Ne Kadar İsteseniz de Ziyaret Edemeyeceğiniz 4 Yasaklı Nokta

2018-02-07

Ne Kadar İsteseniz de Ziyaret Edemeyeceğiniz 4 Yasaklı Nokta

Dünyada adım atmadığınız yer kalmasın istiyorsanız, tanıyabildiğiniz kadar çok kültür tanımak istiyorsanız, keşfetmek hayatınızın olmazsa olmazıysa, seyahat ederken yaşadığınız olumsuzluklar bile motivasyonunuzu düşürmüyor ve bunlardan ders çıkarmayı biliyorsanız “gezginlik” seviyesine oldukça yakın bir konumda olduğunuzu söyleyebiliriz. Fakat üzülerek söylememiz gerekiyor ki bazı noktalara ne kadar isteseniz de gidemeyeceksiniz. İşte, dünyada ziyaret edilmesi yasak olan noktaların bazıları ve sebepleri:

1. Yılan Adası – Brezilya

Yılan Adası olarak bilinse de gerçek ismi “Ilha de Queimada Grande” olan bu ada Brezilya’nın São Paulo eyaletinin açıklarında bulunuyor. İnsanların yaşamadığı bu adada sadece bir deniz feneri var. 43 hektar olan bu küçük adada, dünyanın en zehirli yılan türlerinden biri olarak kabul edilen ve adadaki sayılarının 4.000’i aşkın olduğu düşünülen altın mızrakbaşlı engerek yılanları yaşıyor. Ziyarete kapalı olan adaya, yetkili kişiler önlem alarak araştırma yapmak için gidebiliyor. Tabii önceden Brezilyalı yetkililerden izin almak şart!

2. Kuzey Sentinal Adası – Hindistan

Dünyanın çeşitli yerlerinde hâlâ yerli kabilelerin olduğunu belgesellerde izliyor, makalelerde okuyoruz. Kuzey Sentinal Adası da işte onlardan biri. 18. yüzyılda keşfedilen bu adada yaşayan insanlar hakkında araştırma yapmak isteyen bilim insanları, kabileden altı kişiyi adadan alarak başka bir coğrafyaya götürmüşler. Fakat iki yetişkinin ölmesinin ardından dört çocuk, adaya geri gönderilmiş. Geçmişte yaşadıklarından olacak ki ada halkı bugün bile dış dünyayla iletişim kurmak istemiyor. Hindistanlı yetkililer ise hem buna saygı duydukları hem de kabilenin kültürünün bozulmaması için adaya girişi 2005 yılında yasakladı.

3. Lascaux Mağaraları – Fransa

Lascaux Mağaraları, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve tarih öncesi çağlar hakkında bilgi veren tarihi bir alan. Milattan önceki çağlarda yapılan duvar resimlerinin en mükemmel örneklerinin bulunduğu bu mağaralara tarihe ne kadar meraklı olursanız olun girmeniz imkânsız çünkü duvar resimlerine zarar geldiği için Lascaux Mağaraları yasaklı yerler listesinde. Buraya sayılı bilim insanı inceleme amaçlı, izinli bir şekilde girebiliyor.
3

4. Pripyat – Ukrayna

Ukrayna’nın kuzeyinde bulunan Pripyat şehrinin durumu diğer noktalardan farklı. 1986 yılında yaşanan Çernobil nükleer felaketinden önce yaşam olan Pripyat şehri, yaklaşık 1000 yıl izi silinmeyecek bu olaydan sonra boşaltılmış. Günümüzde de radyasyon oranı çok yüksek olan Pripyat’a girmek bu nedenle yasaklı.

The amusement park of Pripyat , It was to be opened for the first time on May 1, 1986, in time for the May Day celebrations but these plans were scuttled on April 26, when the Chernobyl disaster occurred a few kilometers away

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.