Dünden Bugüne: Gizemi Çözülememiş 4 Nokta

2018-05-16

Dünden Bugüne: Gizemi Çözülememiş 4 Nokta

İnsanlık tarihini aydınlatmaya yönelik milyonlarca yazılı kaynak bulunsa da bazı tarihi yapıların ve kalıntıların gizemi hâlâ tam anlamıyla çözülebilmiş değil. Ülkemizde bulunan yer altı şehirleri gibi dünyada sırrı çözülemeyen yerler de bu söylediğimizin bir kanıtı. Şimdi, dünyanın gizemli yapılarından bazılarını tanıyalım.

1. Stonehenge - İngiltere
Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Stonehenge’in gökyüzü hareketlerini gözlemlemek için inşa edildiği düşünülse de nasıl ve kimler tarafından inşa edildiği bilinmiyor. Neolitik Taş Devri ve Bronz Çağ döneminde inşa edildiği düşünülen ve eski İngilizcede “asılı taşlar” anlamına gelen Stonehenge’i oluşturan taşlar, 4 ila 25 ton arasında ağırlığa sahip. Taşların nereden ve nasıl getirildiği hakkında bir kayıt bulunmaması, yapının nasıl oluşturulduğu hakkındaki soru işaretlerinin giderilememesine neden oluyor.

2. Teotihuacan - Meksika
14. yy ila 16. yy arasında hüküm süren bir medeniyet olan Azteklerden önce yaşayan Toltekler tarafından kurulduğu düşünülen ve Yeni Dünya’nın keşfinden önce en gelişmiş Kuzey Amerika şehri olarak kabul gören Teotihuacan, dünyanın gizemli yerleri arasında. Aztekler bu şehre yerleştiklerinde şehir boşmuş. Ancak Teotihuacan’ın neden Toltekler tarafından terk edildiği, dünyanın çözülemeyen sırlarından biri. Ayrıca şehirdeki piramitlerde kullanılan kara mika maddesinin bölgede bulunmayışı ve en yakın bölge olarak Güney Amerika’da bulunması da kafalarda başka soru işaretlerinin doğmasına neden oluyor.

3. Göbeklitepe - Türkiye
Şanlıurfa’ya yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan ve dünyanın ilk tapınağı olarak bilinen Göbeklitepe, dünyanın sırlı yerlerinden biri. 12.000 yıl önce inşa edildiği düşünülen ve 1995 yılında başlayan arkeolojik çalışmalar sayesinde keşfedilen Göbeklitepe’de kullanılan sütunların her birinin ağırlığının 40 ila 60 ton arasında değiştiği biliniyor. Sadece ilkel el aletlerinin olduğu düşünülen bir dönemde inşa edilen bu yapıya sütunların nasıl taşındığı ise cevap bulamamış bir soru. Ayrıca Göbeklitepe, insanlık tarihi ile ilgili kabul görmüş birçok önemli bilgiyi de değiştirebilir. Çünkü Göbeklitepe kazılarını yapan ekibe göre insanlar yerleşik hayata tarım değil, tapınaklar nedeniyle geçmiş olabilirler.

4. Goseck Circle - Almanya
1991 yılında keşfedilse de inşasının 7.000 yıl öncesine kadar dayandığı düşünülen Goseck Circle’ın ilk gökyüzü gözlemevi olduğu düşünülüyor. Çapı 75 metre olan bu daire şeklindeki yapının da diğer yapılar gibi nasıl inşa edildiği hakkında bir bilgi bulunmuyor.

*Kapak görselinde Derinkuyu Yer Altı Şehri’ne yer verilmiştir.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.