Dünyanın En Yüksek 5 Binası

2018-06-04

Dünyanın En Yüksek 5 Binası

Zaman, her alanda olduğu gibi mimaride de değişimlerin yaşanmasını sağlıyor. Yüzyıllar önce yapılan binalarla bugün inşa edilen binalar arasında büyük farklar var. Bu farklar belki sizin zevkinize uygun, belki de geçmiş dönemlerdeki mimari yapıları daha çok seviyorsunuz… Fakat her iki durumda da kabul etmemiz gereken bir şey var: Mimari gelişiyor. Bu gelişimi en net görebileceğimiz etkilerden biri de binaların uzunlukları! İşte, bu yazımızda, Haziran 2018 itibari ile hizmet veren dünyanın en yüksek binaları sıralamasını sizinle paylaşacağız.

1. Burj Khalifa
Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde bulunan Burj Khalifa, inşasının tamamlandığı 2010 yılından itibaren dünyanın en yüksek binası unvanına sahip. Peki, Burç Halife olarak da bilinen dünyanın en yüksek binası kaç katlı? 160 katlı bir bina olan Burj Khalifa’nın yüksekliği tam 828 metre. Dubai’yi panoramik olarak izleyebilmek hatta dilerseniz bu manzarada yemek yemek için belli bir tutar karşılığında Burj Khalifa’ya çıkabilirsiniz.

Evet, Burj Khalifa şu anda dünyanın en yüksek binası olsa da bu unvanını, 2020 yılında açılması planlanan Jeddah Tower’a bırakacak. 1000 metre yüksekliğinde olacak Jeddah Tower, “Dünyanın en yüksek binası nerede?” sorusunun cevabını da değiştirecek. Çünkü Jeddah Tower, Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde inşa ediliyor.

2. Shanghai Tower
Çin’in en büyük şehri olan Şangay’da bulunan ve ismini de bulunduğu şehirden alan Shanghai Tower, 632 metre yüksekliğe sahip. İnşası 2014 yılında tamamlanan ve 2015 yılında açılışı yapılan Shanghai Tower’da ofisten otele, restorandan sergi ve konser salonuna kadar pek çok alan bulunuyor.

3. Makkah Royal Clock Tower
Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde bulunan ve Abraj Al-Bait kompleksine dâhil olan Royal Clock Tower şu anda dünyanın en yüksek 3. binası. Mekke Kraliyet Saat Kulesi, dünyanın en yüksek binaları sıralamasında yer almasının yanı sıra bir alanda daha rekor kırmış durumda. Dünyanın en büyük saati de açılışı 2011 yılında yapılan bu kulede yer alıyor.

4. Ping An Finance Center
599 metre yüksekliğinde olan ve Çin’in Shenzhen şehrinde bulunan Ping An Finance Center, Çin’in ikinci en yüksek binası. Şu anda dünyanın en yüksek binaları listesindeki en genç bina olan ve açılışı 2017 yılında yapılan Ping An Finance Center’da otel, ofis, alışveriş merkezi ve elbette ziyaretçiler için seyir katı bulunuyor.

5. Lotte World Tower
Güney Kore’nin başkenti Seul’de inşa edilmiş olan Lotte World Tower, 554.5 metre yüksekliğinde. 123 katlı olan bu gökdelende rezidans, otel, ofis ve panoramik izleme alanları bulunuyor.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.