2017-11-22

Kitaplardan İlham Alan Yapılar

Tüm kitaplar bizi hayali olsa da yeni bir dünyayla tanıştırıyorlar. Fakat bazı kitapların dünyası hayali olmaktan çıkıyor ve verdikleri ilham sayesinde gerçeğe dönüşüyor. Kitaplardan ilham alınarak inşa edilmiş, dünyanın farklı yerlerinde bulunan yapıları sizin için sıraladık.

The Hobbit Motel

Çeşitli üniversitelerde filoloji profesörü olarak görev alan J.R.R. Tolkien’in 12 yılda yazdığı Yüzüklerin Efendisi Serisi’nin etkisi, bugüne kadar sinemadan tiyatroya kadar pek çok alanda kendini gösterdi. Dünya çapında en çok satan romanlar arasında yer alan Yüzüklerin Efendisi’nden ilham alan The Hobbit Motel de bu yansımalardan bir tanesi. Seride geçen bir ırk olan hobbitlerin yaşadığı evler gibi inşa edilen bu motel, Yeni Zelanda’da bulunuyor.

Masumiyet Müzesi

Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi isimli kitabıyla aynı adı taşıyan ve 2012 yılında İstanbul’da açılan bu müze, 2014 yılında “Avrupa Yılın Müzesi Ödülü”nü aldı. Hayali bir dünyadan yola çıkarak oluşturulmuş ilk müze olan Masumiyet Müzesi, romanda yer alan bir kahraman olan Füsun’un yaşadığı ev olarak biliniyor.

Lichtenstein Kalesi

Urach Dükü Wilhelm, Wilhelm Hauff’un romanından etkilenerek bir kale inşa ettirmeye karar vermiş ve Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde bulunan Lichtenstein Kalesi bu şekilde yapılmış. 1842 yılında inşa edilen bu kale oldukça yüksek bir bölgede bulunuyor.

El Castell

Barselona’da bulunan ve 1968 yılında inşa edilen El Castell, karmaşık mimarisiyle dikkat çekiyor. Franz Kafka’nın öldükten sonra yayımlanan romanlarından biri olan Şato’dan ilham alan yapının ismi olan “El Castell” Katalancada “Şato” anlamına geliyor.

Francisco de Blas’ın Evi

Bir edebiyat profesörü olan Francisco de Blas’ın inşa ettirmek istediği evin durumu diğer yapılardan daha farklı. Çünkü bu ev sadece bir kitaptan değil; pek çok şiirden ilham alıyor. Luis Cernuda’nın şiirlerini okuyup onlardan ilham alan mimarın inşa ettiği bu ev Madrid’de bulunuyor. Özgürlük, rüya ve içsel yaşam gibi konulara vurgu yapan ev oldukça sade ama etkileyici.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.