2017-03-01

Dünyadaki İçi Dışı Bir 7 Cam Ev

Geleceğin mimarisine yön veren trendlerden biri olarak kabul edilen cam evler, doğayla günlük yaşamı buluşturmaları bakımından son yıllarda mimarlar tarafından daha fazla hayata geçiriliyor. Camdan yapılan evler, genellikle doğanın kalbinde, kalabalık şehir merkezlerinin uzağında yapılsa da, akıllı mimari çözümlerle şehrin içinde hem özel hayatı koruyan hem de dış dünyayla daha şeffaf bir ilişki kurulmasını sağlayan örnekler de yok değil.

Dünyanın birçok yerinde bulunan, “Burada yaşasak hayat çok daha güzel olurdu.” diyeceğiniz cam ev modelleri ile aşağıdaki paragraflardayız.

1- Johnson Evi

ana

ABD’li mimar Philip Johnson’un kendisi için tasarladığı Johnson House, 1949 yılında tamamlandı ve Connecticut eyaletinin New Canaan şehrinde mimarın kendisine ait arazisine yerleştirildi. Cam evler için örnek teşkil eden yapıda doğa, duvar kâğıdı işlevi görüyor.

2- Göl Manzarasının Doğal Bir Parçası Gibi

2

Hollanda’da bulunan Watervilla Kortenhoef, hem göl manzarasını hem de güneş ışığını evin içine cömertçe davet ediyor. İlk bakışta fazlasıyla minimal gözüken bu evi ilginç kalan detay, evin altında ikinci katın bulunması. Üst katı oturma odası, yemek bölümü ve mutfak oluştururken alt katta yatak odası, banyo ve diğer özel alanlar bulunuyor. Mevsim değişikliklerine nedeniyle göl yükseldikçe ev de yükseliyor. Bunu da evin altını çelik bir yapıyla birlikte dubalarla tasarlayarak sağlamışlar. Bu yüzden Watervilla Kortenhoef, bir tekne-ev projesi.

3- Çağdaş Sanat Projesi Gibi

3

Belçika’da bulunan bu cam ev, Mısırlı mimar Bassam El-Okeily tarafından tasarlanmış. Geceleri ışıklandırılan bu cam ev, modern mimari bir yapı olmasının yanında aynı zamanda çağdaş sanat projesi gibi.

4- Kum Tepelerinde Özgün Bir Ev

4

Jarmund/Vigsnæs Architects tarafından yapılan bu ev, Suffolk’taki Thorpeness Köyü’nün güneyinde, denizin hemen yanında, kum tepeleri arasında yer alıyor. Muhteşem bir deniz manzarasına sahip olan bu ev, ahşap ve camın modern bir birleşimi.

5- Semtin Ortasında Şeffaf Yaşam

5

Tokyo’da 2011 yılında genç bir çift için kurulan bu camdan ev, Sou Fujimoto Architects imzalı. Evin iç kısmı için farklı kalınlıklardaki 21 adet zemin malzemesi kullanılmış.

6- Orman Evin İçinde Gibi

Glass house designed by Thomas Roszak, Chicago, IL

Thomas Roszak tarafından 2002’de iki katlı olarak inşa edilmiş ve 2008’de 3.995 milyon dolara piyasaya sürülmüş. Her biri altı tane 12 cam küp kullanılarak inşa edilen Chicago’daki bu ev, istenirse uzaktan kumandalı perdelerle karartılabiliyor.

7- Yeşilin Kalbinde, Dağ Manzaralı

7

Poland’s MOFO Architects ve London-based PCKO iş birliği ile 2010-2011 yıllarında Polonya Kraków’da inşa edilen bu ev, aynı zamanda ofis olarak da kullanılabiliyor. İç mekânı tamamen camdan yapılan evin 5 katlı izleme kulesinden Tatra Dağlarının panoramik manzarası izlenebiliyor. İsmi de Jodlowa House.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.