Yeni Nesil Yaşam Stili: Loft Daire Nedir?

2022-07-18

Yeni Nesil Yaşam Stili: Loft Daire Nedir?

Bugüne kadar alışageldik daire tipleri ile karşılaşmış olabilirsiniz. Her birinin de kendine özgü avantajları bulunur. Örneğin stüdyo daireler tek alan içerisinde birçok oda çözümünü barındırırken 3+1 gibi çok odalı klasik daireler ise daha geniş alanlar sunar. Son yıllarda da farklı dairelerin avantajlarını bir arada sunan bir mimari yapı türü trend haline geldi: Loft daire. Yüksek tavanlarıyla ferahlık hissi veren loft daireler, genişlikleri sayesinde de ihtiyaç duyulan kullanım rahatlığını sağlıyor.

Gelin, önce ¨Loft daire ne demek?¨ sorusunun cevabına bakalım, ardından bu daire tipini daha yakından tanıyalım.

Loft Daire Nedir?

Loft daire; fabrika, depo gibi endüstriyel yapıların yaşam alanına çevrilmiş haline verilen isim. Yani loft daire, oldukça yüksek tavanlı, açık planlı, kimi zaman da asma kat ile tavanda özel bir alana sahip olan daire türü.

Loft Tipi Daireler Nasıl Ortaya Çıktı? 

Loft dairelerin tarihi konusunda iki ayrı görüş bulunur. Yaygın bir görüşe göre loft daireler, 1960’larda ABD’nin Manhattan eyaletinde kullanılmaya başlandı. Diğer bir görüşe göre ise endüstriyel yapılar, 1800’lerde Paris’te daire ya da stüdyo olarak değerlendirildi.

Her iki görüşün ortak yanı ise bu geniş tavanlı, bol ışık alan yapıların sanatçılar için eşsiz bir mekan olarak görülmesi. Sanatçılar, eserlerinin sığabileceği büyük duvarlara sahip olan bu yapıları, bütçelerine uygun bir şekilde sahip olabilecekleri yerler olarak değerlendirdiler.

Loft dairelerin kullanımı elbette bununla sınırlı kalmadı. Popülaritesi artarak büyüyen loft daireler artık bir yaşam alanı, ofis ve hatta etkinlik mekanı olarak kullanılıyor.

Loft Dairelerin Kendine Has Mimari Özellikleri Nelerdir?

Loft daire, endüstriyel mimarinin karakteristik özelliklerine sahip oluşuyla diğer daire tiplerinden ayrılıyor. Yüksek tuğla duvarlar, beton görünümü, metal borular ve ahşabın bu malzemelerle birleşimi, stil sahibi bir yapıyı ortaya çıkarıyor. Diğer loft daire özellikleri ise şunlar:

Duvarlardan Sıkılanlara: Yüksek Tavanlar

Loft, çatı katı anlamına da gelen bir kelime. Ancak loft daireler, çatı katının alçak tavanlarının aksine çok daha yüksek, kolay erişilemeyecek tavanlara sahip. Bu yüksek tavanlarda ise genellikle metal veya ahşap kirişler bulunuyor.

Günümüzdeki loft dairelerde yüksek tavanın bir kısmı bölünerek asma kat yapılabiliyor. Bu alanlar ev ofisi ya da yatak odası gibi özel bölümler olarak değerlendirilebiliyor.

Işık Sevenlere: Büyük Pencereler

Loft daireyi ayrıcalıklı kılan özelliklerinden birisi de bol ışık alması. Bunu da geniş ve yüksek pencereleri sayesinde sağlıyor. Geniş pencereler hem dekoratif bir unsur olarak değer taşıyor hem de güneş ışığını davet ederek pozitif bir yaşam alanı oluşturuyor.

Konfor İçin: Geniş Yaşam Alanı 

Eskiden fabrika gibi belirli amaçlarla kullanılan bu tip endüstriyel yapılarda ekipmanın yerleştirilebilmesi için geniş ve duvarsız mekanlar oluşturulurdu. Günümüzde inşa edilen loft dairelerde de bu özellik korunuyor ve tek alanda tüm çözümler bir arada sunuluyor.

Loft Daire Dekorasyonu İçin Tüyolar

Tuğla duvarlar ve metal borularla estetik bir görünümü sahip olan loft daireler, dekorasyon için de büyük imkanlar sunuyor. Peki, loft daire dekorasyonu nasıl yapılmalıdır?

Loft daire tasarımları ile ilgili paylaştığımız şu ipuçlarını uygulayabilirsiniz:

Ahşap ve Metal Uyumu

Endüstriyel mimarinin en belirgin özelliği, metal ve ahşabın bir arada kullanımı. Loft daire modelleri, duvarlarında genellikle metal boru, tavanlarında ise ahşap malzeme bulunduruyor. Siz de dekorasyonda loft dairenin bu dikkat çekici özelliğini tamamlayacak ögelere yer verebilirsiniz. Örneğin metal borulara sahip bir lamba, duvara metal çerçeveli bir ayna ya da ahşap bir merdiven monte edebilirsiniz.

Dekorasyonda Boru ve Tuğla Kullanımı

Yüksek tavanlı ev konsepti, tuğla duvarlar ve metal borularla bir araya gelince dikkat çekici bir görünüme kavuşuyor. Tuğla, yüksek duvarlara bir galeri görünümü veriyor. Eğer loft dairenizin duvarları tuğladan değilse dekoratif tuğla kaplama ile duvarlarınızı döşeyerek benzer bir etki yakalayabilirsiniz.

Endüstriyel stili güçlendirmek için de tuğla üzerinde borulara yer verebilirsiniz. Hatta metal boruları sadece duvar yüzeyinde değil, evin tamamında da kullanabilirsiniz. Örneğin metal boru iskelete sahip bir masa, metal borulardan oluşan bir kitaplık ya da metal borulardan yapılmış bir heykele dairenizde yer verebilirsiniz.

Mobilya ve Aksesuar Seçimi

Loft dairenin şehir yaşamını çağrıştıran stilini ön plana çıkarmak için eşya seçiminde de bazı konulara dikkat edebilirsiniz. Loft dairenin yüksekliğini vurgulayan yüksek tabure gibi mobilyalar seçebilirsiniz. Çarpıcı endüstriyel yapı görünümünü geri planda bırakmamak için de gri, krem gibi nötr renkli eşyalar kullanabilirsiniz.

Loft daire aksesuarlarının olmazsa olmaz malzemesi ise beton. Beton sehpa, lamba, dekoratif obje gibi ögelerle dekorasyona sofistike bir hava katabilirsiniz.

¨Loft ev ne demek, özellikleri neler?¨ ve ¨Loft daire planları nasıl olur?¨ sorularının cevaplarını verdik. İstanbul loft daire arayışınızda ise Ege Yapı Cer Loft Projesi sizleri bekliyor. Uluslararası ödüllere sahip Cer Loft Projesini inceleyerek rafine zevkinize hitap eden bir yaşam alanına kavuşabilirsiniz.

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.