Mimarisi ile Büyüleyen Dünyanın En Ünlü Müzeleri

2017-03-20

Mimarisi ile Büyüleyen Dünyanın En Ünlü Müzeleri

Sadece verdikleri hizmet ve işlevleri ile değil, aynı zamanda mimarisiyle göz kamaştıran dünyanın ünlü müzeleri ile karşınızdayız. Bu müzelerin kapılarından girmek, içlerinde sergilenen ünlü sanatçıların eserlerini ya da kültür miraslarını görmek kadar heyecan verici.

Louvre Müzesi

louvre
Sanat tarihinden birçok sanatçının eserlerinin yer aldığı Louvre Müzesi, 1793 yılında açılan, Fransa’nın ilk devlet müzesi. 1204 yılında inşa edilen müze, son şeklini 1932’de almış. Bu görkemli binanın avlusunda yer alan ve Louvre Piramidi olarak bilinen cam piramit, Ieoh Ming Pei tarafından 1989 yılında tamamlandı. Klasik mimarinin en güzel örneklerinden olan Louvre Müzesi’ne konan bu fütüristik piramit, bazıları için tartışma konusu, bazıları için yeni ile eskinin muhteşem birleşimi.

Ermitaj Müzesi

ermitaj
Rusya’nın St. Petersburg şehrinde yer alan ve Kış Sarayı olarak da bilinen Ermitaj (Hermitage) Müzesi, 3 milyondan fazla sanat eseri görebileceğiniz, dünyanın en ünlü müzelerinden biri. 1917 yılına kadar saray halkının kişisel sanat galerisi olarak kullanılan müze, bu tarihten sonra halka açık müzeye dönüştürüldü.

2 km uzunluğunda dış cepheye sahip bu görkemli yapı, barok mimarinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Türkiye’deki göz alıcı barok mimari örnekleri için tıklayın.

Rijksmuseum

rijksmuseum
Amsterdam’da yer alan ve Hollanda Ulusal Müzesi olan Rijksmuseum, 1800 yılında Lahey'de, Hollandalı şehir yöneticilerine ait koleksiyonların sergilenmesi amacıyla kuruldu. 1808’de Napolyon’un Hollanda kralı olan kardeşi Louis Bonaparte'ın emriyle koleksiyon Amsterdam'a taşındı. 1863'te yeni müze binası için bir tasarım yarışması yapıldı, ama tasarımların hiçbiri yeterince beğenilmedi. 1876'da açılan ikinci yarışmayı Pierre Cuypers kazandı. Rönesans ve Gotik mimarinin karışımı olan yapının inşasına 1876’da başlandı. 1885’te açılan binaya zaman içinde yeni bölümler eklendi.

Guggenheim Müzesi Bilbao

Guggenheim

İspanya Bask Bölgesi’nin en kalabalık şehri olan Bilbao’da bulunan Guggenheim Müzesi Bilbao, Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan, dünyanın en önemli modern mimari örneklerinden biri. Yapısöküm tarzı ile dikkat çeken müzenin duvarlarının kıvrımlı olması, mimarın üslubunu yansıtmanın yanı sıra, binanın ağırlığının zemin tarafından taşınabilmesini de sağlıyor.

Topkapı Sarayı Müzesi

TopkapiSarayiMuzesi
İstanbul’un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet’in emriyle inşa edilmeye başlanan Topkapı Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun İstanbul’daki ilk ikamet yeri olma özelliğini taşıyor. Yüzyıllar boyunca önemini kaybetmeyen ve 1924 yılında müze olarak hizmet vermeye başlayan Topkapı Sarayı Müzesi, 300 bini aşkın arşiv belgesiyle dünyanın en büyük saray müzelerinden biri.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

BodrumSuAl
Bodrum denildiğinde akıllara gelen ilk simgelerden biri olan Bodrum Kalesi içerisinde yer alan Sualtı Arkeoloji Müzesi, Türkiye’nin tek su altı arkeoloji müzesidir. Tarihi ve özel mimarisiyle dikkat çeken müze, su altından çıkan ve geçmişi bugüne taşıyan pek çok eser barındırıyor.

 

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.