Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi

2018-04-18

Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi

Dünya aslında hem küçük hem de büyük… Ne demek istediğimizi şöyle açıklayalım: Uçaklar sayesinde dünya üzerinde gitmek istediğiniz herhangi bir noktaya kısa sürede ulaşmak artık hayal değil. Tabii, ne kadar isteseniz de ziyaret edemeyeceğiniz yasaklı noktaları kurduğumuz bu cümlenin dışında bırakıyoruz. Ömür boyu durmaksızın seyahat etseniz de keşfedecek bir şey, bir yer hep olacak. İşte, bu da dünyanın ne kadar büyük olduğunun kanıtı. Ama bu yazıda dünyanın büyüklüğünden değil, yaşadığımız gezegende bağımsız olan dünyanın en küçük ülkeleri hakkında bilgi vereceğiz. Şimdi, geri sayım yaparak dünyanın en küçük 10 ülkesini tanıyalım.

10. Malta
Adını, İngilizce dil eğitimine giden yakınlarımızdan sıklıkla duyduğumuz Malta, en küçük ülkeler listesinde 10. sırada. 316 km²’lik bir alanda kurulu olan Malta’nın bulunduğu yer ise Akdeniz. İtalya’nın güneyinde, Tunus’un doğusunda yer alan bu ülke toplam 5 adadan oluşuyor.

9. Maldivler
Çoğu kişinin görülmesi gerekenler listesinde yer alan bir ülke Maldivler. Berrak denizi ve romantik atmosferiyle tanınan Maldivler, aynı zamanda Asya kıtasının da en küçük ülkesi. 298 km² yüz ölçümüne sahip olan Maldivler, Hint Okyanusu’nda, Hindistan’ın güneyinde yer alan 1.200’e yakın ada ve adacıktan oluşan bir ülke.

8. Saint Kitts ve Nevis
Karayiplerde, Porto Riko’nun güneydoğusunda yer alan Saint Kitts ve Nevis ülkesi, 261 km²’lik alan üzerine kurulu. İki adadan oluşan Saint Kitts ve Nevis’in nüfusu ise yaklaşık 55 bin ve ülke, deniz ile buluşmak isteyen turistlerin ilgi odağı.

7. Marshall Adaları
Yüz ölçümü 181 km² olan Marshall Adaları, Kuzey Pasifik Okyanusu’nun ortasında yer alan bir ülke. Marshall Adaları, 1940’lı ve 1950’li yıllarda adaların yakınlarında ABD tarafından yapılan nükleer bomba denemeleri nedeniyle zararlı ve kirli bölgelerden biri sayılıyor.

6. Lihtenştayn
Avusturya ve İsviçre arasında yer alan Lihtenştayn, 160 km²’lik bir yüz ölçümüne sahip. Tamamen Alp Dağlarında konumlanmış tek ülke olan Lihtenştayn yaklaşık 37 bin nüfusa ev sahipliği yapıyor. Ayrıca ülke, refah seviyesinin yüksekliği ile de biliniyor.

5. San Marino
Yüz ölçümü 61 km² olan San Marino, Avrupa kıtasındaki en küçük 3. ülke. İtalya’nın içerisindeki küçük bir ülke olan San Marino’da bir havalimanı bulunmuyor. Bu nedenle ülkeye İtalya’dan kara yolu ile ulaşılması gerekiyor.

4. Tuvalu
Deniz seviyesine en yakın ülkelerden biri olan Tuvalu’nun en yüksek noktası denizden sadece 4.5 metre yükseklikte. Büyük Okyanus’ta 26 km²’lik bir alanda kurulu olan Tuvalu, topraklarında yaşayan 10 bin vatandaşı ile dünyanın en az nüfuslu ülkelerinden biri olarak da biliniyor.

3. Nauru
Güney Pasifik Okyanusu’nda yer alan bir ülke olan Nauru’nun yüz ölçümü 21 km². Turizmin gelişmediği, geçimin madencilikle sağlandığı Nauru da küçük ülkeler arasında bulunan Tuvalu gibi az nüfusa sahip ülkelerden biri.

2. Monako
Fransa’nın güneydoğusunda, deniz kıyısında bulunan Monako sadece 2 km² üzerine kurulmuş bir ülke ve bu da onu dünyanın en küçük ülkeleri sıralamasında 2. yapıyor. Havalimanı bulunmayan ülkeye gidebilmek için kara yolu kullanmanız gerekiyor. Monako’ya gitmek için en kısa yol ise Fransa’nın Nice şehrine uçakla ulaşıp ardından Monako’ya geçmek.

1. Vatikan
Ve işte, “Dünyanın en küçük ülkesi neresidir?” sorusunun cevabı! 0.44 km² yüz ölçümüne sahip olan Vatikan, İtalya’nın Roma şehrinin içinde bulunan bir şehir devleti. Ülke vizesiz olmasına rağmen Vatikan’a direkt ulaşım yok. Bu nedenle İtalya’ya gittiğinizde, yani İtalya vizesine sahip olduğunuzda ülkeye giriş yapabiliyorsunuz.

Kapak görselinde Maldivlere yer verilmiştir.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.