Seyahat Hissini Evde Yaşamanızı Sağlayacak 3 İpucu

2020-04-08

Seyahat Hissini Evde Yaşamanızı Sağlayacak 3 İpucu

"Gerçekten de herkesten gizlenerek çekilebileceği küçücük bir odası bile olamayacak kadar bahtsız, terk edilmiş olabilir mi insan? İşte, yolculuğun bütün hazırlığı bundan ibaret."

Xavier de Maistre

Odamda Yolculuk isimli kitap, bir oda içerisinde yolculuğun nasıl yapılacağını yani zihni özgür bırakmanın yolunu anlatır. Yine de insanın aklına ¨Sadece zihinsel olarak değil de şöyle heyecan yaşanan bir yolculuk gerçekten de evde yapılabilir mi?¨ sorusu gelir.

Gelin, evden ayrılmadan yolculuk yapmanın yollarına birlikte bakarak minik bir dünya turuna ilk adımı atalım. İşte, seyahat keyfini evde yaşamanızı sağlayacak yollar:

1. Yeni Bir Kültür Keşfedin

Özellikle yurt dışı seyahatlerinde bizi cezbeden şey genellikle kültür farklılığıdır. Gözümüze çarpan bir balkon stilinden enteresan restoran türlerine ya da giyim şekline kadar her farklılık, gezi keşiflerinden biri oluverir. Evde yolculuk hissini yaşamak için bu heyecan noktasından yola çıkabilirsiniz.

Elinize bir dünya küresi alın. Havalimanına gidip kontuarda adını ilk gördüğünüz ülkeye yolculuk yaptığınızı hayal ederek küreyi çevirin. Parmağınızın işaret ettiği ülke sizin yeni rotanız olsun. O ülkenin festivalleri, inanç ritüelleri ve mimari tarzı gibi farklı özelliklerini keşfedin.

O ülkede sinemaya gittiğinizi, en meşhur konser salonuna adım attığınızı ve sokak sanatçıları ile eğlendiğinizi hayal edin. Bu hayali gerçekleştirmek için seçtiğiniz ülkenin sanata dair tüm özelliklerini araştırmanın keyfini yaşayın.

2. Dünya Mutfağını Evinize Taşıyın

Gün boyu yeni bir şehrin sokaklarında yürüdünüz. Aklınıza önce ne gelir; şehrin meşhur müzesini gezmek mi, yoksa yerel lezzetler yiyip enerji kazanmak mı? ¨Önce yemek¨ dediğinizi duyar gibiyiz. Öyleyse yolculuğun vazgeçilmez adımındasınız: Restoran arayışı.

Şimdi; mutfağınıza gidin, her zaman yaptığınız tarifleri bir kenara bırakın. Pizzanız mantarlı değil, ançuez ve kaparili olsun ya da bifteği balla pişirmeyi deneyin. Daha önce hiç denemediğiniz sofistike tariflerin yanı sıra sokak lezzetlerini de denemeyi unutmayın. Bol yağlı, kızartmalı sokak lezzetleri için kese kağıdı hazırlamayı ve tabii ki parmaklarınızla yemeyi unutmayın.

3. Yeni Bir Dil Öğrenin

Şehrin en büyük meydanındasınız. Kaldırıma oturun ve etrafı dinleyin. Her an yeni bir dil ya da bir aksan dikkatinizi çeker. Bu merakınız da muhtemelen yolculuğun bitmesi ile yarım kalır.

Evde gezi yaparken birkaç günlük bir seyahatte olduğunuzdan daha şanslısınız. Dijital ortamda yeni bir dil kursuna yazılabilir, dünyadan farklı insanlarla dil pratiği yapabilir ve sözlüğünüzde olmayan bir kelime ile tanışabilirsiniz.

Günün sonuna geldiğinizde yeni bir şehri tanımış, sokakları arşınlamış, farklı lezzetler tatmış, yeni bir dile aşinalık kazanmış olacaksınız. Seyahat bu değilse nedir!

Bilgi Formu

İster satış ofislerimizde yüz yüze, ister dijital satış ofisimizde online olarak projelerimiz hakkında bilgi almak için formu doldurup bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.