Dikkat Çekici, Ödüllü Camiler

2019-05-05

Dikkat Çekici, Ödüllü Camiler

İçerisine girdiğimiz anda farklı duygular hissettiğimiz ibadethanelerimiz olan camiler yüzyıllardır dikkat çeken ve kimi zaman merak uyandıran mimari özellikler taşıyor. Geçmişten bugüne hem dini hem de kültürel toplum yapısı hakkında bilgiler sunan camiler, dünyanın dört bir yanında başarılı mimarileriyle kendilerinden söz ettiriyorlar. İşte, mimari olarak kendini kanıtlamış ödüllü camiler:

Sancaklar Camii - İstanbul, Türkiye
Emre Arolat’ın mimarı olduğu, 2013 yılında ibadete açılan Büyükçekmece’deki Sancaklar Camii, dünya çapında pek çok önemli ödüle sahip olan bir yapı. Peki, henüz ibadete açılmadığı yıllarda bile ödül alan bu camiyi özel kılan ne? Hemen söyleyelim: İslamiyet’in doğduğu yıllardan ilham alıp sadelikten yana olan tasarımı. Dikdörtgen bir formda ve son derece sade bir dış mimariye sahip olan Sancaklar Camii’nin iç mimarisi de oldukça sade. Ayrıca camiye girildiğinde yer altındaymışsınız hissi vermesi de bu yapının en önemli özelliği. Sancaklar Camii’nin aldığı ödüller ise şu şekilde:

● Dünya Mimarlık Festivali, Geleceğin Projesi Ödülü,
● Dünya Mimarlık Festivali, Dini Yapılar kategorisinde Birincilik Ödülü,
● Mimarlar Odası Yapı Ödülü,
● Royal Institute of British Architects, Uluslararası Mükemmellik Ödülü.

Kaynak

Bait Ur Rouf - Dakka, Bangladeş
2016 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü’nde birinci olan Bait Ur Rouf da Sancaklar Camii gibi yakın dönemde inşa edilen ibadethanelerden biri. 2012 yılında inşası tamamlanan Bait Ur Rouf, geleneksel Bangladeş mimarisi ile modern dokunuşları birleştiriyor. Bu ödüllü caminin en önemli özelliklerinden biri ise tavanında açılan boşluklar sayesinde gün ışığının zemine, desenli bir şekilde düşmesi ve hoş bir görsellik oluşması. Ayrıca Bait Ur Rouf’un da oldukça sade bir mimariye sahip olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Kaynak

Punchbowl - Sidney, Avustralya
Avustralya’nın Punchbowl bölgesinde yer alan ve adını bulunduğu bölgeden alan Punchbowl Camii, 2018 yılında, Avustralya Mimarlar Enstitüsü’nün düzenlediği yarışmada “Kamu Mimarisi” alanında ödül kazanan bir yapı. Cami, ibadet alanı sunmanın yanı sıra bir eğitim merkezi olma amacıyla inşa edilmesi nedeniyle de oldukça özel. Bu küçük cami, İslami mimarinin yansımalarını oldukça dikkat çekici bir şekilde yansıtıyor. Fakat caminin dış mimarisinin oldukça sade bir şekilde tasarlandığını belirtmeden geçmeyelim. İç mimaride ise durum biraz farklı. Tavanında küçük kubbeler bulunan camide, bu alanlara Allah’ın 99 isminin yazılması planlanıyor.

Kaynak

*Kapak görselinde Sancaklar Camii’ne yer verilmiştir.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.