Dünyanın Dört Bir Yanındaki Çocuk Müzeleri

2019-03-09

Dünyanın Dört Bir Yanındaki Çocuk Müzeleri

Öğrenmek sonu olmayan bir süreç… Fakat “dünyayı tanıma süreci” olarak adlandırabileceğimiz çocukluk döneminde öğrenmenin daha yoğun bir şekilde gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Peki, çocuğunuzun hem farklı konular hakkında bilgi edinmesini hem de eğlenmesini ister misiniz? İşte, bunu sağlayabilen, dünyanın dört bir yanındaki çocuk müzeleri:

Oyuncak Müzesi, İstanbul, Türkiye
İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan, 1700’lü yıllardan günümüze, birbirinden özel oyuncakların sergilendiği ve oyuncak tarihini bizlere aktaran bu müze 2005 yılında ziyarete açıldı. Sunay Akın’ın 20 yılı aşkın sürede farklı ülkelerden topladığı oyuncakları sergilediği bu müzede sadece çocuklarınız değil, siz de güzel zaman geçirebilirsiniz. Çünkü bu müze her yaş grubuna uygun! İstanbul eğlenceli müzeler listesinde ilk sıralarda yer alan bu müzenin pazartesi günleri kapalı olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca İstanbul Oyuncak Müzesi için sadece “çocuklar için müze” demenin yetersiz olduğunu söyleyebiliriz çünkü bu noktada pek çok eğitici atölye ve etkinlik de yapılıyor.

Tropenmuseum Junior, Amsterdam, Hollanda
1975 yılında açılan ve Avrupa’daki ilk çocuk müzesi olma özelliğini taşıyan Tropenmuseum Junior, aslında bir etnografya müzesi olan Tropenmuseum’ın çocuklar için hizmet veren versiyonu. 6-13 yaş arasındaki çocuklara, dünyanın farklı coğrafyalarındaki kültürleri dans, müzik ve tiyatro ile aktaran bu müzede çocukların ilgisini çekebilecek pek çok sergi de gerçekleştiriliyor.

Indianapolis Çocuk Müzesi, Indiana, ABD
Dünyanın en büyük çocuk müzesi olan Indianapolis Çocuk Müzesi’nde çocukların keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak Amerikan, dünya ve dünya doğal koleksiyonunun sergilendiği 3 farklı alan bulunuyor. Ayrıca bu müzede çocuklar, iç mekân ve dış mekânda düzenlenen etkinliklere de katılabiliyorlar.

Seul Çocuk Müzesi, Seul, Güney Kore
Sanat, bilim, canlılar, günlük hayat… Seul Çocuk Müzesi, tüm bunları hatta daha fazlasını eğlenceli bir şekilde çocuklara öğretiyor. Aktiviteler ve sergilerin yanı sıra çocuklarla birlikte girebileceğiniz atölyeler de ailece kaliteli zaman geçirmenizi sağlıyor.

Labirent Çocuk Müzesi, Berlin, Almanya
Berlin’de bulunan Labirent Çocuk Müzesi; çocuk haklarından dünya kültürüne, sağlıktan bilime kadar pek çok konuyu hikayeleştirerek ve oyunlaştırarak çocukların öğrenmesini sağlıyor.

Bonus: Rahmi Koç Müzesi, İstanbul Türkiye
1994 yılından beri ziyarete açık olan Rahmi Koç Müzesi de İstanbul’da çocuklar için gezilecek yerler arasında yer alıyor. Bu müze; çocukların ilgisini çekebilecek Keşif Küresi, atlıkarınca alanı gibi noktaların yanı sıra düzenlenen çocuk atölyeleri ile de çocuklarınızın keyifli zaman geçirmesini sağlıyor.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.