Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Müzeleri

2019-04-23

Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Müzeleri

Müzeler, geçmişi ve bugünü farklı bir perspektiften keşfetmemizi sağlayan alanlar. UNESCO başta olmak üzere pek çok kaynak, “Dünyada kaç müze var?” sorusuna 55.000 cevabını veriyor. Peki, binlerce müze arasında hangilerinin dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri olduğunu merak ediyor musunuz? Şimdi, theartnewspaper.com’un yaptığı araştırma doğrultusunda, 2018 yılında en çok ziyaret edilen ve dünyanın en çok bilinen müzelerini tanıyalım.

1. Louvre Müzesi - Paris, Fransa
10.200.000 ziyaretçi ile dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi bu yıl da Louvre Müzesi! 1793 yılında açılan ve dünyanın en büyük müzesi olan bu müzede milattan önceki yüzyıllardan yakın dönem eserlerine kadar geniş bir koleksiyon var. Mısır’dan Mezopotamya’ya, İslami sanat eserlerinden Avrupalı ressamların tablolarına kadar binlerce esere ev sahipliği yapan bu müzeyi gezmek, zamanda yolculuk yapmak gibi.

2
Kaynak

2. Çin Ulusal Müzesi - Pekin, Çin
2017 yılında da en çok ziyaret edilen ikinci müze olan Çin Ulusal Müzesi, 2018’de 8.610.092 ziyaretçiyi ağırlamış. Çin’in tarihi ve sanatı hakkında bilgi veren binlerce eserlerle donatılmış olan bu müzeye giderseniz uzun kuyrukla karşılaşabileceğiniz konusunda sizi şimdiden uyaralım.

3. Metropolitan Müzesi - New York, ABD Kısaca MET olarak da bilinen Metropolitan Museum of Art, 2018 yılında tam 6.953.927 ziyaretçiye kapılarını açmış. Amerikan sanat eserlerinin yanı sıra Avrupa’dan hatta antik çağlardan bile pek eserin bulunduğu bu müze, kesinlikle New York’a gittiğinizde ziyaret etmeniz gereken noktalardan biri.

4. Vatikan Müzeleri - Vatikan
İtalya’nın başkenti Roma’nın sınırları içerisinde bulunan bir şehir devleti olan Vatikan’ın müzeleri, en çok ziyaret edilen müzeler listesinde 2017 yılında olduğu gibi 4. sırada! 2018’de 6.756.186 kişiyi ağırlayan bu müzelerde geçmişe zaman yolculuğu yapacağınız heykeller, tablolar ve daha pek çok eser var.

5. Tate Modern - Londra, İngiltere
2017 yılında en çok ziyaret edilen altıncı müze olan Tate Modern, 2018 yılında 5.868.562 ziyaretçi ile bir sıra üste çıkmış durumda. Bir elektrik santralinin müzeye dönüştürülmesiyle 2000 yılında ziyaretçilere açılan bu noktada, 20. yüzyıldan bugüne kadar önemli modern sanat eserleri sergileniyor.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.