Dünyanın En İlginç 6 Kütüphanesi

2017-04-20

Dünyanın En İlginç 6 Kütüphanesi

Bambaşka bir dünya kuran ve o dünyada kaybolup huzur bulmamızı sağlayan kitapları sevmeyenimiz yoktur. Kitapların evi olan kütüphaneler de kitapseverlerin çok sevdiği alanlardan biri. Peki, dünyanın en ilginç kütüphanelerini hiç merak ettiniz mi? İşte dünyanın mimarisi, hikayesi ya da konseptiyle dikkat çeken en ilginç kütüphaneleri:

1. Biblioteca Sandro Penna Kütüphanesi

Bibliotheque National de France
İtalya’nın Perugia şehrinde bulunan ve 2004 yılında hizmete giren Biblioteca Sandro Penna, uzay gemisi şeklinde inşa edilmiş bir kütüphane. Tarihi bir şehir olan Perugia’da tarzıyla farklılaşan, dışı tamamen camlarla kaplı bu kütüphane, ilginç mimari yapıları seven turistlerin de ziyaret ettiği noktalardan.

2. Japon Resim Kitapları Kütüphanesi

japon-resim-kitaplari-kutuphanesi
Japonya’nın Iwaki şehrinde bulunan Japon Resim Kitapları Kütüphanesi, çocuklar için oluşturulmuş bir kütüphane. Boyama kitaplarıyla dolu bu kütüphaneye gelen çocuklar, kitaplar ve boya kalemleri eşliğinde eğlenceli zaman geçiriyorlar.

3. Biblioteca Vasconcelos Kütüphanesi

Biblioteca-Vasconcelos
Meksika’nın başkenti Mexico City’de bulunan Biblioteca Vasconcelos Kütüphanesi, ülkenin ünlü düşünürü Jose Vasconcelos’a adanmış bir yapı. 2006’da hizmete giren kütüphaneye dışarıdan baktığınızda her şey gayet sıradan, fakat kütüphanenin iç tasarımı oldukça ilginç. İçeri girdiğinizde kendinizi bir fabrikada gibi hissedebilirsiniz.
Kaynak

4.Kansas Halk Kütüphanesi

Kansas Halk Kutuphanesi
Kansas Halk Kütüphanesi’nde; Romeo ve Juliet, İki Şehrin Hikayesi, Yüzüklerin Efendisi gibi dünyaca ünlü kitapların dev kapaklarıyla oluşturulmuş bir dış mimari mevcut. Müzik, video ve kitap olmak üzere iki milyonun üzerinde belgeye ev sahipliği yapan bu kütüphane, dünyanın en sıra dışı binaları arasında gösteriliyor.

5. Seattle Merkez Kütüphanesi

Seattle Merkez Kutuphanesi
2006 yılında hizmete giren ve yılda 2 milyonun üzerinde ziyaretçisi bulunan Seattle Merkez Kütüphanesi, Seattle şehrinin en büyük kütüphanesi olma özelliğini taşıyor. Bir postmodern mimari akım olan dekonstrüktivizm kullanılarak tasarlanan bu yapının camdan oluşan dış hatları oldukça dikkat çekici.

6. Fransa Milli Kütüphanesi

Orijinal adı “Bibliotheque National de France” olan Fransa Milli Kütüphanesi, ülkenin başkenti Paris’te bulunuyor. Kökleri 14. yüzyıla kadar dayanan ve bu dönemde kraliyet kütüphanesi olan Fransa Milli Kütüphanesi’nin dış mimarisi oldukça modern olmasına rağmen iç tasarımı bir o kadar tarihi ve mistik.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.