Dünyada İslami Eserlerin Sergilendiği Müzeler

2019-05-27

Dünyada İslami Eserlerin Sergilendiği Müzeler

Müzeler, sergilenen eserler sayesinde tarihe ya da belirli bir konuya ışık tutuyorlar. Tarihi aydınlatan eserler, geçmişte bulundukları coğrafyalarda bulunan müzelerde sergilendikleri gibi dünyanın farklı ülkelerindeki müzelerde de karşımıza çıkabiliyorlar. İşte, İslami eserler de tam bahsettiğimiz gibi dünyanın dört bir yanında sergilenen eserlerden. Haydi gelin, İslami eserlerin yer aldığı müzelerden bazılarını sıralayalım.

Türk ve İslam Sanatları Müzesi - İstanbul, Türkiye
1914 yılında, Süleymaniye Camii Külliyesi içerisinde bulunan İmaret Binası’nda ziyarete açılan ve 1983 yılında Sultanahmet Meydanı’ndaki İbrahim Paşa Sarayı’na taşınan Türk ve İslam Sanatları Müzesi, sergilenen eserlerle tarihin pek çok dönemine tanıklık etmemizi sağlıyor. Türk ve İslam sanat eserlerinin toplu şekilde sergilendiği ilk müze olan bu müze, aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde açılan son müze olma özelliği de taşıyor.

Erken İslam Dönemi’nden 20. yüzyıla kadar verilen eserlerin sergilendiği bu müzede el yazmaları, halı, cam, maden, seramik, ahşap gibi farklı bölümler bulunuyor. Bu bölümler; Emevilerden Abbasilere, Selçuklulardan Osmanlı Devleti’ne kadar farklı medeniyetlerin eserlerini buluşturuyor.

Kaynak

Louvre Müzesi - Paris, Fransa
Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Müzeleri” listesinde zirvede yer alan Louvre Müzesi’nde bulunan İslam Sanat Eserleri Bölümü, dünyanın en geniş İslami koleksiyonuna sahip sergi alanlarından biri olarak biliniyor. 7. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar farklı dönemlerden ve medeniyetlerden eserlerin bulunduğu bu müzede pek çok Türk eseri de mevcut.

Geçtiğimiz yüzyıllarda Anadolu’dan pek çok eserin yasa dışı yollarla yurt dışına satıldığı biliniyor. Zaten ülkemizde bulunan Türk ve İslam Sanatları Müzesi’nin de kuruluş amaçlarından birinin bu durumun önüne geçmek olduğu belirtiliyor. Louvre Müzesi’ndeki İslam Sanat Eserleri Bölümü’ndeki en önemli eserlerden biri ise Ayasofya Müzesi’nin bahçesinde bulunan II. Selim Türbesi’ne ait çini panolar. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu eserlerin ülkemize geri getirilmesi ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

Metropolitan Müzesi - New York, ABD
7. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar pek çok eserin sergilendiği bir başka müze ise 2018 yılında en çok ziyaret edilen üçüncü müze olan Metropolitan Müzesi (MET). Müzenin İslami Sanatlar Bölümü’nde sergilenen yaklaşık 15.000 eser; Arabistan, Anadolu, Orta Asya ve Hindistan gibi farklı coğrafyalardaki İslami gelenekleri yansıtma konusunda oldukça büyük önem taşıyor.

British Museum - Londra, İngiltere
Batı Afrika ve Güneydoğu Asya’ya ait eserlerin sergilendiği British Museum’da da 7. yüzyıldan bugüne İslam geleneğinin yansımaları görünüyor. Resimlerden seramiklere, el yazması eserlerden geçmişte kullanılan araç ve gereçlere kadar pek çok eseri Londra’da bulunan bu ünlü müzede görebilirsiniz.

*Kapak görselinde Türk ve İslam Sanatları Müzesi’ne yer verilmiştir.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.