2017-10-18

Kendinden Sonrakilere Örnek Olan 5 Yapı

Dünyada gezilmesi, görülmesi gereken pek çok ülke, şehir var. Bazı şehirler doğasıyla, bazıları tarihiyle, bazıları kültürüyle, bazıları ise mimari eserleriyle hafızalara kazınmış durumda. Her şehrin kendine özgü bir mimarisi olsa da bazı eserler sadece bulundukları şehre değil; başka ülkelere de ilham olabiliyorlar. İşte, kendinden sonrakilere ilham olan mimari eserler:

Humayun’s Tomb

[caption id="attachment_5881" align="aligncenter" width="1254"]. .[/caption]

Babür İmparatoru Humayun Şah’ın ölümünün ardından Bega Begum’un emriyle inşası başlayan ve Hindistan’daki ilk bahçeli türbe olma özelliğini taşıyan Humayun’s Tomb, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bir yapı.

Tac Mahal ise Humayun Türbesi’nden yaklaşık 70 yıl sonra inşa edilmeye başlanan bir dünya harikası. Şah Cihan’ın ölen eşi Ercümend Banu Begüm anısına yaptırdığı bu anıt mezar, İslam mimarisinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul ediyor. Günümüzde Hindistan topraklarında yer alan bu yapı da UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Tac Mahal’in mimarisinin ilham aldığı yapı ise Humayun’s Tomb.

Eyfel Kulesi

Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları için giriş kapısı olarak inşa edilen Eyfel Kulesi, bugün sadece Paris’in değil; Fransa’nın da simgelerinden biri olarak görülüyor. İnşa edildiği ilk yıllarda Paris’in itibarını zedelediği düşünülen ve yıkılması istenen bu yapı, günümüzde dünyanın en çok ziyaret edilen mimari eserlerinden biri olarak kendini kanıtlamış durumda.

Tokyo, Las Vegas, Sidney gibi popüler şehirlerde bile Eyfel Kulesi’nden ilham almış yapılarla karşılaşmak mümkün. Eyfel Kulesi’nden ilham alınarak inşa edilmiş ve bu mimari yapıyı mükemmel bir manzara ile buluşturmuş şehir ise Letonya’nın başkenti Riga. Radyo ve Televizyon Kulesi olarak inşa edilen Riga Kulesi şehirde Paris’i yaşatabilecek bir yapı.

Big Ben

Resmi adı Elizabeth Tower olan Big Ben, Birleşik Krallık’ın en önemli simgesi olarak kabul ediliyor. Yani inşası 1859 yılında tamamlanan bu saat kulesinin etki alanı, İngiltere’nin başkenti Londra’nın sınırlarını çoktan aşmış durumda.

Dünyanın en büyük mekanik saati olan ve Çin’in Ganzhou şehrinde bulunan Harmony Clock Tower’ın ilham kaynağı ise Big Ben.

Selimiye Camii

Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı ve Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” olarak bahsettiği Selimiye Camii, Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerinin başında kabul ediliyor. 2000 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Edirne’nin simgesi Süleymaniye Camii, yüzyıllara şahitlik eden mimarisiyle büyülüyor.

Ordu’da bulunan Ulu Cami ise Süleymaniye Camii’yi örnek almış bir yapı. İki mabedin özellikle minarelerindeki benzerlik dikkat çekiyor.

Partenon

Antik Yunan döneminden günümüze armağan ve Atina’nın simgelerinden biri olan Partenon, tarihte yapılan savaşlar nedeniyle zarar görse de öneminden hiçbir şey kaybetmemiş bir yapı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Nashville kentinde bulunan Centennial Park’ta ise Atina’daki yapıdan esinlenerek inşa edilmiş olan bir Pantenon bulunuyor. Parkın en önemli yapısı olarak kabul edilen ve 1897 yılında inşa edilen bu mimari eser, ziyaretçilerini sanat müzesi olarak ağırlıyor.

*Kapak görselindeki eser Tac Mahal’dir.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.