2019-07-28

Dünyanın En Ünlü Antik Şehirleri

Binlerce yıldır yaşadığımız dünyadaki geçmişimizi yakından görmek ve incelemek için müzeleri geziyor ya da mimari eserleri inceliyoruz. Geçmişin kapılarını bize sonuna kadar açan noktalardan biri de hiç kuşku yok ki antik şehirler. Haydi gelin şimdi, dünyanın en ünlü antik kentlerinden bazılarına göz atalım.

1. Machu Picchu - Peru
2007 yılında Dünyanın Yeni 7 Harikası’ndan biri olarak seçilen Machu Picchu, bir İnka antik kenti. 2360 metre yükseklikte, dağların arasında bulunan bu şehrin geçmişten günümüze kusursuz bir şekilde ulaşması ise tam da bu gizemli konumuna bağlı. Peru’nun İspanyollar tarafından işgâli sırasında, çok iyi gizlendiği için bulunamayan şehir, günümüzde Güney Amerika’nın en çok turist çeken noktalarından biri.

2. Petra Antik Kenti - Ürdün
M.Ö. 400 ila M.Ö. 106 yılları arasında Nebatiler tarafından inşa edildiği düşünülen ve döneminde önemli bir ticaret merkezi olan Petra, Ürdün’ün en turistik noktası. Hatta sadece bu nefes kesici antik şehri görmek için bile Ürdün’e gidilebilir. “Dünyanın Yeni 7 Harikası” listesinde adı yazılı olan ve kaya blokları oyularak inşa edilen bu şehrin, Nebatiler zamanında yaşanan savaşların ardından unutulması ve 19. yüzyılın başında bir gezgin tarafından keşfedilmesi Petra’yı bu kadar değerli kılan bir diğer özellik.

3. Efes Antik Kenti - Türkiye
Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki eser ve yerlerinden biri olan Efes, dünya çapındaki ünü sayesinde yerli-yabancı pek çok turistin ziyaret ettiği bir antik kent. İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan ve kuruluşunun M.Ö. 6000’li yıllara dayandığı düşünülen Efes’te Celsus Kütüphanesi, Ashab-ı Kehf Mağarası gibi önemli noktalar bulunuyor.

4. Angkor - Kamboçya
12. yüzyılda Khmer Krallığı tarafından inşa edilen Angkor’un sınırları içerisinde bulunan mimari yapı o kadar önemli ki Kamboçya bayrağının üzerinde bile bu yapı var. 14. yüzyılda Khmer Krallığı tarafından terk edilen bu şehrin 19. yüzyılın ortalarında bir doğa bilimci tarafından keşfedilmesi ise Angkor ile Petra arasındaki bir benzerlik.

5. Gize Piramitleri - Mısır
Dünyanın 7 Harikası listesinde antik dönemden kalma tek eser olan Gize Piramitleri (ya da Giza Piramitleri), dönemine göre üstün mimari tekniklerle inşa edilmiş ve bu nedenle gizemli bulunan yapılar. Evet, belki “antik kent” olarak adlandırılmıyorlar; ama bu antik noktayı listemize almasak olmazdı! Yaklaşık 4500 yıl önce inşa edildiği düşünülen ve kendinizi bir filmin içerisinde gibi hissetmenizi sağlayan bu antik nokta hakkında ayrıntılı bilgi almak için “Dünyanın 7 Harikası’ndan Biri: Gize Piramitleri Neden Gizemli?” yazımızı okuyabilirsiniz.

*Kapak görselinde Petra Antik Kenti’ne yer verilmiştir.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.