Konforlu Bir Yaşam Alanı Yaratmak: Duvar Ses Yalıtımının Önemi

2022-12-08

Konforlu Bir Yaşam Alanı Yaratmak: Duvar Ses Yalıtımının Önemi

Artan nüfus, kalabalıklaşan şehirlerler derken birlikte daha çok kişinin yaşadığı alanları paylaşıyoruz. İşlek bir caddede ya da alt katlarda yaşıyorsanız dışarıdaki sesi evin içerisinde daha fazla hissedebilirsiniz. Her gün yeni bir inşaat sesi, yoğun saatlerde artan trafik sesi ya da komşularınızdan gelen sesler, huzur bulmak istediğiniz evinizde keyfinizi kaçırabilir. Ayrıca sadece dışarıdan sesler gelmesi nedeniyle değil, evinizdeki seslerin komşularınıza ulaşması da hem komşularınızı hem de sizi rahatsız edebilir.

Neyse ki yaşam alanınızı konforlu hale getirmek için duvar ses yalıtımı gibi harika bir çözüm var. Bu yalıtım çözümüyle dışarıdaki seslerden uzaklaşıp evinizin huzuruna kendinizi bırakabilirsiniz. Duvar ses yalıtımı sayesinde evinizde bir müzik stüdyosu bile olsa yaşadığınız apartmana herhangi bir rahatsızlık vermeden keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bu yazımızda duvar ses yalıtımının öneminin yanı sıra yalıtım için kullanılan farklı malzemelerden bahsedeceğiz.

Ses Yalıtımında Kullanılan Malzeme ve Yöntemler

Yaşam alanlarının konforunu artırmak, ses yalıtımı yaptırmaktan geçiyor. İşte, bu sessizliği ve huzuru sağlayabilmek için farklı ses yalıtım malzemeleri kullanılıyor. Her ses yalıtım malzemesinin içeriği ve kullanım alanı ise farklı. Çünkü her malzemenin bir ses yutma potansiyeli var.

Ses yalıtımı yapılırken ses yutma potansiyelleri en yüksek olan ses yalıtım malzemelerinin ve yöntemlerin tercih edilmesi gerekiyor. Örneğin çok tercih edilmesine rağmen alçıpan, ses yalıtımı konusunda başarılı bir malzeme değildir. Bunun yerine ortamdaki ses şiddetinin ihtiyacına göre uygun malzeme seçilebilir. Bahsedeceğimiz yöntemlerden ihtiyacınıza uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Strafor Duvar Paneli Ses Yalıtımı

Strafor duvar panelleri hem ısı hem ses yalıtımı yapabilen, uygulaması kolay bir yalıtım malzemesi. Seçtiğiniz kendinden yapışkanlı strafor duvar panelini profesyonel bir yardıma ihtiyaç duymadan kendiniz de uygulayabilirsiniz. Ayrıca akrilik ve strafordan üretildiği için hafif yapıya sahiptir. Bu sayede taşıyıcı duvarlara ekstra yük bindirmez. Ancak yalıtım konusunda strafordan daha etkili malzemeler de bulunduğunu söyleyelim. Çok büyük ses ve ısı yalıtımı sorununuz yoksa strafor duvar panellerini tercih edebilirsiniz.   

Dekoratif Duvar Ses Yalıtımı

Hem dekoratif bir görüntü elde etmek hem de ses yalıtımı sağlamak isterseniz dekoratif duvar ses yalıtımı seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Tuğla desenli, doğal taş görünümlü strafor, keçe, ahşap, beton ya da oksit kullanılarak hazırlanan ve ses izolasyonu sağlayan dekoratif yalıtım ürünlerini kullanabilirsiniz.

Akustik Panel Duvar Ses Yalıtımı

Akustik panel, taş yünü gibi malzemelerin akustik kumaş kaplanarak ya da MDF ve felt keçe paneller kullanarak oluşturulan ses yalıtım yöntemlerinden biridir. Yüksek seslerin duvar gibi sert yüzeylerden yansımasını önlemek için kullanılan en etkili yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Eğer yüksek sesli bir ortamda yaşıyorsanız -örneğin jeneratör ses yalıtımı çözümü arıyorsanız- akustik panel ses yalıtımını tercih edebilirsiniz.

Akustik Sünger Panel Ses Yalıtımı

Sünger panel, ses yalıtımı için kullanılan hem ucuz hem de kolay bir yöntemdir. Yankı yalıtımı sağlayan akustik ses yalıtım süngerleri; müzik sistemi, hoparlör gibi eşyaların olduğu odalarda ya da stüdyolarda kullanılabilir. Yaklaşık 5 cm kalınlığında olan süngerlerin dekoratif olanları da bulunur. Kullanılacak alana göre farklı modellerini bulabilir, kendiniz de kolayca uygulamasını yapabilirsiniz.

Konforlu yaşam alanları yaratmak için kullanabileceğiniz yalıtım yöntemlerinden ve malzemelerden bahsettik. Peki, hem gürültü yaratan kalabalık caddelerden ve trafikten uzakta hem de şehre oldukça yakın bir yaşam alanına ne dersiniz? Ses geçişini şehir gürültüsünden kuş seslerine çevirmek hiç de zor değil. Doğayla iç içe yürüyüş yapabileceğiniz yollar, yapay gölet manzaralı gazebolar ve ayrıcalıklı olanaklarıyla ön plana çıkan bir yaşam alanı arıyorsanız Kordon İstanbul projemize göz atabilirsiniz.

Dilerseniz proje genelinde %70 oranında yeşil alan avantajı sağlayan Küçükçekmece Gölü’nün kıyısında yükselecek ModernYaka satılık dairelerimizi de inceleyebilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.