binası, İngiltere’nin ünlü sigorta şirketi Lloyd’s of London’un merkez binası. Lloyd Binası tasarlanırken merdivenler, asansörler ve elektrik ile su kabloları yapının dışına konularak geniş ve kullanışlı bir iç mekan elde edilmiş.

Köprü Pavyonu / 2004

koprupavyonu

İspanya’nın Zaragoza kentinde bulunan ve şehrin simgelerinden biri olarak sayılan Köprü Pavyonu, Expo 2008 için yetenekli mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanmış ve mimarına Pritzker kazandırmış.

Sidney Opera Evi / 2003

sidneyoperaevi

Sidney şehrinin sembolü, 20. yy mimarisinin en önemli örneklerinden Sidney Opera Evi; UNESCO tarafından 2007 yılında Dünya Mirasları Listesi’ne eklenmiş. Danimarkalı dünyaca ünlü mimar Jørn Utzon’un tasarladığı Sidney Opera Evi, bir milyondan fazla seramik fayansla kaplanmış.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.