Kübik Mimarileriyle Modernliğin Temsili Olan 8 Ev

2016-12-31

Kübik Mimarileriyle Modernliğin Temsili Olan 8 Ev

Fransa’da doğan kübizm, nesne yüzeylerini tek değil; farklı açılardan gösteren anlayışıyla 20. yüzyılın en etkileyici sanat akımlarından biri olmuştur. Kübizm denilince akla gelen ilk isim elbette Picasso olsa da bu akım adını, bir sanat eleştirmeni olan Louis Vauxcelles'in, Georges Braque'ın bir tablosu için “küçük küpler” sözünü kullanmasıyla almıştır. Buna göre “Kübik nedir?” sorusunun cevabını “küp şeklinde olan” diye cevaplayabiliriz.

Kübizm akımının mimarideki yansımaları ise daha çok dik açılı, prizmatik biçimlerden oluşan yapıların doğmasına neden oldu. Modern mimarinin yalın temsilcileri olan kübik evler, küp şeklindeki modüllerin parçalanmaları veya iç içe geçmeleri ile mimari tasarıma gerçekten farklı bir boyut getirdi.

Dünyanın farklı yerlerinde kübik mimarileriyle dikkat çeken evlere bakarken keyif alacağınızı umuyoruz. İşte onlar:

1- Oyuncak Değil, Ev

Oyuncak-degil-ev

Görmüş olduğunuz bu kübik evler, Hollanda’nın Rotterdam şehrinde bulunuyor. Adeta fantastik bir film için tasarlanmış gibi duran bu kübik evlerin mimarı Piet Blom.

2- Doğa ile Etkileşimli

doga-ile-etkilesim

Küp şeklindeki bu evde kullanılan geniş camlar ve teras, doğayla iç içe bir yaşam sunuyor. Bu dikkat çekici yapının tasarımı Conix RDBM Architecture firmasına ait.

3- Ahşap ve Metal Uyumu

ahsap-ve-metal-uyumu

Doğal bir malzeme olan ahşap, modern mimariyle birleşince ortaya bu evde olduğu gibi sıcak, içinde yaşamaya davet eden yapılar çıkıyor. Oldukça sade bir tasarım anlayışına sahip bu evin mimarı Cendrine Deville Jacquot. Ahşap yüzeyin metal pencerelerle uyumu ise kararında.

4- Doğa İçinde Bir Küp

doga-icinde-kup

Walker Architecture & Design imzalı bu evin tasarım anlayışına göre küp şekli, iç mekânda genişlik sağlarken dış cephede ise minimum malzeme kullanılmasına olanak tanıyor. Bu anlayışa göre de hem ekonomik hem modern hem de işlevsel evler tasarlanabiliyor.

5- Formların Özgürlüğü

formlarin-ozgurlugu

Doğa içinde adeta kurtarılmış bölge işlevi gören ve Hornung And Jacobi Architecture imzalı bu yapı, sıra dışı tasarımıyla insanı “Burada yaşasam hayatım nasıl olur acaba?” diye düşündürtüyor. Binanın bahçe katı yok fakat bahçenin bir katı varmış gibi.

6- Apartmanlar Sıkıcı Olmak Zorunda Değil

apartman-gritzman

Minimalist, kübik ya da geometrik tasarımlı ev deyince illa yeşilden uzakta, şehirden ve insanlardan kopuk evler aklınıza gelmesin. Gritzmann Architekten tarafından tasarlanan bu evler, farklı olmanın basit detaylarda gizli olduğunun kanıtı niteliğinde.

7- T Şeklinde Bir Ev

t-seklinde-ev

Simon Ungers & Tom Kinslow tarafından tasarlanan bu ev, tam karşıdan bakınca T harfi şeklinde. Etrafında döndüğünüzde ise evin adeta uzayıp giden bir kuyruğu olduğunu görüyorsunuz. Etkileyici

8- Pega Kartal Projesi

Pega-Kartal-projesi

İstanbul Kartal’da yepyeni bir yaşam standardı oluşturmak üzere hayata geçirilen Pega Kartal da kübik tasarımıyla farkını belli ediyor.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.