İstanbul’un Hem Modern Hem Tarihi Semtleri

2018-03-06

İstanbul’un Hem Modern Hem Tarihi Semtleri

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan, dünyanın en popüler ve büyüleyici şehirlerinden biri İstanbul… Yüzyıllardır insanlığa kollarını açan, Avrupa ve Asya arasındaki köprü olan İstanbul’un hemen hemen her semtinde geçmişin izlerini görmek mümkün. Peki, hem geçmişi hem de bugünü yaşayabileceğiniz İstanbul semtleri hangileri? İşte, İstanbul’un hem modern hem de tarihi semtleri:

Kuzguncuk
Üsküdar semtlerinden biri olan Kuzguncuk, geçmişi yaşatan evleri ve atmosferinin yanı sıra bugüne ait küçük kafeleri ve restoranlarıyla da dikkat çekiyor. Adını, Fatih Sultan Mehmet zamanında semtte yaşayan Kuzgun Baba isimli bir ermişten aldığı düşünülen Kuzguncuk, Anadolu Yakası’nın bozulmamış, komşuluk ilişkileri hâlâ güçlü olan bölgelerinden biri. Cumbalı evler ve dev çınar ağaçları ise Kuzguncuk denildiğinde gözümüzde canlanan şeylerin başında geliyor.

Old Buildings in Istanbul

Galata

Beyoğlu’na bağlı bir semt olan Galata, Avrupa Yakası’nın en eski yerleşim yerlerinden biri. En ünlü mimari eserin Galata Kulesi olduğu bölgede, bugün tarihi yaşamamıza imkân veren pek çok bina var. Bunun yanında Galata’nın bol turist çeken bir bölge olması da semtin modern adımlar atmasını hızlandırmış.

Great Galata Tower

Balat

Fatih ilçesine bağlı bir semt olan ve son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz Balat, İstanbul’un fethinden önce de yerleşimin olduğu bir nokta. Balat’taki tarihi ve mimari eserlerin yanı sıra rengârenk evler de dikkat çekici. İstanbul’da yaşayanların hafta sonunu geçirmek için gittiği noktalardan olan Balat, modern kafe ve restoranlara sahip.

Colorful old city Balat in Istanbul, Turkey.

Semtten Daha Fazlasını İsteyenlere: Tarihi Yarımada

“İstanbul” ve “tarih” yan yana geldiğinde akla gelen ilk bölge olan Tarihi Yarımada , Bizans ve Osmanlı Devleti dönemine ait pek çok tarihi eseri barındırıyor. Türkiye’ye gelen turistlerin ziyaret ettiği ilk bölge olarak gösterebileceğimiz Tarihi Yarımada’da, nostaljik atmosferin yanı sıra bugünle bağlantı kurulabilecek modern izler de bulunuyor. Farklı kültürlerin buluştuğu Tarihi Yarımada’ya vapur, motor, Marmaray, Avrasya Tüneli, otobüs, tramvay hatta feribot ile bile ulaşım sağlanabiliyor.

"Geçmişin ve Bugünün Buluşma Noktası: Tarihi Yarımada" yazısına köprülenecektir.

Ottoman houses on So?uk Çe?me Street, Istanbul, Turkey.

Kapak görselinde Kuzguncuk’a yer verilmiştir.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.