Farklı Coğrafyalar, Farklı Alışveriş Kültürleri: Geleneksel Pazarlar

2017-12-27

Farklı Coğrafyalar, Farklı Alışveriş Kültürleri: Geleneksel Pazarlar

Farklı ülkeler, farklı yaşanmışlıklar… Tarih sayfalarında ülkelerin geçmişlerini keşfetmek mümkün ve bunun yanı sıra mimari eserler de bize geçmişten izler sunuyor. Peki, hepsi bu kadar mı? Elbette değil; geçmişten yadigar ve bugün de varlığına devam eden kültürel ögeler de geçmişin bir parçası. İşte, geleneksel pazarlar da kültürün, canlı canlı hissedildiği o noktalardan. Peki, dünyadaki geleneksel pazarlardan hangileri adından en çok söz ettiriyor? Dünyanın en popüler geleneksel pazarları hangileri?

Kapalı Çarşı - İstanbul

Aslında kapalı bir çarşıda alışveriş yapmak yani bedesten kültürü sadece İstanbul’a özgü bir şey değil. Geçmişte Osmanlı’nın hüküm sürdüğü coğrafyalarda kapalı çarşılara rastlamak mümkün. Kumaştan baharata, takıdan seramiğe, kilimden giysiye pek çok ürünü kapalı çarşılarda bulmak mümkün. Temelleri Fatih Sultan Mehmet tarafından attırıldığı kabul gören İstanbul Kapalı Çarşı ise bu kültürün en iyi yansıtıldığı yerlerden biridir.

Yüzen Çarşı - Bangkok

Tayland’ın alışveriş kültürü dendiğinde akıllara yüzen çarşılar geliyor. Ülkede pek çok yüzen çarşı bulunuyor. Günümüzde turistik olarak hizmet veren yüzen pazarlar, geçmiş zamanlarda nehir kıyısında yaşayan insanların ihtiyaçlarını takas usulü ile karşılamak amacıyla küçük botlar yardımıyla nehirde buluşması sayesinde ortaya çıkmış. Ülkenin bu geleneğini, turistik bir şekilde görebileceğiniz en ünlü nokta ise Bangkok şehir turlarının vazgeçilmezlerinden Damnoen Saduak Yüzen Çarşı.

Chandni Chowk - Yeni Delhi

Dünyanın en etnik ülkelerinden biri olan Hindistan; sıra dışı kültürüyle, sokak lezzetleriyle ve elbette ki pazarlarıyla ünlü. Ülkenin en ünlü pazarlarından biri ise bir açık hava pazarı olan ve Yeni Delhi’de yer alan Chandni Chowk. Hindistan’ın en eski ve en kalabalık pazarlarından biri olan Chandni Chowk’ta, pek çok farklı kategoride ürün satışı yapılıyor. Burada sebzeden baharata, giysiden elektronik eşyaya hatta canlı hayvana kadar her şeyi satın alabiliyorsunuz.

Gece Pazarları - Uzak Doğu ülkeleri

Tayvan, Çin, Endonezya, Filipinler, Tayland, Singapur, Kamboçya… Neredeyse tüm Uzak Doğu ülkelerinde bulunan ve bir alışveriş kültürü olan gece pazarlarının 10. ya da 11. yüzyıllarda Çin’de doğduğu düşünülüyor. Gece pazarları günümüzde, geçmişte de olduğu gibi, akşam gezintilerinin vazgeçilmez noktaları kabul ediliyor. Alışveriş yapıp ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bu pazarlarda sokak lezzetleri, hediyelik eşyalar, kıyafetler, takılar karşılaşabileceğiniz ürünlerden sadece bazıları.

*Kapak görselinde Damnoen Saduak Yüzen Çarşı’ya yer verilmiştir.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.